Kodanik perearstide dividendidest

Kodanik Kaido Maandi kirjutab, et pärast peraarstide dividendide TOPiga tutvumist ta mõistab, miks tuleb haige lapsega perearstikeskusse minna, mitte loota, et arst koduvisiidi teeb.

"Mul on olemas kogemus, kus minu väikelaps oli 40 kraadises palavikus ja perearst palus temaga tulla perearstikeskusesse. Peamiseks põhjuseks toodi, et kodus ei ole võimalik vereproovi võtta ja haigust määrata," kirjutas ta.  "Selline suhtumine hämmastas mind põhjalikult ja võtsin ühendust sotsiaal- ja terviseametiga, kust sain teada, et perearstil on õigus otsustada, kas ta teeb koduvisiidi või mitte."

Maandi tunnistab, et enne seda artiklit ta ei teadnud, et kogu perearsti süsteem on eraõiguslik. "Peale selle fakti teadasaamist on mul selge, et perearst ei ole kuidagi motiveeritud koduvisiiti tegema – see on ju puhas kulu – reeglina koduvisiite ei tehta," jätkas ta. "Arvan ka, et tänapäevaste võimaluste juures on tahtmise korral võimalik kodus vereproovi võtta (kas on parem, kui laps nakatab perearsti keskuses teisi lapsi või täiskasvanuid?)." Samasuguses olukorras on olnud mitmed tema tuttavad ja ühine järeldus on olnud, et ainuke väljapääs on kutsuda kiirabi. "Kas see on normaalne ja odav lahendus?" küsib Maandi. 

Tema arvates ei ole. "Olukord, kus perearst palub tuua 40kraadises palavikus lapse perearsti keskusesse, on lubamatu ja näitab kogu meie meditsiinisüsteemi nõrkust," jätkas ta. "Samas olen aru saanud, et perearstikeskus saab teatava summa iga hingekirjas oleva inimese pealt vaatamata sellele, kas  inimene külastab perearstikeskust või mitte – see tähendab, et vabu vahendeid peaks olema. Arvan, et see, mida perearstid peaksid tegema ja mida mitte, on teema, mida võiks laiema avalikkuse kaasamisel  käsitleda."

Äripäev
12. February 2016, 13:01

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi