Bariaatria läbi teinud naised ei tohiks vähemalt aasta vältel rasestuda

Kommid pole kasulikud. Raseduse ajal peaksid kaalu jälgima kõik naised, mitte ainult need, kes on läbi teinud bariaatrilise operatsiooni.
Kommid pole kasulikud. Raseduse ajal peaksid kaalu jälgima kõik naised, mitte ainult need, kes on läbi teinud bariaatrilise operatsiooni.Foto: Scanpix
Naised, kes teevad läbi bariaatrilise operatsiooni (kaalulangetamise operatsiooni), peaksid enne rasestuda üritamist vähemalt ühe aasta ootama.

See seisukoht põhineb ajakirjas The Obstetrician & Gynaecologist (TOG) avaldatud uuringul, mis käsitles bariaatrilise operatsiooni ohutust, kasulikkust ja piiranguid ning kaalulangetamise operatsiooni patsientide käitumist enne ja pärast rasedust ning selle ajal.
Ülekaalulisuse esinemine fertiilses eas naiste hulgas suureneb prognooside kohaselt ligikaudu 24,2%-lt aastal 2005 ligikaudu 28,3%-ni aastal 2015, ning samal ajal suureneb ka kaalulangetamise operatsiooni tegevate naiste arv.

Kuigi ülekaalulisust on seostatud viljatusega, on varasemad uuringud näidanud, et bariaatriline operatsioon võib välja ravida selle kõige sagedasema põhjuse - polütsüstiliste munasarjade sündroomi (PCOS).

Rasedustüsistuste risk aga suureneb koos ülekaalulisusega ning naistel, kes jäävad rasedaks pärast bariaatrilise operatsiooni teostamist, esineb tõenäoliselt vähem probleeme kui äärmiselt ülekaalulistel naistel. Üks uuring, mis käsitles naiste rasedust pärast bariaatrilise operatsiooni tegemist, näitas, et 79,2% naistest ei esinenud raseduse ajal probleeme.

Ent teadlased märkisid, et raseduse ajal võib esineda kirurgilisi komplikatsioone naistel, kes on läbi teinud kaalulangetamise operatsiooni. Varasemad uuringud on näidanud mõningaid võimalikke probleeme, nagu näiteks bandaaži libisemine ja nihkumine, mis võib esile kutsuda tugevat oksendamist. Aruande kohaselt esines 24% naistest bandaažilekkeid.
Pärast olemasolevate uuringutulemuste hoolikat läbivaatamist soovitasid teadlased naistel pärast bariaatrilist operatsiooni rasedaks jäämisega vähemalt 12 kuud oodata.
Siiski märkisid teadlased, et ühes uuringus täheldati iseenesliku nurisünnituse esinemissageduse suurenemist 31%ni naiste hulgas, kes jäid rasedaks 18 kuu jooksul pärast bariaatrilist operatsiooni, võrreldes 18%-ga nende hulgas, kes ootasid operatsiooni järel rasestumisega rohkem kui 18 kuud.

Rasedus on kokkuvõttes ohutum

Rahat Khan, Harlow' Printsess Alexandra Haigla NHS Trusti konsulteeriv obsteetrik ja günekoloog nig üks aruande kaasautoritest, selgitas: "Üha rohkem fertiilses eas naisi teevad läbi bariaatrilise kirurgia protseduure ning vajavad informatsiooni ja juhiseid viljakusega seotud küsimustes. Praeguste tõendusmaterjalide valguses võib öelda, et bariaatrilisele operatsioonile järgnev rasedus on ohutum ja vähesemate komplikatsioonidega kui morbiidselt ülekaaluliste naiste rasedus. Multidistsiplinaarne hoolekanne on aluseks normaalsele rasedusele naistel, kes on bariaatrilise operatsiooni läbi teinud. Kuid seda naisterühma peaks nii obsteetrikud kui kirurgid siiski kõrge riskitasemega patsientide hulka liigitama.
Khan lisas, et üldarstid, kirurgid ja obsteetrikud peavad üha rohkem keskenduma patsientide muredele, mis on seotud rasedaks jäämise ohutusega pärast kaalulangetamise operatsiooni.
Jason Waugh, TOG peatoimetaja, märkis kokkuvõtteks: "Bariaatrilisele operatsioonile järgnev rasedus on ohutum kui morbiidselt ülekaaluliste naiste rasedus. Naised, kellele on tehtud bariaatriline operatsioon, taluvad rasedust üldiselt hästi. Siiski tuleb arvestada riskidega ning patsiendid peavad olema korralikult informeeritud. Toetada tuleks nende isikute optimaalset harimist, et nad saaksid pärast operatsiooni rasedust planeerides korralikult informeeritult otsuseid langetada."

Äripäev
31. March 2016, 13:55

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi