Karolinska instituut vallandas kurikuulsa kirurgi

Kirurg Paolo Macchiarini.
Kirurg Paolo Macchiarini.Foto: Läkärdidningen
Karolinska instituut vallandas Itaalia kirurgi Paolo Macchiarini, kes sai tuntuks sellega, et siirdas esimest korda ajaloos kunstliku organi – plastikust ja patsiendi tüvirakkudest koosneva hingetoru.

Karolinska instituudi distsiplinaarnõukogu otsustas 23. märtsil vabastada teadustöötaja ametist kirurg Paolo Macchiarini, teatas The Local.

Varasemalt lubati kirurgil jätkata teadustöö tegemist instituudis kauem ehk ajani, mil ta tööleping sel aastal plaanipäraselt lõpped. Nüüd jõuti siiski seisukohale, et mainekal instituudil ei ole võimalik Macchiariniga koostööd jätkata.

"Tema tegevusel on olnud väga traagilised tagajärjed nii asjaga seotud inimestele, aga ka nende peredele. Tema käitumine on tõsiselt kahjustatud usaldust Karolinska instituudi vastu ja teaduse vastu üldse," sõnas instituudi personalijuht Mats Engelbrektson.

Macchiarini sai laiemale üldsusele tuntuks 2011. aastal, mil siirdas esimese arstina kunstliku organi – plastikust ja patsiendi tüvirakkudest koosneva hingetoru.

Ta tõusis kuulsus 2011. aastal läbiviimiseks esimese sünteetilise organi siirdamist, tehes hingetoru - või kõri - plastikust ning kasutavad seda raami, mis patsiendi enda tüvirakke võiks siis kasvada.

Kolm neist operatsioonidest viidi läbi Karolinska ülikooli haiglas, mis on instituudiga tihedalt seotud. Paraku surid kaks neist patsientidest hiljem ja üks ootab teist siirdamist USAs.

Kirurgi on süüdistatud ka selles, et ta ei ole taotlenud eetika-alaseid lube mitme protseduuri teostamiseks, samuti on puudunud haiglapoolne luba.

Talle on süüks pandud ka oma elulookirjelduse muutmist Karolinska instituuti tööle kandideerimisel.

Äripäev
27. March 2016, 16:46

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi