Moodne silmakirurgia annab varasemale silmad ette

Silmaarst Artur Klett
Silmaarst Artur KlettFoto: ITK
Esimesena Balti riikides sarvkesta endoteeli siirdamisega hakkama saanud ITK silmakliiniku juht Artur Klett kinnitas, et tänane olukord silmakirurgias on midagi muud kui veel aastaid tagasi.

Hiljuti TEDx Lasnamäe konverentsil kõlanud ettekandes rääkis doktor Klett sellest operatsioonist, silmakirurgia ajaloost ja uute operatsioonimeetodite rakendamisest, vahendab www.digitark.ee.

Digitehnoloogia areng toetab siinkohal meditsiinitöötajaid diagnostika osas, vähesel määral ka operatsioonisaalis – kõik ülejäänu on meisterlik peen näputöö.

Silmakirurgiat puudutav digitehnoloogia täiustub pidevalt, luues nõnda meditsiinipersonalile paremad võimalused patsiente aidata. Endoteeli siirdamist võidakse vajada nii enamuse geneetiliste haiguste kui traumade tagajärjel.

Läbi aegade on senised katsed endoteeli siirdada nurjunud just selle tõttu, et kude on niivõrd habras ja katsed seda kahjustamata siirdada ebaõnnestusid kuni uue tehnoloogia väljatöötamiseni mõnede aastate eest.

Nägemiskaotuse puhul vaid sarvkesta endoteeli siirdamine on edasiminek, mis laseb patsiendil taastuda valutumalt ning kiiremini, lubades seeläbi tal naasta kiiremini igapäevaellu. Mis on murranguline? Aga see, et kui varasemal meetodil siirdati patsiendile vajadusel kogu sarvkest, siis nüüd vaid endoteeli kiht, mis on ca 40x õhem kui sarvkest ise. Võimalus, mida tehnoloogia on oma arenguga kaasa toonud, on muljetavaldav.

„Paljudel juhtudel on patsiendil enamik sarvkesta kudedest terved – vaid üks kiht ehk endoteel vajab asendamist. Oleme jõudnud tänaseks olukorda, kus endoteeli siirdamine ühelt inimeselt teisele on võimalik ning seda patsiendi silma vähem traumeerides,“ selgitas Klett.

Doonorilt endoteeli võttes imetakse see imeõhuke, vaid 15 mikroni paksune kiht klaastoru sisse ning pritsitakse see kude läbi 2mm ava silma. Kletti sõnul on üks  keeruliseim osa operatsioonist rullida kude lahti nii, et endoteeli rakud  ei saaks kannatada, sest kudedega mehaaniline kokkupuude toob kaasa nende hävinemise.

Endoteelikiht saab silmas siledaks aga silma surutava õhumulli abil. Õhukiht, mis liigub silmas ringi, lükkab koed siledaks, vajutab endoteeli silma külge ning kaob 2 päeva pärast silmast.

Tasub teada

Ida-Tallinna Keskhaiglas töötav Artur Klett on oftalmoloog ja silmapiirkonna kirurg. Aastal 2009 kaitses ta doktoritööd Saksamaal Rostocki ülikoolis tehissilma liikuvuse efektiivsususe peale silma enukletasiooni ehk silmamuna eemaldust. Sel aastal pälvis Artur Klett presidendilt Punase Risti teenetemärgi, muuhulgas selle eest, et ta on esimene spetsialist Balti riikides, kes tegi harukordse sarvkesta endoteeli siirdamise.

 Edasi loe algallikast.

 

 

Äripäev
13. April 2016, 12:02

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi