Lühike viirushaiguste ABC

Hingamisteede nakkushaigusi põhjustavad üle 200 viiruse, mis tungivad organismi peamiselt ülemiste hingamisteede kaudu. Nõmme perearst Eero Merilind vahendab täna Facebookis oma seinal infot peamistest viirushaigustest.

Ülevaate allikaks on terviseamet.

Paragripiviirus

Tunneb ära valusa kurgu järgi, kuid tavaliselt ei jää tulemata ka nohu, kinnine nina, palavik ja haukuv köha. Tekkida võib ka gripile iseloomulik lihaste valu. Vahel kulgeb haigus läkaköhalaadse haiguspildiga – palaviku ja köhahoogudega. Paragripp ei lähe nädalaga mööda, vaid vaevab põdejat pikemat aega. Lastel võib see esineda aastaringselt ning neil võib tekkida krupp ehk kõri- ja hingetorupõletik.

Adenoviirus

Haigus võib kulgeda sarnaselt teiste hingamisteede haigestumistega, kuid sellega võivad kaasneda ka silmapõletik, seedehäired ja kõhuvalu. Rahvasuus on seda ka silma- või kõhugripiks kutsutud.

RS-viirus

Sagedamini nakatuvad alla kahe aasta vanused lapsed. Sümptomid võivad ulatuda ülemiste hingamisteede põletikust kuni kopsupõletikuni, eriti lastel. Viirus tekitab köha, mis võib kulgeda astmaatiliste nähtudega, nii et lapsel võib tekkida lausa lämbumisoht.

Rinoviirus

Umbes 30-40 protsendil täiskasvanutel esinevate nn külmetushaiguste põhjuseks on rinoviirused. Rinoviirustele on iseloomulikud aevastamine, nohu, vahel esineb ka valulik kurk.

Koroonaviirus

Põhjustab peamiselt nohu, vahel esineb ka valulik kurk. Lastel võivad lisanduda köha ja palavik. Haigus esineb talvel ja varakevadel. Koroonaviirused võivad harva olla alumiste hingamisteede haiguste tekitajateks.

Gripp algab tavaliselt kõrge palaviku ja lihaste valuga, kuid on eelpool nimetatutest märksa tõsisem haigus, sest võib tüsistusena tekitada kopsupõletikku, neeruvaagnapõletikku või krooniliste haiguste ägenemist. Kergemini levib ja ägedamini kulgeb just A-gripp. Gripiviirus nakkab kuni kahe meetri raadiuses.

Allikas: Terviseamet

Äripäev
11. January 2016, 11:11

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi