Kuidas turgutada maksa?

Maks on inimese suurim nääre, mis ei saa kunagi puhkust. Seetõttu on selle tähtsa elundi hoidmine ja toetamine äärmiselt oluline.

Maksal on üle 500 erineva funktsiooni. Oluliseim neist on organismi puhastamine mürkainetest. Samuti osaleb maks seedimisprotsessis, tootes sappi. Lisaks sünteesib maks erinevaid valke, kolesterooli ja rasvlahustuvaid vitamiine (näiteks A- ja D-vitamiin). Maksas toimub ka vanade punaste vereliblede hävitamine.

Maksa kahjustajad

Maksa kõige suurem vaenlane on alkohol, sest seda lagundatakse maksarakkudes alkoholi lõhustavate ensüümide abil. Selle tulemusena aga tekib aine nimega aldehüüd, mis kahjustab maksarakke.

Alkoholist põhjustatud maksakahjustus kujuneb välja pikema aja jooksul ning sõltub joodud alkoholi hulgast. Naistel ja kehvema toitumisega inimestel on alkoholi kahjustav toime tugevam. Alkoholi liigtarvitamisest võivad tekkida rasvmaks, maksapõletik või maksatsirroos. Kaks esimest paranevad alkoholi tarvitamise lõpetamisel, maksatsirroosi puhul on aga tegemist pöördumatute kahjustustega, sest siis maksarakud hävinevad ning maks sidekoestub.

Lisaks alkoholile kahjustavad maksa ka ebaõiged toitumisharjumused (rasvarikas toit, suhkrurikkad joogid), ülekaal (kuid ka kiire kaalulangus), ravimid (näiteks paratsetamool, rasestumisvastased tabletid, antibiootikumid) ja erinevad haigused (diabeet, kõrge vererõhk, kõrge kolesterool). Kõik need tegurid võivad viia maksa kahjustumiseni, mille tõttu häiruvad maksa funktsioonid.

Maksa ülekoormuse tunnusteks võivad olla stress, pidev väsimus, organismi vastupanuvõime langus, allergiad, kuiv nahk, rõhumis- või täiskõhutunne ülakõhus ning halb keskendumisvõime.

Maksa taastamine

Terve maks on terve inimese alus. Tänapäeva elustiili juures, kui toitutakse rämpstoidust, tarbitakse alkoholi ja juuakse suhkrurikkaid jooke, on maksa töö raskendatud. Et maks suudaks kõiki ülesandeid täita, peab seda aeg-ajalt turgutama. Maksa puhastamiseks tuleb kõigepealt vaadata üle toitumine ning loobuda alkoholist. Lisaks sellele leiab maksa toetavaid ning puhastavaid preparaate ka apteegiriiulilt.

Kroonilise hepatiidi ja maksa toksilis-toitumusliku kahjustuse raviks on apteegis müügil essentsiaalseid fosfolipiide sisaldavad kapslid. Need aitavad maksa puhastada ja toota uusi terveid rakke.
Aminohapet L-ornitiini sisaldavad preparaadid aitavad maksal normaalselt funktsioneerida ning taastuda.
Mitmed uuringud on näidanud, et probiootikumid võivad aidata kaasa maksahaiguste paranemisele. Välja on toodud järgmised probiootikumid: Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus plantarum, Streptococcus thermophilus ja Lactobacillus bulgaricus.

Ravimtaimedest sobivad maksa turgutamiseks:

Maarjaohakas - seda kasutatakse maksa toksiliste kahjustuste ja kroonilise maksapõletiku korral. Selles sisalduv toimeaine silümariin toimib rakumembraane stabiliseerivalt ning kaitseb seeläbi maksarakke kahjulike tegurite  eest ja aitab kahjustunud rakkudel taastuda. Silümariin on ka võimas antioksüdant, aidates sellega kaitsta keha vabade radikaalide eest ning kiirendades uute maksarakkude kasvu vanade, haigete ning hävitatud rakkude asemele.

Harilik artiðokk - sisaldab ainet nimega tsüneriin, mis soodustab sapi ja kõhunäärme ensüümide eritumist, aitab seedida rasvast toitu, kaitseb maksa toksiinide eest ja vähendab kolesterooli sisaldust veres.

Võilill - võilille ekstrakt omab antioksüdantset ja põletikuvastast toimet, aitab vähendada maksa kahjustuste esinemist ning suurendab sapi juurdevoolu. Noortest võilillelehtedest võib valmistada salatit, õisikutest keeta siirupit või juua juurtest tehtud teed.    

Saialill - saialille tuntakse rahvameditsiinis kui maksa ja sapi rohtu. Sellel on põletikuvastane ning kahjulikke baktereid hävitav toime. Samuti vähendab saialille ekstrakt oluliselt maksakahjustusi. Ravimina kasutatakse nii õisi kui taime ülemist osa tervikuna.

Astelpaju - astelpaju koostisse kuuluvad bioflavonoidid, mis osalevad maksa kaitsefunktsioonides. Lisaks stimuleerib astelapaju maksarakke.

Kurkum -  see idamaine maitseaine stimuleerib sapi tootmist aidates eemaldada toksiine. Kurkum omab vähivastast ja maksarakke uuendavat toimet. Katsed hiirtel on näidanud, et kurkum vähendab põletikku, mis võib põhjustada maksarakkude kahjustumist. Tähele tuleb panna aga seda, et kurkum on vastunäidustatud sapikivide ja sapipaisu korral.

Lisaks kasutatakse ka hiina sidrunväänikut, käokulda,  liht-naistepuna, kõrvenõgest, raudrohtu, teekummelit jne.

Äripäev
13. January 2016, 13:16

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi