Psoriaasi ennetuse 7 meetodit

Psoriaas rikub naha, ka kätel.
Psoriaas rikub naha, ka kätel.Foto: Wikipedia
Psoriaas on nahahaigus, mis nõuab palju hoolt ja vaeva. Kuid on meetodeid, mida järgides on võimalik haiguse (taas)teket ennetada või vähemalt leevendada.

Psoriaas on nahahaigus, mis põhjustab sügelevaid või valusaid paksenenud, hõbedaselt kestendavaid punaka naha laike. Tavaliselt ilmuvad laigud küünarnukkidele, põlvedele, peanahale, seljale, näole, käelabadele ja jalgadele, kuid neid võib esineda ka muudel kehaosadel. Mõnedel inimestel, kellel on psoriaas, võib välja kujuneda ka teatud artriidi vorm, mida nimetatakse psoriaatiliseks artriidiks.

Harilikult esineb psoriaas täiskasvanutel. Mõnikord võib see esineda kogu perekonnas. Ravimeetodite hulka kuuluvad kreemid, ravimid ja valgusravi.
Kuna teadlased ei tea täpselt, mis psoriaasi põhjustab, pole välja töötatud kindlaid viise selle ennetamiseks. Selle asemel keskendub psoriaasi ennetustöö korduvate haigusjuhtumite arvu ja raskusastme vähendamisele.

Psoriaasi ennetuse meetodite hulka kuuluvad järgmised:

1. Selgitage välja konkreetsed psoriaasi põhjustavad tegurid.
Kõige levinumateks teguriteks on nakkused, nahavigastused, pikaajaline päikese mõju, stress, suitsetamine ja joomine. Neid tegureid vältides vähendate haiguspuhangu tõenäosust.

2. Hoidke nahk niiske.
Kasutage tihti niisutavaid vedelikke, kreeme ja salve, eriti kuiva ilma korral.
Käige iga päev duši all.
Korralik hügieen soodustab rakuvahetust ja vähendab haiguse väljakujunemise tõenäosust.

3. Vältige liiga tugevat hõõrumist.
See võib nahka ärritada ja haiguse uuesti esile kutsuda või seda süvendada.

4. Vältige teatud ravimeid.
Beetablokaatorid (kõrge vererõhu vastased ravimid), liitium (depressiooniravim) ning malaariavastased ravimid võivad teadaolevalt psoriaasi sümptomeid halvendada.

5. Õppige lõdvestumis- ja stressiga toimetuleku tehnikaid.
Need võivad aidata psoriaasi kordumist või leevendada sümptomeid haiguspuhangu korral. (Siiski tuleb märkida, et seost stressi ja psoriaasihoogude vahel pole täpselt kindlaks määratud.) Tervelt 80 protsenti inimestest, kellel on esinenud psoriaasipuhang, on oma sõnul hiljuti üle elanud emotsionaalse trauma, nagu näiteks mõne lähedase isiku surma.

6. Piirake alkoholi tarbimist. Alkoholi tarbimist tuleks piirata maksimaalselt kahe ühikuni päevas meestel või ühe ühikuni päevas naistel. Liigne alkoholikogus võib põhjustada sümptomite tekkimist või halvenemist.

7. Ärge suitsetage.
Sigarettide ja piibu suitsetamine suurendab sümptomite halvenemise tõenäosust. Lisaks sellele võivad sümptomid suitsetamise mõjul tavalisest kauem kesta.

Psoriaasi tekitavad immuunsüsteemi probleemid. Rakuvahetuse protsessi käigus kerkivad sügaval nahas kasvavad rakud naha pinnale. Tavaliselt kulub selleks umbes kuu. Psoriaasi korral toimub see üksnes mõne päevaga, sest rakud kerkivad liiga kiiresti.
Psoriaasi võib olla raske diagnoosida, kuna see võib sarnaneda teistele nahahaigustele. Arstil võib olla tarvis uurida väikest nahaproovi mikroskoobi all.
Psoriaas võib kesta kaua, isegi kogu elu. Sümptomid ilmuvad ja kaovad.

Sümptomeid võivad süvendada järgmised põhjused:
*    Infektsioonid
*    Stress
*    Naha kuivus
*    Teatud ravimid

 Äripäev
22. January 2016, 15:01
Vaata EST või RUS arhiivi