Laste külmetushaigused ja viirused

Lastel võib külmetushaigust esineda kaheksa korda aastas või isegi rohkem. Võrreldes täiskasvanuga on seda umbes kaks korda rohkem.

Harilik külmetushaigus võib meid kõiki aeg-ajalt tabada, tuues kaasa luriseva nina ja aevastused, ent vahel ka valusa kurgu ja tülika köha. See ülemiste hingamisteede viirusnakkus on Ameerika Ühendriikides kõige levinum nakkushaigus ja peamine põhjus, miks lapsed peavad arsti juures käima ning koolist koju jääma.

Põhjused

Enamasti on külmetushaiguse põhjuseks rinoviirused, mis peituvad nähtamatutes piiskades õhus, mida me sisse hingame, või asjades, mida me puudutame. Rohkem kui 100 erinevat rinoviirust võib nina ja kurgu kaitsetõketest läbi tungida, tekitades immuunsüsteemi reaktsiooni, mis võib põhjustada kurgu- ja peavalu ning raskendada nina kaudu hingamist.

Kuiv õhk — nii siseruumides kui õues — võib vähendada organismi vastupanuvõimet külmetushaigusi põhjustavatele viirusnakkustele. Sama võib juhtuda ka siis, kui te olete suitsetaja või viibite kellegi läheduses, kes suitsetab. Suitsetajad on külmetushaigustele vastuvõtlikumad kui mittesuitsetajad ning nende sümptomid on tõenäoliselt ägedamad, kestavad kauem ja võivad suurema tõenäosusega põhjustada bronhiiti või isegi kopsupõletikku.

Ent hoolimata levinud arvamustest ei põhjusta külmetushaigusi see, kui inimene ei kanna jahedas keskkonnas jakki või kampsunit, istub või magab tõmbetuules, või läheb märgade juustega õue.

Märgid ja sümptomid

Esimesteks külmetushaiguse sümptomiteks on tihti kipitus kurgus, vesine või kinnine nina ning aevastamine. Lastel võib esineda ka kurguvalu, köha, peavalu, kerge palavik, väsimus, lihasevalu ja söögiisu vähenemine. Ninast erituv voolus võib varieeruda vesisest kuni paksu kollase või roheliseni.

Nakatumine

Külmetushaigused on kõige nakkavamad esimese 2 kuni 4 päeva jooksul pärast sümptomite ilmumist ning nakatusoht võib püsida kuni 3 nädalat. Nakkuse võib saada isiklikust kokkupuutest või viiruseosakeste sissehingamisest, mis aevastamisel või köhimisel õhu kaudu levivad. Külmetusnakkust võib levitada ka suu või nina puudutamine pärast rinoviirusega nakatunud naha või muu pinna puudutamist.

Ennetamine

Kuna külmetushaigusi põhjustavad paljud erinevad viirused, puudub nende vastu vaktsiin. Kuid nende ennetamiseks tuleks järgida allpool toodud nõuandeid:
· Püüdke hoiduda eemale kõikidest, kes suitsetavad või kellel on külmetushaigus. Viiruseosakesed võivad köhimisel või aevastamisel kanduda õhu kaudu edasi kuni 3,6 meetri kaugusele ning passiivne suitsetamine suurendab haigestumise tõenäosust.
· Peske põhjalikult ja tihti käsi, eriti pärast nuuskamist.
· Katke nina ja suu köhimisel või aevastamisel kinni (aevastada või köhida tuleks siiski näiteks varrukasse, mitte kätele — see aitab bakterite levikut vältida).
· Ärge kasutage haige inimesega sama käterätikut või söögiriistu. Samuti ei tohi juua teise inimesega samast klaasist, kruusist või pudelist — kunagi ei tea, kes võib olla just külmetushaiguse viirusega nakatunud ja nüüd seda edasi anda.
· Ärge võtke kätte taskurätte, mida teine inimene on kasutanud.

Teadlased ei ole kindlad, kas tsingi- või C-vitamiinilisandite võtmise abil on võimalik piirata sümptomite kestust või tugevust, kuid on teada, et nende igapäevane suures annuses manustamine võib põhjustada negatiivseid kõrvalmõjusid.

Enamik uuringuid, mis puudutavad taimsete vahendite, nagu näiteks punase päevakübara toimet, on andnud negatiivseid või ebaveenvaid tulemusi ning lastega on nende ravimeetmete põhjalikke teaduslikke uuringuid väga vähe läbi viidud.

Enne, kui otsustate anda lapsele taimepõhist ravimit või soovituslikust päevasest annusest suuremas koguses vitamiini või toidulisandit, pidage nõu arstiga.

Kestus

Külmetushaiguse sümptomid ilmuvad tavaliselt 2 või 3 päeva pärast nakkusallikaga kokku puutumist. Tavaliselt möödub külmetushaigus nädalaga, mõnikord aga võib see kesta kuni kaks nädalat.

Ravi

"Aeg ravib kõik haavad." See ei pruugi alati tõsi olla, kuid hariliku külmetushaiguse puhul peab see ütlus reeglina paika. Külmetushaiguse vastu pole olemas ravimeid, küll aga võib neid kasutada mõnede sümptomite, nagu näiteks lihasevalu, peavalu ja palaviku leevendamiseks. Lapsele võib anda paratsetamooli või ibuprofeeni, järgides pakendil toodud vanust ja kehakaalu puudutavaid juhiseid.

Aspiriini ei tohi aga kunagi anda alla 12aastastele lastele ning alla 19aastased lapsed ja noorukid ei tohiks viirushaiguste korral aspiriini võtta, kuna sellega võib kaasneda Reye sündroomi väljakujunemise risk – see on haruldane, ent raske haigus, mis võib lõppeda surmaga.

Kuigi teil võib tekkida soov anda lapsele külmetushaiguse sümptomite leevendamiseks käsimüügiravimitena saadaval olevaid dekongestante ja antihistamiine, pole peaaegu olemas tõendeid, et need tõepoolest toimiksid. Tegelikult võivad dekongestandid põhjustada hallutsinatsioone, ärritust ja südame rütmihäireid, eriti imikutel, ning neid ei tohiks anda alla 4aastastele lastele ilma eelnevalt arstiga nõu pidamata. Ning tänapäeval on paljud eksperdid seisukohal, et reeglina pole mingit põhjust anda neid ravimeid alla 6aastastele lastele.

Järgnevalt on toodud mõned võimalused, kuidas külmetusest tingitud ebamugavust leevendada:
·  Soolveetilgad ninasõõrmetesse tilgutamiseks, et ninakinnisust leevendada (neid saab osta igast apteegist)
· Õhuniisuti kasutamine, mis suurendab õhu niiskussisaldust
· Vaseliini määrimine nahale nina alla
· Köhakommid või –tilgad aitavad leevendada kurguvalu (ainult üle 3aastastele lastele)
· Soe vann või soojenduskott aitab valu leevendada
· Kuuma duši aur aitab lapsel kergemini hingata


Kõige parem on siiski mitte liigselt muretseda, kuidas haige lapsega käituda. Lihtsalt jälgige, et laps sööks, kui tal on kõht tühi, ning jooks ohtralt vedelikku (näiteks vett või mahla), et tema palaviku või lima tekke tõttu vähenenud vedelikuvarud taastuksid. Vältida tuleb aga kofeiini sisaldavaid jooke, kuna need võivad põhjustada sagedasemat urineerimisvajadust ja seetõttu suurendada dehüdratatsiooni ohtu.

Äripäev
16. March 2016, 12:52

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi