Normaalne hemorroid endast märku ei anna

Hemorroidide ravis pole 100% tulemust ühegi meetodiga, aga üldiselt on ravi kaugtulemused head.

Intervjuu Lääne-Tallinna Keskhaigla üldkirurg-proktoloogi Jüri Kivimäega.

Hemorroidid on meil kõigil. Millal tasub muretsema hakata?

Probleemid tekkivad siis, kui muutub hemorroidide liikuvus ja nad mingil põhjusel hakkavad suurenema. Peamiseks põhjuseks peetakse sidekoe nõrkust - katkevad hemorroide fikseerivad ligamendid, liikuvus ja hemorroidide maht suureneb. Soodustab seda kõhukinnisus, istuv eluviis, raske füüsiline töö jne. Tüsistustena võivad tekkida tromboosid, hemorroidide pitsumine anaalkanalisse jne. Selle väljenduseks on veritsused, kipitused, sügelus, valulikkus.

Nüüd tuleks alles hemorroididega tegelema hakata.

Kas see on nii ühene ilming, et inimene ise saab ka endale diagnoosi panna?

Iseendale diagnoosi panna ei soovita. Esimene käik oleks siiski perearsti juurde, kellele tuleks oma mure ära rääkida. Tema juba otsustab, kas inimene vajab mingit ravi või konsultatsiooni eriarsti juures.

Käsimüügiravimitega võib end ravida, kui probleem on juba korduv ja patsiendile tuttav. Kui iseravimine paari nädala jooksul kergendust ei too, tuleks ikkagi pöörduda arti juurde.

Mis võib veel selliste vaevuste põhjuseks olla?

Sarnast süptomaatikat võivad anda mitmed haigused, näiteks fissuurid, kasvajad - seega läbivaatlus on 100% vajalik. Eriarstile tuleks haige suunata ka siis, kui perearstil pole võimalik täpsustavaid uuringuid teha. Mõelda tuleb alati kasvajale!

Kas hemorroide on tingimata vaja ravida?

Kui on juba tekkinud hemorroidide tüsistused, siis ilma ravita nad ka jäävad probleeme tekitama. Näiteks kui ikka hemorroidisõlmed igal defekatsioonil prolabeeruvad, siis ühegi salvi ega küünlaga neid fikseerida pole võimalik.

Nendel puhkudel on vajalik hemorroidide ravi kas parakirurgiliste või kirurgiliste meetoditega:

* ravi ligatuuridega

* hemorroidaalarterite ligeerimine ultraheli kontrolli all

* klassikaline hemorroidide operatsioon

* ravi stapleritega

 

Äripäev
09. March 2016, 16:14

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi