Perearstid tahetakse panna vastsündinuid kodus külastama

Beebi
BeebiFoto: Pxabay.com
Sotsiaalministeerium soovib välja töötada seaduseelnõu, mis muudaks perearsti või -õe koduvisiidi vastsündinu koju kohustuslikuks. Praegu on see vabatahtlik ja tihti meedikud ei jõua uut ilmakodanikku külastama.

Lisaks lapse tervisliku olukorra hindamisele on kohustuslike koduvisiitide eesmärk hinnata koduseid riske, lapsevanemate vanemlikke oskusi ning vajadusel anda soovitusi olukorra parandamiseks, kirjutab etv24.ee.

Kavandatav eelnõu läheb kooskõlastusringile 2016. aastal.

Ministeeriumi hinnangul pole täna kõigile vastsündinutele tagatud piisav tervise kontroll ja kaitse ning vastsündinute vanemate toetamine on ebapiisav.

2014. aasta lõpus toimunud ümarlaual tõdesid probleemiga seotud meditsiini- ja sotsiaaltöötajad, et varajane sünnitusosakonnast väljakirjutamine, toob kaasa sagedased pöördumised lastehaiglasse, mille põhjuseks on vanemate ärevus ja hooldusega seotud küsimused.

Samuti satuvad lastehaiglatesse väärkohtlemise tunnustega imikud, mille põhjuseks on vähesed vanemlikud oskused või vägivaldse taustaga peremudel. Näiteks vajas eelmisel aastal rünnete tõttu arstiabi 36 kuni 4-aastast last ning selles statistikas on Eesti EL-i riikide arvestuses esimesel kohal.

Lisaks sellele vajasid seitsmel juhul lapsed arstiabi hooletusse jätmise tõttu ning kaheksal juhul muu halva kohtlemise pärast. Viimaste hulka kuulusid ka seksuaalse vägivalla ja piinamise juhtumid.

Perearst määratakse juba sünnitusmajas

Niisiis on sotsiaalministeerium võtnud endale eesmärgiks luua seadusemuudatusega olukord, kus kõikidele vastsündinute peredele tehakse koduvisiit perearsti või -õe poolt vastavat riiklikult kehtestatud laste tervisekontrolli juhendile.

Kohustuslike visiitide ajal ilmnenud probleemide lahendamisse saaksid perearstid vajadusel kaasta ka sotsiaal- või lastekaitsetöötajaid.

Eelnõukava kohaselt registreeritaks vastsündinu juba sünnitusmajas automaatselt ema perearsti nimistusse. Juhul kui emal puudub perearst ja ta ei tea, millise perearsti nimistusse ta soovib oma last registreerida, siis tegeleb lapse perearsti nimistusse registreerimisega haigla sotsiaaltöötaja, kes aitab emal leida parima lahenduse.

Äripäev
28. December 2015, 13:25

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi