Kas tasub uskuda apteegis mõõdetud veresuhkrunäitu?

Veresuhkru näidu mõõtmine aprillis riigikogus.
Veresuhkru näidu mõõtmine aprillis riigikogus.Foto: Riigikogu: Erik Peinar
Tallinnas elavad pensionäridest õde ja vend lasid eri apteekides mõõta glükomeetriga oma veresuhkru taset. Tulemused panid neid imestama, kuna need erinesid ka sama päeva lõikes.

Korra andis muidu madala suhkrutasemega õe tulemus isegi kõrgema näidu kui on tavaliselt kõrgema tasemega vennal. Viimane aga sai korra ka rõõmustava madala näidu. Spetsialistide sõnul põhjust apteeke umbusaldada pole.

Eksperiment vältas kaks kuud
Eksperiment kestis ligi kaks kuud ja selle raames testisid õde ja vend veresuhkrut kokku kolmes Tallinna Mustamäe piirkonna apteegis ja lisaks käis vend polikliinikus. Diabeetikud või ülekaalulised pole kumbki, kuid vend on pidanud kõrgenenud veresuhkru taset pidevalt ohjama.
Lühidalt kulges katse nii. Vend külastas septembri lõpus ABC apteeki Tammsaare teel, õde oktoobri alguses kodulähedast Marja apteeki. Vend andis veretilga glükomeetrisse ja sai tulemusel 6,6 mmol/l, õde 4,9 mmol/l. Vend läks üle dieedile - ei saia, moosi, mett ega maiustusi. Õde jätkas vabal režiimil elamist.

Kuu aja pärast otsustas vend kontrollida dieedi tulemusi, kuid läks seekord veresuhkrut mõõtma Marja apteeki. Saadud näit 5,3 tundus olevat liiga hea, et seda uskuda. Järgmisel hommikul, ikka söömata ja joomata, läks ta ABC apteeki. Ilmnes, et olukord oleks justkui dieedile vaatamata  hoopis halvenenud - näit oli 7,2 mmol/l. Siis otsustas vend lasta ennast uurida Mustamäe polikliinikus. 40 minutit hiljem veenist võetud proov näitas 6,14 mmol/l.

Selline asi tegi õe ärevaks. Ka tema läks ABC apteeki, kust sai näiduks 6,8 ning  soovituse piirata magusa söömist. Seda õde tegigi. Nädal hiljem käis ta siiski läbi kodusest Marja apteegist, saades näiduks 5,0. Kolme nädala pärast igaks juhuks veel kord sealtsamast 4,9.

Vend pidas veel kaks nädalat dieeti ning külastas seejärel novembri keskel kodukandi Euroapteeki Sütiste keskuses. Veresuhkur oli seal mõõdetult 5,7. Kolmkümmend minutit hiljem, olles ikka endist viisi söömata ja joomata, näitas ABC apteegi aparaat 6,4 mmol/l.  "Polikliinikusse ma enam minema ei hakanud. Läksin koju ja määrisin lusikatäie mett leiva, aga mitte saia peale," võtab eksperimendi kokku vend.

Veresuhkur pole kolesterool
Ühe glükomeetreid tarniva ettevõtte, Surgitechi AS, konsultant Nele Suurna võttis eksperimendi kokku kahe tõdemusega - esiteks võibki kiirproov olla veidi ebatäpsem kui veeniverest võetav tase, seega lõplike diagnooside panemiseks on vajalik ka laborianalüüs. Teiseks kipuvad inimesed segamini ajama kolesterooli- ja veresuhkrunäite, millest viimane võibki ajas kiiresti muutuda ning üks number siia-sinna ei pruugi veel midagi tähendada. „Apteekides mõõdetav veresuhkur on selleks, et inimesed saaksid jooksvalt jälgida oma suhkrutaseme üldtrendi ja seda, kas on muutusi ning millises suunas,” selgitas Suurna. Nn koduste glükomeetrite tulemuste lubatud kõikumine Euroopa standardite järgi on 20%, kuid reeglina see varieeruvus nii suur ei ole, vaid jääb umbes 10% sisse, jätkas ta.

