Erinevad peavalutüübid ja nende ravi

Iga inimene tunneb vahel ühel või teisel põhjusel peavalu, ka lapsed. Millised on aga erinevate valude põhjused ning ravid?

Väga sage peavalu tüüp on pingetüüpi peavalu. See on rõhuv ja pigistav valu, mis ei keela suuremal osal inimestest tööle minna, kuid mõjutab elukvaliteeti.

Pingepeavalu võib kesta 30 minutit kuni 7 päeva. Kõige sagedamini esineb seda kord kuus või harvem ning selle vastu aitab valuvaigisti paracetamol. Kui esineb aga krooniline pingetüüpi peavalu, siis on juba vajalik tõsisem ravi.

Mida sagedamini pea valutab, seda rohkem peab vältima kombinatsioonpreparaate, nagu kodeiin/kofeiin koos mingi muu toimeainega. Kroonilisel pingetüüpi peavalul on ka profülaktiline ravi, kuid oluliselt tähtsam on mittefarmakoloogiline ravi: trenn, füüsiline aktiivsus, igapäevaelu paremaks muutmine.

Kobarpeavalu ja hüpniline peavalu

Eristatakse veel teisigi peavalutüüpe. Näiteks on kobarpeavalu väga tugev, 10 palli skaalal maksimum. Inimene on siis ärrituv ja püüab liikumisega valu leevendada. Tekkida võib silmade punetus, pisaravool, nina läheb kinni, tuleb eritist, samuti võib tekkida ka pupilli kitsenemine või lau allavajumine. Seda võib ette tulla 1-8 korda päevas, kestvusega 15 minutit kuni 3 tundi. Kobarpeavalu puhul on kõige parem ravi 100%lise hapniku hingamine 10 minuti jooksul.

Hüpniline peavalu ei ole tugev ning äratab öösel vanainimesed üles. Seda aitab leevendada tass kohvi. Alati tuleb uurida, kas see on ikka hüpniline peavalu ning välistada võimalikud sekundaarsed peavalud.

Ravimite liigtarvitamisest tingitud peavalu (MOH)

Sellest valust räägiti juba üle 50 aasta tagasi, esmakordselt migreenikute puhul. See valu esineb rohkem vanemas eas naistel, eelkõige madalama sissetulekuga ning haridustasemega inimestel. Riskifaktoriks on veel abielu, anamneesis migreen, mis on raseduse ajal taandunud ja muud haigused. Samuti mitme ravimi kasutamine. Need patsiendid käivad ka rohkem arstil ja nõuavad erinevaid raviteenuseid. Peavalu peaks neil olema sagedamini kui 15 päeval kuus kolme kuu vältel. Kõige sagedamini tekitavad MOHi kombinatsioonpreparaadid. Kindlasti ei teki see kõigil inimestel, näiteks neil, kel varem pole pea valutanud ja kes on hakanud esmakordselt tarvitama suures koguses valuvaigisteid. On leitud, et üks MOHi haige tarvitab keskmiselt 50 eri valuvaigisti tabletti kuus. Tihti on neil ka kaasuvad haigused nagu depressioon, ärevus ning sellistel haigetel on MOHist lahtisaamine oluliselt raskendatud. Enam kui 90% MOHi patsientidest tarvitab rohkem kui üht valuvaigistit.

MOHi ravi eesmärk on vähendada liigtarvitatud ravimi doosi ja leevendada ravimi ärajätmisel tekkivaid sümptomeid. Tähtis on ära hoida ka valu taastekkimist. Suurem osa neist patsientidest vajab profülaktilist valuravi.

MOH on ohtlik haigus, mis tuleb tagasi. Selle vältimiseks tuleks alustada kroonilise peavaluga patsiendil profülaktilise valuraviga ning patsienti nõustada tarvitatavate ravimite osas.
Antidepressantide profülaktiline kasutamine MOHi raviks kestab vähemalt kuus kuud, kuid tihti venib see paarile aastale. Hea on pidada peavalupäevikut, kuhu on naistel märgitud ka mensese ajad.
Kombinatsisoonravimid sobivad harvaesinevale pinge tüüpipeavalule, kuid seda ei tohiks võtta üle 10 korra kuus.

Lapse peavalu
Tõenäoliselt on lapsel diagnoosiks migreen, kuna selle tunnused pole lapsel nii ühesed kui täiskasvanul. Kui laps ei oska kaevata, aga ta tahab rahu ja vaikust, siis ilmselt on tal foto- ja fonofoobia. Atakk lapsel on lühem, kestab 1-2 tundi. Tähtis on tähele panna, kui lapsel on tekkinud uus peavalu ning varem pole pea valutanud. Kui see on kestnud päevi, nädalaid, kuu, siis tuleb kindlasti arsti juurde minna. Ka ei tohiks pea valutada alla 5-6 aastasel lapsel.

Kahtlane on, kui peavalu tekib ärgates, valutab ühe koha pealt, laps on segane ja uimane. Normaalne pole ka see, kui pea valutab kukla piirkonnast - sageli esineb seda hoopis epilepsia korral. Kui laps kirjeldab värvilist aurat, siis ka see on ohu märk, sest migreeni aura ei tohiks olla värviline. Tähelepanu tuleks pörata ka siis, kui laps kurdab, et kael on kange või kui tal on köhides või kummardades valus.

Kui puberteet tuleb liiga vara ja sellega kaasneb peavalu, on see samuti ohu märk.

Lapsele on heaks valuvaigistavaks rohuks paratsetamool ning vältida tuleks kombinatsioonpeavaluravimeid.  

Äripäev
14. January 2016, 10:47

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi