Saabunud on uus nuhtlus - peatäid

Isane peatäi
Isane peatäiFoto: Internet
Gripipuhangu järel on Eestis aktiivselt levima hakanud kooli- ja lasteaialaste iga-aastane nuhtlus, peatäid. Apteeker annab nõu, kuidas nuhtlusest võimalikult kiiresti lahti saada.

Peatäid võib saada igaüks, aga kõige sagedamini esinevad need 3–10-aastastel väikestel tüdrukutel, kes lasteaias või koolis kasutavad üksteise kamme, juuksekumme jms. Enim ollakse täidega hädas just lastekollektiivides, kus nakkus levib väga kiiresti, sest lapsed on omavahel mürades ja mängides kõige rohkem peadpidi koos.

Mis on peatäi?

On loomulik, et apteegikosmeetikat kasutatakse erinevate nahavaevuste raviks ja leevendamiseks, nagu näiteks naha kuivus, kestendus, punetus, sügelus, kõõm, akne, pigmendilaigud või pigmendi puudumine. Aga ka kaitseks päikese eest ja põletusejärgseks leevenduseks, allergiliste nähtude, mähkmedermatiidi, lamatiste, kortsude, liigse higistamise jne korral.
Kuidas nakatutakse peatäidesse?

Täidega nakatumiseks on vaja otsest peakontakti inimesega, kellel on täid, või kasutada tema kammi, juukseharja, mütsi või salli. Bussiga või rongiga sõites on oht nakatuda peatugede kaudu.
Kuidas aru saada, et inimesel on täid?

Täidega nakatunu tunneb oma peanahal kerget kõdi ja mõningast liikumist. Tundlikuma peanahaga inimesed tunnevad ka sügelust, mis on tingitud täi süljest. Sügelust esineb eriti kuklas, juuksepiiril ja kõrvade taga. Osal nakatunuist võib tekkida lööve kohale, kus täi on hammustanud, aga see viitab juba pikaajalisele infektsioonile. Nakatumist näitab vähemalt üks nahapinnal vabalt liikuv elus täi. Nakatunud on tavaliselt ainult peanahk, harva ka kulmud, ripsmed või habemekarvad.

Milliseid ravivõimalusi täide vastu pakutakse?

Kui lasteaias või koolis esineb täisid, on soovitav kontrollida laste päid kord nädalas. Kammimiseks võib kasutada tihedat kammi, kõige paremini sobib täikamm. Kui leiate elustäisid, tuleb üle kontrollida kogu perekond. Tühjad täimuna kestad ehk tingud võivad püsida juustekarvade küljes pikemat aega, neid saab eemaldada tiheda täikammiga. Apteekides on müügil ka elektroonilised täikammid.

Peatäide raviks on apteekides müügil erinevad dimetikooni sisaldavad preparaadid – õli, lahus ja šampoon. Dimetikoon poeb sügavale täide ja tingude hingamissüsteemi, põhjustades nende lämbumise. Kuna toimemehhanism on füüsikaline, ei ole täide resistentsuse kujunemine võimalik. Mõned tooted on lubatud lastele juba alates 6. elukuust.

Kõikides täiravi pakendites on olemas korralik õpetus, kuidas preparaate kasutada. Soovitame järgida nõuandeid täpselt – siis on kindel, et täidest lahti saate. Pärast täidevastase toote kasutamist kammige niisked juuksed peenepiilise täikammiga läbi, et eemaldada surnud täid ja nende munad.

Ravi õnnestumise alus on ravimi kasutusjuhendi ja hügieeninõuete täpne järgimine ning nakkusallika kõrvaldamine koos nakatunute võimaliku samaaegse raviga.


Mida teha, et täiravi kindlasti õnnestuks?

Ravi õnnestumise alus on ravimi kasutusjuhendi ja hügieeninõuete täpne järgimine ning nakkusallika kõrvaldamine koos nakatunute võimaliku samaaegse raviga.

* Peske nakatunu riideesemeid-sallid, mütsid, kraega riided ja voodipesu 60 kraadi juures või viige need keemilisse puhastusse.
* Sama lahusega, millega teete täitõrjet, tuleb puhastada ka harjad-kammid. Juuksekummid on mõistlik minema visata ja osta uued.
* Kui lapsel on peatäid, siis tuleks kindlasti teavitada kooli või lasteaeda, et piirata nakkuse levikut ja vältida taasnakatumist.
* Lastel võiks küüned lühikeseks lõigata ja paluda neil mitte end sügada, et ei tekiks nahavigastusi.
* Ravi peavad samaaegselt saama kõik perekonnaliikmed.
* Oluline on selgitada välja võimalik nakkusallikas ja ravida ka teda (näiteks lapse sõber, pinginaaber).
* Tekkinud nahavigastusi või allergilisi reaktsioone tuleb ravida sümptomaatiliselt.

Millised tüsistusi võivad täid kaasa tuua?

Hammustuskohtadele tekivad tugevalt sügelevad kublad, mis sunnivad kratsima, nii et peanahal ja kaelal tekib nahapõletik ehk dermatiit. Vahel võib tekkida isegi tugev mädapõletik ja lümfisõlmede suurenemine. Lisaks mädapõletikule võivad täid levitada ka ohtlikke nakkushaigusi, kuid õnneks ei ole Eestis viimasel ajal selliseid epideemiaid täheldatud.


Kuidas saab täidesse nakatumist ennetada?

* Kasuta ainult isiklikku kammi, juukseharja ja patsikumme.
* Ära kanna võõraid peakatteid.
* Kooli ja lasteaeda on vaja täidest teavitada, et takistada nakkuse edasist levikut.
* Ravida tuleb ka nakatunu perekonnaliikmeid.
* Lastekollektiivides/laagrites peaks ennetavalt kontrollima kõiki lapsi täitõve suhtes, et vältida täide levikut.

Täita rangelt koduse desinfektsiooni nõudeid:

    - haigega kontaktis olnud riideesemed, mütsid, sallid, kraega riided, voodipesu jms, pesta pesumasinaga (20 minutit);
    - masinpesuks sobimatuid esemeid hoida 2 nädalat suletud kilekotis;
    - kamme ja juukseharju hoida 60-kraadises vees 5–10 minutit;
    - toad põhjalikult tolmuimejaga koristada.


Äripäev
29. February 2016, 15:03

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi