Haigekassa toetab lümfiteraapiat

Kompressioonvarrukas käe peal.
Kompressioonvarrukas käe peal.Foto: tursekeskus.ee
Viimased kaks aastat on võimalik tursega patsiendil saada kompleksset lümfiteraapiat kuni 15 korda kalendriaasta jooksul. Aga mitte iga tursega patsiendil.

Erinevate ala- ja ülajäseme või muu kehapiirkonna turseid on suurel protsendil elanikkonnast ning nende põhjuseid on erinevaid. Lümfiturseid jagatakse primaarseteks ja sekundaarseteks - kas tegemist on lümfiteede ja -sõlmede kaasasündinud patoloogiaga või on see muutus tekkinud elu jooksul mingil muul põhjusel.

Sekundaarsete lümfödeemide põhjuseid on mitmeid: traumad ja kudede kahjustused (lümfisõlmede eemaldamine, kiiritusravi, põletused, veenilaiendite operatsioonid, laiad ringjad haavad, armistumine), kasvajad (lümfisõlmede metastaasid, infiltreerivad kasvajad, lümfoomid, suurte kasvajate tekitatud surve), venoossed haigused (krooniline venoosne puudulikkus, venoossed haavandid, post-trombootiline sündroom, intravenoosne ravimite manustamine), infektsioonid (erüsiipel ehk roospõletik, lümfadeniit, tuberkuloos, filariaas), põletikud (reumatoidartriit, dermatiit, psoriaas, sarkoidoos, epidermist haarav dermatoos) ja ka nt insuldi järgne immobiilsus.

Haigekassa asus toetama
Nüüd on kõik eeldused sekundaarsete lümfödeemidega patsientide abistamiseks täidetud. Näiteks Tursekeskus OÜst saavad patsiendid alates 1. jaanuarist 90% haigekassa kompensatsiooniga erimõõtude järgi valmistatavaid lamekoes tekstiilis meditsiinilisi kompressioontooteid VenoTrain curaflow, mis on valmistatud Saksamaal.

Haigekassa meditsiiniseadmete loetelu ja meditsiiniseadmete loetellu kantud meditsiiniseadme eest tasu maksmise kohustuse ülevõtmise kord, mis võeti vastu 22. detsembril 2015, sisaldab nüüd nelja toodet: VenoTrain® curaflow erimõõdus lamekoes tekstiilist meditsiiniline kompressioonvarrukas CG, kompressioonkinnas AC1, kompressioonpõlvik AD (avatud varvastega) ja kompressioonsukk AG (avatud varvastega).

Haigekassa kompenseerib kindlustatud isikule vajaliku erimõõdus lamekoes tekstiilist meditsiinilise kompressioontoote kaks korda aastas, kui patsiendil esineb II ja III staadiumi sekundaarne lümfödeem.

Haigekassa poolne eeltingimus on kompleksse turset alandava lümfiteraapia (tervishoiuteenuste loetelus olev kood 7058) läbimine. Vastava meditsiiniseadme väljakirjutamise õigus on taastusarstil, kirurgil, onkoloogil, günekoloogil ja uroloogil.

Äripäev
11. April 2016, 14:47
Vaata EST või RUS arhiivi