USAs jõuab apteekidesse esimene 3D-prinditud ravim

Spritamist saab esimene 3D-printeris loodud ravim, mis jõuab Ameerika Ühendriikides apteekidesse.
Spritamist saab esimene 3D-printeris loodud ravim, mis jõuab Ameerika Ühendriikides apteekidesse.Foto: Aprecia Pharmaceuticals
Aprecia Pharmaceuticals Co. toodetavast Spritamist saab esimene 3D-printeris loodud ravim, mis jõuab Ameerika Ühendriikides apteekidesse.

Epilepsiaravim, millel on tänu 3D-prindile poorne struktuur, lahustub kiirelt vees ja seda on haigetel lihtsam kasutada langetõvehoo ajal, vahendas Äripäev.

Preparaadi loomisel on kasutatud Aprecia patenditud ZipDose’i tehnoloogiat, mille töötasid välja maailma tippülikooli Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi teadlased.

Aprecia ei välista ka oma teiste ravimite tootmist 3D-prindi meetodil, teatas ettevõtte juht Don Wetherhold - ravimitootjale kuuluvad üle 50 ravimi 3D-printimise õigused.

Mullu augustis kaasas firma 3D-printimise käivitamiseks ja arendamiseks 35 miljonit dollarit.

Mullu tootmisloa saanud Spirtami toimeaine on levetiratsetaam. Iga tablett sisaldab levetiratsetaami 1000 milligrammi, kirjutas ERR 2015 augustis.

Tüüpiliselt on sedavõrd suures koguses toimeainet sisaldavad tabletid nende mugavalt neelamiseks liiga suured. 3D-printeriga saab aga vajalikus koguses toimeainet lisada ka väiksematesse tablettidesse, kartmata seejuures, et seda sai liiga palju.

Pikemas perspektiivis võiksid analoogsed 3D-printimisel põhinevad lahendused anda hoogu personaalmeditsiini arengule. Näiteks võiksid haiglad printida kohapeal täiteainest ja parasjagu vajalikest toimeainetest välja patsiendi eripäradele vastavaid ravimeid. Seni on personaliseeritud ravimid olnud nende laialdasemalt kasutamiseks liiga kallid.

Äripäev
23. March 2016, 15:58

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi