Perearstide dividendid: jackpot läks Rootsi

Mohammed Jabbar Abas
Mohammed Jabbar AbasFoto: Facebook
Selle aastast perearstide dividendi TOPi vaadates võib ühtpidi rahuloluga nentida, et turg on korrastumas ja absoluutset miinimumpalka maksavad endale dividendivõtjatest vaid vähesed, kuid teisalt paneb hämmelduma TOPi tipp. Eestlasi seal ei ole.

TOPi suurimad dividendid, 268 309 eurot, võttis aga alaliselt Rootsis elav Mohammed Jabbar Abas. Tema järel teisele kohale jäi Ilgizär Sadõjk. Alles seejärel tulid tavapärased Eesti perearstid.

Ilgizär Sadõjk on siiski täiesti Eesti arst, kes on lõpetanud TÜ arstiteaduskonna 1993. aastal ja räägib täiesti vabalt eesti keelt. Firma, millest Sadõjk 2014. aastal 89 500 eurot dividende võttis, on 2008. aastal asutatud OÜ Nordvik, mille põhitegevuseks on üldarstiabi osutamine. Palka maksis ta omale vaid miinimumi.
Järelepärimisele terviseameti peremeditsiini osakonna juhataja Pille Saar, et perearst Ilgizär Sadõjk on küll perearsti erialaga tervishoiutöötajate registris, kuid registris puudub tal töökoht. "Sellist asutust kui Nordvik OÜ meie registris ei ole," kinnitab Saar ja lisab: "Kui see asutus osutaks tervishoiuteenust, kus Sadõjk töötab, siis peaks asutusel ka selleks terviseameti tegevusluba olema. Kuna asutusel ei ole tervishoiuteenuse osutamiseks tegevusluba, siis ta seda ka ei tee."
Ilgizär Sadõjk ei ole siiski sugugi müstiline arst, kelle firmat justnagu ei eksisteeri, vaid ta on täiesti tavaline perearst, kes töötab lihtsalt asendusarstina Rootsis ja Norras. Tegemist on meeldiva olekuga mehega, kes võtab kiiresti ühendust, et oma tegemistest lähemalt rääkida. "Töötan osaliselt oma firma Nordvik OÜ kaudu ja osaliselt töövõtjana kohalike tervishoiuteenuse pakkujate juures," räägib Sadõjk. "Töötaksin meelsasti asendusarstina ka Tallinnas, kuid siin on vajadus selliste inimeste järgi üsna väike, vähemasti võrreldes Rootsi ja Norraga." Ühes riigis saab ta seadustest johtuvalt töötada aasta jooksul maksimaalselt kuus kuud.
Küsimusele, millest ta siis elab, kui endale isegi Eesti mõistes nii vähe palka maksab, vastab Sadõjk, et oma firma kaudu töötab ta vaid osa ajast, põhilise palga saab ta tavalise töövõtjana.
Sadõjk on muheda ja avatud olemisega. Ta ütleb, et ei võtnud omale esimesed kolm aastat dividende, kuna lihtsalt ei teadnud, kuidas seda teha. Paar aastat tagasi tekkis aga eluline vajadus ja seetõttu võttiski suurema summa raha välja.
Sadõjk kinnitab, et raha ei tule Rootsis ja Norras sugugi lihtsalt: "Vastutus ja koormus on ikka suurem kui Eestis. Kui Eesti perearst töötab viis tundi, siis Rootsis tuleb ikka kaheksa tundi täis," räägib ta ja lisab: "Me töötame nagu demineerijad - ei tohi teha vigu." Kuna ta töötab asendusarstina, siis kindlat töökohta ei ole ja tööd jagub üle riigi. Ühtpidi on see huvitav, kuid teisalt toob kaasa ka näiteks erinevad murrakud, millest on võõral siiski raske aru saada.

TOPi suurimad dividendid, 268 309 eurot, võttis aga alaliselt Rootsis elav Mohammed Jabbar Abas. Tegemist on 1970. aastal ilmselt Iraagis sündinud mehega, kes elab Stockholmis. Abas, kes figureerib Rootsis ka nimega Abbas, registreeris OÜ Dr. Guide Eesti äriregistris 2010. aastal. Põhikirja järgi pakub ta üldarstiabi teenust, kuid majandusaasta aruandes on ta juba mitu aastat oma põhitegevusalaks märkinud meditsiinilise esmaabiteenuse pakkumise Rootsis. Abas tervishoiutöötajate registris registreeritud ei ole.
Ettevõte ei ole kogu oma tegutsemise ajal maksnud sentigi palka ega tasusid juhatusele, samuti ei ole kunagi kirjas olnud ühtegi töötajat. Küll on aga firma maksnud kolmel aastal dividende, mille suurus ei äratanud aga varasemalt isegi Eesti kontekstis erilist tähelepanu.
Eestiga seob Dr. Guidet juriidiline aadress Tallinn, Jõe 2, II korrus, kus tegutseb ka valmis firmasid müüv tähendusliku nimega ettevõte StartBusiness, mis on puhunud tuule tiibadesse lisaks Dr. Guidele veel tervele hulgale ettevõtetele.
Kahjuks Mohammed Jabbar Ab(b)as majandusaasta aruandes märgitud meilile ei vastanud ja nii me ei saa teada, miks Rootsis tegutsev arst, kellel puuduvad ilmselt ka nostalgilised sidemed Eestiga, oma firma just siin registreeris. Samuti ei saa me vastust, miks ta igal aastal dividendide võtmisega oma firma viimse euroni tühjaks teeb.

Äripäev
12. February 2016, 12:42

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi