Vääruskumusi gripi kohta Soome meedikutelt

Infektsionistid üle Soome on kokku pannud ülevaate väärarusaamadest gripi kohta, kirjutab Soome arstide leht Mediuutiset. Need on üsna sarnased ka Eesti levivate arvamustega.

Soomes on tänavu rekordarv meedikuid end gripi vastu vaktsineerinud, kuid sellegipoolest levib nende seas palju müüte, mis kattuvad paljuski Eestis levivate arusaamadega. Mõni neist on üsnagi üllatav, arvestades, et müüdid on kogutud just tervishoiutöötajate endi seast.

* Ka sümptomiteta gripp nakkab. Vaktsineerimata inimestest u 30-50% haigestub grippi ilma mingite tunnusteta ja nakatab enese teadmata teisi.

* Teadmatus. Ehkki tegemist on tervishoiu professionaalidega, ei mõisteta, et vaktsineerida tuleb nimelt patsiendi kaitsmiseks ja et nakatumine võib toimuda juba 1-2 ööpäeva enne nähte.

* Haigla on taudipesa. Haiglas on peaaegu kaks korda suurem risk saada gripinakkus kui sellest väljaspool.

* Riskirühm on ohus. Soome THLi uuringu järgi on riskirühma kuuluval võrreldes terve inimesega peaaegu 90 korda suurem risk surma ja 15 korda suurem risk sattuda intensiivravipalatisse.

* Fakte patsienditurvalisusest. Vaktsineerides kaheksa meditsiinipersonali hulka kuuluvat inimest suudetakse ära hoida ühe patsiendi surm (Hayward AC et al, BMJ 2006).

* Patsiendi vaktsineerimisest alati ei aita. Eakad ja riskirühma kuuluvad inimesed ei saa alati piisavalt kaitset, isegi kui on vaktsineeritud.

* Valearusaam. Mõned meedikud arvavad, et vaktsineerimine võib grippi just esile kutsuda. Tegelikult on vaktsiinis vaid gripi ülesehituselemendid, mis ei saa haigust esile kutsuda. 

* Vaktsiini tõhusus on nõrk. WHO andis 26. jaanuaril teada, et praegune vaktsiin klapib hästi praegusel hetkel ringlevate gripiviirustega ehk teisisõnu, see annab hea kaitse.

Äripäev
08. February 2016, 15:06

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi