Vaid 20 minutilisest reipast kõnnist piisab

Kiirustav naine Tallinna vanalinnas.
Kiirustav naine Tallinna vanalinnas.Foto: Scanpix
Hiljutise uuringu tulemuste kohaselt võib igapäevane reibas 20minutiline jalutuskäik olla piisav inimese enneaegse surma riski vähendamiseks.

Uuringus, mis hõlmas rohkem kui 334 000 Euroopa meest ja naist, tehti kindlaks, et füüsilise aktiivsuse puudumisega võib seostada kaks korda rohkem surmajuhtumeid, võrreldes ülekaalulisusest põhjustatud surmajuhtumite arvuga. Kuid märkimisväärselt võib tervist parandada isegi üksnes mõõdukas füüsilise liikumise suurendamine.

Füüsilise aktiivsuse puudumist on pidevalt seostatud enneaegse surma riski suurenemisega, samuti mitmete haiguste nagu näiteks südamehaiguste ja vähi kõrgema riskiga. Kuigi see võib ühtlasi aidata kaasa kehamassiindeksi (KMI) suurenemisele ja ülekaalulisusele, ei sõltu seos enneaegse surmaga inimese KMI-st.
Et mõõta seost füüsilise aktiivsuse puudumise ja enneaegse surma vahel ning selle koostoimet ülekaalulisusega, analüüsisid teadlased andmeid, mis pärinesid 334 161 Euroopa mehelt ja naiselt, kes osalesid EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) uuringus. Keskmiselt 12 aasta jooksul mõõtsid teadlased inimeste pikkust, kaalu ja vööümbermõõtu ning kasutasid enesehinnanguid, et mõõta füüsilise aktiivsuse taset. Tänaseks on tulemused avaldatud ajakirjas American Journal of Clinical Nutrition.

Teadlased leidsid, et kõige rohkem vähenes enneaegse surma risk, kui võrreldi mitteaktiivset ja mõõdukalt mitteaktiivset rühma, võttes hindamise aluseks töise aktiivsuse ja puhkeaja aktiivsuse kombinatsiooni; mitteaktiivsetena määratleti veidi alla veerandi (22,7%) uuringus osalenutest, kes tegelesid istuva tööga, puhkeajal aga aktiivsed ei olnud.

Teadlaste hinnangul paigutaks füüsiline tegevus, mis võrduks üksnes 20minutilise reipa jalutuskäiguga päevas ning põletaks 90 kuni 110 kcal, inimese mitteaktiivsest rühmast ümber mõõdukalt mitteaktiivsesse rühma, ning vähendaks enneaegse surma riski 16-30%. Mõju oli kõige tugevam normaalkaalus isikute hulgas, ent kasu ilmnes ka suurema KMI-ga isikute korral.

Kasutades viimaseid saadaval olevaid andmeid, mis puudutavad surmajuhtumite arvu Euroopas, leiavad teadlased, et 9,2 miljonist Euroopa meeste ja naiste surmajuhtumist võis 337 000 seostada ülekaalulisusega (KMI üle 30); füüsilise aktiivsuse puudumisega oli aga seotud kaks korda rohkem surmajuhtumeid (676 000).

Uuringut juhtinud professor Ulf Ekelund Cambridge'i Ülikooli Meditsiiniuuringute Nõukogu (MRC) epidemioloogiaosakonnast ütles: "Sõnum on lihtne: isegi mõõdukas igapäevane füüsiline aktiivsus võib olla füüsiliselt mitteaktiivsete inimeste tervisele väga kasulik. Kuigi me leidsime, et olulist positiivset mõju avaldab juba üksnes 20minutiline kõnd, peaksime me siiski üritama rohkem saavutada - füüsilisel aktiivsusel on palju tervisele kasulikke aspekte ning see peaks olema meie igapäevaelu oluliseks osaks."

Professor Nick Wareham, MRC osakonna juht, lisab: "Aidata inimestel kaalu langetada võib olla üsna raske ülesanne, ning kuigi me peaksime võtma jätkuvalt eesmärgiks ülekaalulisuse vähendamise rahvastiku hulgas, võivad rahva tervise alased algatused, mis kutsuvad inimesi üles tegema füüsilise aktiivsuse osas väikesi, ent teostatavaid muudatusi, olla tervisele märkimisväärselt kasulikud ning samal ajal kergemini saavutatavad."


Äripäev
22. January 2016, 15:14
Vaata EST või RUS arhiivi