Rase apteegis - mida võtta, mida jätta?

Rasedus on naise elus aeg, mil pööratakse oma eluviisile, toitumisele, liikumisele suuremat tähelepanu. Paraku vaevavad siis naist aeg-ajalt erinevad tervisemured. Õnneks on paljudele neist leevendus.

Jalakrambid
Sageli (eriti just raseduse viimases kolmandikus) on lapseootel naised hädas jalakrampidega (lihaste järsud kokkutõmbed), mis võivad teinekord öösel ka une ära ajada. Arvatakse, et krampide põhjuseks võib olla mineraalainete vaegus, aga ka vereringehäired.

Jalakrambid leevenduvad tihti magneesiumipreparaatide manustamisel, sest magneesium on lihaseid lõõgastava toimega. Uuem võimalus on krampe leevendada/ ennetada magneesiumihelvestega jalavanne tehes (mitte teha kuuma veega!). Vahel võib jalakrampide leevendamiseks olla vajalik ka kaltsiumi lisamanustamine. Viimane on oluline ka hammaste tervise seisukohalt.

Loomulikult võib alguses proovida jalgade masseerimist, painutamist ning magneesiumi-kaltsiumirikaste toiduainete (oad, herned, lehtköögiviljad, pähklid, kõrvitsaseemned, täisteraviljatooted, piimatooted, juust, aprikoos) menüüsse lisamist.

Rauapuudus
Väga paljud rasedad puutuvad last oodates kokku sellega, et nende veres on on rauda liiga vähe. Kuna raud kuulub hemoglobiini koostisesse, siis sõltub temast kudede varustatus hapnikuga. Rauapuudus lapseootuse ajal võib põhjustada enneaegset sünnitust, aga võib mõju avaldada ka vastsündinu suurusele ning lapse edasisele õppimisvõimele. Seetõttu on väga oluline, et rase tarbiks piisavalt rauarikkaid toite - maksa (ettevaatust tarvitamisel, sest sinna kogunevad ka kahjulikud ained), punast liha, maasikaid, ube, spinatit, rosinaid. Paraku ei saada tihti toidust piisavalt rauda kätte ning paljud naised peavad manustama rauapreparaate (tablette, siirupeid). Rauda sisaldavaid tooteid ei soovitata tarbida koos piimaga, sest see seob raua enda külge ja organism ei saa piisavalt rauda kätte.

Kõrvetised
Tihti on rasedad hädas ka kõrvetistega. Tavaliselt küll mitte raseduse alguses, vaid juba kõhu kasvades, kui emakas on suurem ja surub teistele organitele. Kõrvetiste vältimiseks soovitatakse hoiduda teravatest/ vürtsikatest, hapudest, rasvastest, praetud ja grillitud toitudest ning gaseeritud jookidest. Hea oleks süüa tihedamalt ja vähe korraga. Süües võiks istuda sirge seljaga ning söömist peaks vältima kaks-kolm tundi enne magama heitmist.
Kõrvetised peaksid vähenema leige kummelitee joomisel, kuid tihti esinevate kõrvetiste puhul võiks kasutada spetsiaalseid (ka rasedatele sobivaid) kõrvetistevastaseid ravimeid.

Kõhukinnisus ja hemorroidid
Lapseootuse ajal liigub toit soolestikus aeglasemalt edasi ja palju vedelikku imendub organismi tagasi. See võib tekitada kõhukinnisust, mis omakorda võib viia hemorroidide (pärakust väljaulatuvate mügarike) tekkele. Hemorroidid võivad veritseda ning valu, sügelust ja ärritust põhjustada. Rauatablettide tarvitamine võib veelgi probleemi süvendada.

Rasedad tohivad kasutada paikse toimega lahtisteid ning laktuloosi sisaldavaid tooteid. Laktuloos ei imendu, ta tõmbab soolestikku vett ja muudab sellega väljaheite pehmemaks.

Samuti võib kõhukinnisust leevendada kiudaineid sisaldavate toitude, täisteraviljatoodete, puu-, juur- ja köögiviljade söömine. Soolestiku tööle aitab kaasa liikumine ja võimlemine.  Kindlasti ei tohi unustada vedelike tarbimist, päeva jooksul võiks tarbida umbes 6 klaasi vedelikku.

Hemorroididest põhjustatud valu ja ärritusnähte saab leevendada apteegist saadavate spetsiaalsete ravimküünaldega.

Seljavalu
Paljud rasedad on kokku puutunud rasedusaegse seljavaluga. See võib olla põhjustatud lihaste lõdvemaks muutumisest ja kõhu kasvades keha raskuskeskme muutumisest. Seljavalu saab leevendada võimlemise ja massaažiga. Samuti tasub proovida abistava vöö ehk bandaaži kandmist. Paraku valuvaigistavaid salve ilma arsti ettekirjutuseta ei soovitata.

Rasedusarmid
Lapseootuse ajal puutuvad osad naised kokku kõhule, tuharatele, reitele või rindadele tekkivate rasedusarmide ehk striiadega. Need on põhjustatud nahaaluse rasvkoe venimisest ja rebenemisest. Kuna rasedusarmide teke sõltub palju naha elastsusest ja venimise võimest, siis saab nende teket vähendada naha eest hoolitsedes - niisutamise, kreemitamisega. Apteegist on saada spetsiaalsed venitusarmidevastased õlid, ihupiimad, kreemid.
Kui rasedusarmid on tekkinud, siis ei kao nad ka pärast sünnitust (kuigi nad muutuvad ilmselt heledamaks), seetõttu on väga oluline kogu lapseootuse aja oma nahka kreemitada.

Tursed, veenilaiendid
Paljud rasedad puutuvad kokku tursete ja veenilaienditega. Tihti lähevad jalad õhtuks paiste. Tursete vältimiseks soovitatakse tõsta puhates jalad üles või pikutada külili. Samuti on head  apteegist saadavad toetavad sukkpüksid ja põlvikud.

Loe ka artiklit raseda vitamiinisoovitustest.

Äripäev
18. March 2016, 12:51

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi