Miks kõht valutab?

Kõhuvalu.
Kõhuvalu.Foto: ÄP: Meeli Küttim
Kõhuvaluga on igaüks kokku puutunud, sageli on see mööduv nähtus ja ununeb kiiresti. Kuna kõhuvalul on erinevad põhjused, siis korduva valu puhul tasub süveneda ja leida õige põhjus.

Kõhuvalu võib jagada ägedaks ja krooniliseks. Krooniline kõhuvalu on kestnud vähemalt kuus kuud, on piisavalt tugev, et tekitada funktsionaalseid häireid. Sageli pole selle põhjust kerge leida. Ägeda valu diagnostika on lihtsam, sest ägedus viitab tõsistele kõhukoopa haigustele.

Alakõhuvalu lokaliseerub nabast allapoole. Sageli on kroonilise alakõhuvaluga patsiendid depressioonis, see on nõiaring, sest depressioon tugevdab valu ja valu põhjustab depressiooni. Depressiooni tunnuseks on meeleolu muutused, unehäired ja kaalu langus ilma dieedita (või kaalu tõus). Eriti on just häiritud hommikune uni.
Kroonilised kõhuvalutajad käivad erinevate erialaspetsialistide juures, neile tehakse palju kirurgilisi vahelesekkumisi nii diagnostika kui ka ravi eesmärgil, kuid mitte alati tulemuslikult. Umbes 10% günekoloogilisi patsiente USAs on kroonilise alakõhuvalu patsiendid. USAs tehakse 15-20% hüsterektoomiatest valusündroomi tõttu, mis nii mõnigi kord operatsiooni järgselt ei kao. Samas mõnel juhul aitab laparoskoopiline diagnostika kõhuvalu vähendada, kui patsient saab teada, et valu põhjust ei leitud.
Veerand kroonilise alakõhuvaluga patsientidest veedavad vähemalt ühe päeva kuus valuga voodis, ei saa tööd teha ega suhelda.

Kroonilise alakõhuvaluga patsiendiga tegelemine on väljakutse arstile, kuna valu põhjust pole lihtne leida ja seetõttu on patsient rahulolematu. Oluline on arsti ja patsiendi vaheline usalduslik suhe ja patsiendi võimalus tagasi tulla ka siis, kui raviefekt on vähene.

Kõhuvalul erinevaid põhjuseid
Kõhuvalul võib olla palju põhjuseid: näiteks günekoloogilised nagu endometrioos või adenomüoos, liited, vaagnaveenide varikoos, munasarjavähk, jääkmunasarja sündroom, leiomüoom. Urotraktist tulenevalt võib olla põhjuseks nn valuliku põie sündroom, infektsioonid, kasvajad, divertiikel. Sooletraktis on sageli põhjus ärritatud soole sündroomis, põletikulises soolehaiguses, tsöliaakias, kroonilises kõhukinnisuses. Skeleti- ja lihassüsteemist lähtuvalt võib põhjuseks olla fibromüalgia, õndravalu ehk vaagnapõhja lihaste pinge sündroom, kõhuseina valu. Ka osa psüühilisi seisundeid võib tuua kaasa kõhuvalu, näiteks somatisatsioon, opiaatide sõltuvus, füüsiline ja seksuaalne ahistamine, depressioon ja unehäired.
Endometrioos polegi kõige sagedasem alakõhuvalu tekitaja. Urotraktist tuleneva valuliku põie sündroom arvatakse olema isegi sagedasem kui günekoloogilised põhjused.
Kõige sagedasem kõhuvalu põhjus on ikkagi ärritatud soole sündroom.

Äripäev
28. December 2015, 10:27

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi