Peavalu on hoiatus

Kui tegemist ei ole traumaga, siis valutav pea annab märku probleemidest meie kõige tähtsama organi ehk peaajuga.

Nagu valud südames kaitsevad organit hävitava ülekoormuse eest või valu jalas ei luba lõplikult rebestada juba vigastatud kõõluseid, nii annab ka aju meile peavaluga märku, et tuleb peatuda. Kui tegemist on stressi, pingelise ootamise või ägedate perekonnatülidega, ütlevad neuronid meile: "Ma ei taha seda teha". "Ma ei jaksa enam" on märk üleväsimusest. Kuigi tehniline progress lubab meil töötada nii ööl kui ka päeval, on meie füsioloogia jäänud endiseks. Lõpuks võivad neuronid teatada, et "Ei ole söödav!", kui ühed või teised mügrid tungivad läbi arvukate barjääride närvirakkudeni.
Praktikas esinevad aga kõik need faktorid koos. Näiteks ettevalmistus sessiks on nii stress, öö läbi õppimine kui ka kohvi üledoseerimine.

Peavalutablettidest nõiaring

Veel üks asjaolu, mida ei saa eirata - paljud peavalutabletid meelitavad patsiendi lõksu, aidates kõrvaldada ebameeldiva tunde, kuid ravimi ärajätmisel nad ise kutsuvad esile sama peavalu, mille vastu veel eile võitlesid. Niinimetatud ravimite ületarvitamisest tingitud peavalu ehk MOH viib selleni, et valu ei kao isegi siis, kui võtate vaba päeva, lülitate telefonid välja, tõmbate paksud kardinad akende ette ja heidate voodisse pikali. Sellist peavalu esineb 4% patsientidest. Spetsialiseeritud kliinikutes pannakse taoline diagnoos 40% patsientidest.

Kõige enam põhjustavad ravimite ületarvitamisest tingitud peavalu tsitramoon (17%), sedalgiin (13%), pentalgiin (10%), caffetiin (7%) ja teatud analgeetikute kombinatsioon (38%).

Ka siis, kui vaadata pikalt läbi viltu kiskuvate prillide vanasse kuvarisse, tekib peavalu. Tähendab on veel üks faktor - silmade väsimine. Kui pärast mõnetunnist arvuti taga töötamist tekib peavalu, võib see olla lihtsalt meeldetuletus, et on vaja osta uus monitor või uued prillid. Seniks tuleb aga appi massaaž ja õige režiim - regulaarsed puhkepausid ja õige valgustus.
Kui kõik mainitud asjaolud on välistatud, aga peavalu ei kao, pöörake tähelepanu muudele aspektidele. Kõik teavad, et peavalu tekitavad ka alkohol ja nikotiin. Valu võib põhjustada isegi märkamatu lõhn. See kõik on individuaalne ja igaühel on omad esile kutsujad ehk käivitajad.

Toit võib samuti peavalu tekitada

Rohkem on uuritud toitumist ja tundlikul inimesel võib peavalu tekitada terve rida toiduaineid. Šokolaad, juust ja pähklid sisaldavad aminohapet tiramiini, mis on üks peavalu tekitajast. Liiga suures koguses organismi sattunud histamiin, sisaldub näiteks punases veinis või mõnedes õllesortides, võib samuti põhjustada antud sündroomi. Tegelikult on histamiin koehormoon, mis osaleb allergilistes ja immuunreaktsioonides, kuid ainult siis, kui hormooni tase organismis on normi piires.

Miljonid hiinlased vaevlevad ilmselt valu käes, mille põhjustab naatriumglutamaat - aasia köögis väga levinud maitseaine. Selle liigne sisaldus võib mõjutada oluliselt valu kujunemist.
Juba arstikabinetis tasub arutada läbi ka sellised faktorid nagu neuroloogia või südame-veresoonkonna haigused (hüpertoonia, osteokondroos jne) ning paljud nakkushaigused meningiidini välja.

Tasub teada
Peavalu tekitavad ravimid
* H2-blokaatorid: ranitidiin, tsimetidiin
* Vasodilataatorid: kaltsiumi antagonistid, nitraadid
* Hüpotensiivsed ained: kaltsiumi antagonistid, hüdralasiin, metüüldopa, reserpiin
* Dipüridamool
* Dilämmastikoksiid
* Nitrasepaam
* Suukaudsed kontratseptiivid
* Sümpatomimeetikud
* Teofiliin

allikas: Budte Zdorovõ, november 2012

Äripäev
28. April 2016, 13:18

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi