Halva hingeõhuga võitlema

Halva hingeõhu põhjuseks ei pruugi olla mitte puudulik hügieen, vaid tõsisem haigus. Tihti saab seeläbi ka haigusele kiiremini jälile.

Vereringest tulenev halb hingeõhk on näiteks diabeedikute probleem. Patoloogilised lõhnad on intensiivsed, püsivad ja teatud olukordadele iseloomulikud. Näiteks ureemia-haigetel amiini-/ammoniaagi- ja diabeedikutel atsetoonilõhn. Nende lõhnade ära tundmine on abiks süsteemsete haiguste diagnoosimisel.
Hingamisteedest tuleva halva hingeõhu põhjustajaks on nt. krooniline bronhiit e kopsutorupõletik, bronhektaasiad või ka tihti pikaajaline alkoholi tarvitamine.
Seedetraktist tulenev halb hingeõhk võib olla tingitud näiteks küüslaugust või ka hilisest söömisest (pärast 18.00). Teadvuseta patsiendi puhul, kelle suust tuleb hingamisel ebaharilikku lõhna, võib põhjuseks olla: alkoholimürgitus, diabeetiline kooma (atsetooni lõhn), maksakooma (ammoniaagi lõhn), ureemia.

Kuidas hambaarst/suuhügienist aidata saab?
Kui hambaravisse pöördumise peamine põhjus on halb hingeõhk, teavitage sellest probleemist juba visiidile registreerumisel. Selleks, et hambaarst/suuhügienist saaks esinevat probleemi võimalikult adekvaatselt hinnata, võidakse teil paluda enne visiiti mitte süüa, juua, suitsetada, nätsu närida ega kasutada suuvett ja suuvärskendajaid.

Samuti tuleks enne visiiti vältida kosmeetikatoodete kasutamist (parfüümid, habemeajamisgeelid, lõhnav huulepulk), kuna need võivad lõhnabuketti hindamist segada. Kui te ka ei ole oma visiidi eesmärgist varem teatanud, tuleks neid soovitusi sellegipoolest järgida, et lihtsustada lõhna täpsustamist, kuna sellest sõltub suuresti alustatava ravi tulemus.

Kõigepealt püütakse mitmesuguste küsimuste abil teada saada halva hingeõhu tekkimise võimalikke põhjusi ning selgitada välja, kas halb õhk väljub ainult suust või ka ninast. Enamikul juhtudel (85-95%) tuleb halba õhku siiski vaid ninast, mis viitab sellele, et põhjus peitub mingite suubakterite tegevuses. Kui halba õhku tuleb rohkem ninast, võib põhjus olla ninaneelus vm ning ilmselt saadetakse teid lisaks kõrva-nina-kurguarsti konsultatsioonile. Vajadusel on võimalik teostada ka hingeõhu uuring, et selgitada millised ja mitmed sulfiidkomponendid on halva hingeõhu tekitajad.

Eelkõige tuleb terveks ravida katkised hambad ja sulgeda fissuurid, kuhu toiduosakesed kergesti kinnituvad ning roiskumisprotsessi käigus hõlpsasti halba lehka tekitavad. Vajadusel teostada igemepõletiku ravi. Koduste vahenditena võidakse soovitada ka igapäevast suu loputamist spetsiaalse raviva suuveega, mis mitte ainult ei värskenda (nagu tavalised suuveed), vaid ka hävitab suubaktereid. Lisaks sellele võidakse teid suunata teiste eriarstide vastuvõtule, et halva hingeõhu põhjust täpsemalt selgitada.

Mida inimene ise teha saab?
Suure tõenäosusega suudab professionaalne diagnoos ja ravi teie halva hingeõhu heaks muuta. Sellegipoolest on meil endal sageli raske paranemist märgata, mistõttu tuleks kinnitust hingeõhu kvaliteedi osas küsida kas pereliikmelt või lähedaselt sõbralt.

Pidage meeles, et halb hingeõhk (halitoos) on haigus, mis nõuab professionaalset kohtlemist. Tegelge sellega, ärge varjake, häbenege ega eitage probleemi!
Millega ennetada halva hingeõhu teket?

*    külastage hambaarsti regulaarselt
*    laske oma hambaid regulaarselt puhastada professionaalil (hambaarstil või suuhügienistil)
*    puhastage hambavahesid hambaniidiga
*    puhastage hambaid ja igemeid õigesti; kui te ei ole oma oskustes kindel, küsige abi suuhügienisti/hambaarsti käest
*    paluge oma hambaarstil/suhügienistil soovitada Teile sobivaim hambahari või keelekaabits, millega saaks keelt puhastada põhjalikult, ent õrnalt
*    jooge palju, eriti kasulik on puhas vesi
*    närige 100% ksülitooliga närimiskummi ning seda korraga vaid 1-3 minutit (mitte kauem), eriti kuiva suu korral
*    pärast piimatoodete, kala ja liha tarbimist puhastage hambaid ja keelt kohe, loputades suud ohtra veega
*    kuigi seda mõnikord ei soovitata, loputage oma proteese üle öö antiseptilises lahuses
*    olge teadlik probleemist - paluge oma lähedastel alati teatada, kui teil on halb hingeõhk
*    kui kellelgi teie lähedastest on samuti halb hingeõhk, leidke delikaatne viis, kuidas sellest talle teatada; kui te ei suuda seda öelda suuliselt, võite tema lauale jätta kasvõi käesoleva artikli väljatrüki - ehk saab ta vihjest aru
*    sööge värsket, kiudaineterikast toitu (nt porgandeid)
Mida ei tasu teha
*    ärge laske halval hingeõhul oma elu rikkuda, asuge kohe probleemi likvideerima
*    ärge laskuge masendusse, vaid otsige abi - sarnane probleem on paljudel inimestel
*    ärge ignoreerige oma igemeid - ka neid tuleb puhastada
*    ärge jooge liiga palju kohvi
*    ärge unustage harjata põhjalikult ka iga hambarea viimase hamba (enamasti tarkusehamba) tagumisi pindasid
*    kastke pesemise eel hambahari suuvette
*    ärge trügige halva hingeõhu avastamise korral kohe gastroenteroloogi vastuvõtule, kuna tavaliselt on suulehk seotud ikkagi suuprobleemidega, väga harva seedetraktiga
*    ärge puhastega keelt nii, et see valutama hakkab
*    ärge jääge lootma ainult suuvee kasutamisele, vaid praktiseerige täiuslikku suuhügieeni

Äripäev
28. January 2016, 12:57
Vaata EST või RUS arhiivi