Tulemust võivad mõjutada ja moonutada ka mitmed väiksed tegurid nagu näiteks kehvasti ja valesti puhastatud sõrm, kust veretilk võetakse või unustatakse esimene veretilk sootuks ära pühkida. Näpuotsa ei tohiks ka liiga palju pigistada, sest nii võib prooviga kaasa tulla koevedelik, mis võib lahjendada verd ning mõjutada seeläbi tulemust. Suurna sõnul kasutatakse nende Accu-Cheki glükomeetreid erinevates haiglates, neid kasutavad ka perearstid ning loomulikult kasutatakse neid kodusteks mõõtmisteks ning eksimusi on ette tulnud üliharva. „Apteegid peaksid glükomeetritele tegema ka ise kontrollmõõtmisi ning jälgima verevõtmiseks vajalikke nõudeid. Kahe aasta jooksul, mil mina olen asjaga tegelenud, pole minuni jõudnud ühtegi kuuldust ebaõnnestunud kontrollmõõtmise kohta,” lisas Suurna.

Tulemus sõltub asjaoludest
Tavaliselt käivad apteekides veresuhkrut väikese tasu eest glükomeetritega mõõtmas spetsiaalsed inimesed. Apteegid pidevalt seda teenust ei paku.  ABC apteegis veresuhkrut mõõtmas käiva konsultant-tervisenõustaja Aime Pekkoneni sõnul on õe-venna tulemusi raske üldistada, kuna mõõtmised on tehtud eri aegadel ja päevadel. Veresuhkru näit muutub päeva jooksul pidevalt, jätkas ta. See sõltub näiteks kellaajast, eelmisel päeval söödud süsivesikute hulgast, tühjast kõhust - ka juhuslikult joodud klaas vett on oluline; üldisest terviseseisundist ja vanusest, stressist ja eelnevast füüsilisest koormusest. Pekkonen kasutab Glucocard x-meter glükomeetrit ja ta tegi igaks juhuks ise ka proovi. Ta võttis ühest tilgast üheaegselt kahe glükomeetriga veresuhkru analüüsi, täpselt kaks tundi pärast sööki. Ta sai järgmised näidud: 9,6 mmol/l ja 9,7 mmol/l. Erinevus kõigest 0,1 mmol/l.

Marja apteegi omanik Andre Vetka aga selgitas, et apteek kontrollib oma veresuhkru aparaati pidevalt. Selleks on neil spetsiaalsed tootja-poolsed kontrolllahused, tulemus peab jääma teatud vahemikesse, siis on kõik korras. "Teie kirja peale tegime kohe eraldi kontrollmõõtmise ja tulemus näitab, et meie aparaat on täpne, samas ega meie apteegis selliseid kõikumisi neil ka esinenud," rääkis Vetka.

Testida tasub igal juhul
Regionaalhaigla sisehaiguste polikliiniku diabeediõde Tiina Mitt selgitas, et näiteks kord aastas kiirproov on tegelikult hea võimalus avastada prediabeeti, s.o diabeedieelset seisundit. Ta soovitas veresuhkrut regulaarselt testida eriti juhul, eriti kui inimene on vanuses üle 40, tema perekonnas on diabeetikuid või on mureks ülekaal. Tähelepanelik tasub olla naistel, kellel on avastatud kunagi rasedusaegne diabeet - neil võib II tüüpi diabeet välja lüüa isegi aastate pärast.

Õige proovimine käib nii, et esimene test tehakse tühja kõhuga ja teine samadel tingimustel kaks tundi pärast einet. Alles siis on näha veresuhkru kõikumine. "Pole midagi traagilist, kui suhkrunäit apteegis on pärast sööki ka 7 mmol/l, oleneb söögist," rääkis Mitt. Samuti võib näit muutuda ka sellisest pisiasjast nagu inimese liikumine enne proovi. "Inimesed arvavad, et veresuhkur on üks väärtus, kuid väga paljud asjad mõjutavad seda," kinnitas Mitt.
Kuid veresuhkrut jälgida on tähtis, kuna mingeid erilisi sümptomeid hiiliv diabeet ei anna. "Meile tuleb päris palju sisse haigeid, kes just apteegis said esimese teate algavast diabeedist," jätkas Mitt. Avastamata diabeet on võrreldes II tüüpi diabeediga palju ohtlikum eriti südame-veresoonkonna haiguste võtmes, kahjustades veresoonkonda, jätkas Mitt. Paljud insuldi ja infarkti saanud inimesed on alles haiglas teada saanud, et neil on ka kõrgenenud veresuhkru tase.

Lugu ilmus 2012. aasta kevadel Terviseuudistes. Allikad võivad olla vahetanud praeguseks ametikohti.

Tasub teada
Veresuhkru kõikumised normeeritud
Tühja kõhuga
3,5-6,0 mmol/l
Kaks tundi pärast söömist
Kuni 7,5 mmol/l
Allikas: diabeediõde Tiina Mitt

Äripäev
20. April 2016, 13:35

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi