Avastus loob võimalused uudseks artriidiraviks

Ligikaudu 52,5 miljonil USA täiskasvanul on diagnoositud mingi artriidi vorm ning prognooside kohaselt see arv kasvab. Hiljutine uuring aga näitab, et artriidiga patsiente oleks võimalik ravida nende endi mikrovesiikuleid kasutades.

Mikrovesiikulid on tillukesed vedelikuga täidetud osakesed, läbimõõduga ligikaudu 0,5-1 mikromeetrit, mida rakkudest suurel hulgal eraldub. Kuigi on teada, et need osakesed muudavad lipiide ja proteiine muudeks rakutüüpideks, on nende haigusega seotud roll seni ebaselgeks jäänud.

Uuringu läbi viinud teadlaste sõnul, keda juhtis prof Mauro Perretti Suurbritannia Londoni Ülikooli William Harvey Teadusinstituudist, kalduvad mõnedest valgetest vererakkudest, nagu näiteks neutrofiilidest eralduvad mikrovesiikulid kogunema reumatoidartriidiga patsientide liigestesse.

Kuid mida need mikrovesiikulid pärast liigestesse jõudmist teevad? Just seda otsustasidki teadlased uurida, analüüsides geneetiliselt modifitseeritud hiire artriidimudeleid ja artriidiga patsientidelt pärinevaid inimese kõhrerakke. Nende uuringu tulemused on avaldatud ajakirjas Science Translational Medicine.

Levinud arvamuse kohaselt ei suuda rakud ja teised väikesed osakesed kõhre tungida, muutes artriidiga patsientide liigeste ravimise väga keeruliseks.
Oma uuringu käigus avastas aga prof Perretti koos kolleegidega, et neutrofiilidest eraldunud mikrovesiikulid on võimelised kõhre sisenema - see avastus võib sillutada teed uudsetele artriidi ravistrateegiatele.
Uurides hiirte artriidimudeleid, mis olid geneetiliselt modifitseeritud, et mikrovesiikulite tootmist vähendada, märkasid teadlased, et hiirtel esines rohkem kõhrekahjustusi. Mikrovesiikulitega töötlemise korral aga kõhrekahjustused vähenesid.

Töödeldes artriidiga patsientidelt pärinevaid inimese kõhrerakke neutrofiilidest eraldunud mikrovesiikulitega, leidsid teadlased, et need kaitsesid rakke kahjustuste eest. Nad tegid kindlaks ühe konkreetse rakuretseptori, FPR2/ALX, millel oli peamine roll kõhrekoe kaitsmisel.

Artriit on USAs kõige levinumaks invaliidsuse põhjuseks, mõjutades ligikaudu iga viiendat täiskasvanud inimest. Haiguse vastu ravi puudub, kuid on olemas ravimid ja mittefarmakoloogilised meetodid, mis aitavad selle põhjustatud sümptomeid kontrolli all hoida.
Ent kuna prognooside kohaselt suureneb USAs artriiti põdevate inimeste arv 2030. aastaks 67 miljonini, on selle haiguse jaoks tarvis paremaid ravimeetodeid. Teadlased usuvad, et nende tähelepanekud võivad selle vajaduse rahuldada ning aidata leida isegi uusi ravimeetodeid ka teiste haiguste jaoks.

Prof Perretti ütleb: "Meie uuring näitab, et need vesiikulid võivad olla uudseks ravistrateegia vormiks patsientidele, kellel esineb kõhrekahjustusi erinevate haiguste tõttu, nagu näiteks osteoartriit, reumatoidartriit või trauma.
Patsientide ravimiseks nende enda vesiikulitega võib vaja minna vaid ühtainsat haiglapäeva ning vesiikuleid võib isegi 'tugevdada' teiste raviainetega, nagu näiteks omega-3 rasvhapetega või teiste väikeste molekulidega." Teadlaste sõnul on tarvis täiendavaid uuringuid, et selgitada välja võimalused nende avastuste rakendamiseks uues artriidi ravimeetodis.

Mõned faktid artriidi kohta USAs
Osteoartriit on kõige levinum artriidi vorm
Kaks kolmandikku artriiti põdevatest inimestest on alla 65aastased
Haiguse tulemusena on ligikaudu 22,7 miljonil artriiti põdeval inimesel igapäevane tegevus raskendatud.

 

Äripäev
23. February 2016, 08:07

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi