Terviseamet rahustab: kuni 20 tuletikupea söömist ei peeta ohtlikuks

Tuletikud.
Tuletikud.Foto: www.flickr.com
Terviseamet on oma kodulehel teinud pika loetelu ainetest, taimedest ja esemetest, millega inimesed pühade ajal kokku puutuda võivad. Näiteks on kirjas, et kuni 20 tuletikupea söömist ei peeta ohtlikuks.

Terviseameti mürgistusteabekeskus jagab nõuandeid pühade ajal enamkasutatavate taimede ja kaunistuse suhtes, kuna reeglina  iseloomustab seda aega laste mürgistusjuhtude arvu suurenemine. 

Mürgistusõnnetuse korral tuleb võtta ühendust anonüümse infoliiniga: 16 662. Kõnedele vastatakse ööpäeva ringselt.

Potentsiaalselt ohtu kujutavad taimed:

Amarüllis, Ratsuritäht (Hippeastrum spp.): Ilus erksa värviga õite ja tähekujuliste lehtedega taim on toodud troopilisest Ameerikast ja Aafrikast. Kõik taime osad on mürgised. Mürgistuse algusele viitav  sümptom  võib olla  kõhuvalu.

Jõulupuu (Cedar): Selle taime osad põhjustavad kõhuvalu ja sügelevat löövet.

Iileks  (Ilex spp.): Erepunased marjad on väga külgetõmbavad laste jaoks. Kuni kahe marja söömine ei ole ohtlik. Suurem kogus aga võib kutsuda esile oksendamist, kõhuvalu, kõhulahtisust (võib verega), teadvusehäiret.

Puuvõõrik (Phoradendron spp.): Kõik taime osad sisaldavad toksilisi aineid. Mürgistusele viitavad oksendamine, kõhulahtisus ja kõhuvalu. Kuni kahe marja või lehe söömine ei põhjusta rasket mürgistust. Kui otsustate oma koju puuvõõriku tuua, pange  taime ümber võrk või kilekott. Nii ei saa teie koduloomad ega lapsed suhu panna maha kukkunud marju ega lehti.

Koralltomat (Solanum pseudocapsicum): Taime kõik osad on mürgised ning kutsuvad esile oksendamist, naha punetust, ärevust ja hallutsinatsioone. Taime marjad on oranži ja tumepunast värvi. Mõnedel juhtudel võivad esile kutsuvad krampe.

Jõulutäht (Euphorbia spp.): Jõulutähte peetakse alusetult väga mürgiseks taimeks. Suures koguses alla neelamine kutsub esile mõõduka kõhuvalu. Taime mahl põhjustab nahalööve, mahl tuleb maha pesta vee ja seebiga. 

Jõulude ajal enamlevinud kaunistused:

Valgustid: Lambid võivad sisaldada väikeses koguses metüleenkloriidi. Sama ainet leidub ka värvi eemaldajate koostises. Metüülkloriidi sattumine suu limaskestale või nahale võib põhjustada ärritust.

Küünlad: Küünlad koosnevad vahast ja muudest sünteetilistest ainetest,  ei ole toksilised. Vaatamata sellele võivad küünlad põhjustada lämbumist väikelastel. Ärge kasutage küünlaid jõulupuu lähedal!

Jõulupuu kaunistused: Reeglina õhukesest klaasist, metallist, vahtpolüsteroolist või puust valmistatud kaunistused võivad alla neelamisel põhjustada kas lämbumise või soolesulguse. Mõned antikvaarsed jõulupuu ehted on kaetud toksilise värvi või lakiga. Selle kogus aga on väike ning mürgistus vähe tõenäoline.

Jõulupuu vees lahustuv pulber: Selleks, et jõulupuu oleks kauem ilus ja lõhnaks hästi, lisatakse vette toiteainete segu pulbrit. Pulbri põhiliseks koostisosaks on suhkur, mis ei ole ohtlik. Kodus tehtud lahused aga sisaldavad rohkelt aspiriini, mis võib suurtes kogustes osutada toksiliseks.

Kingituste pakkimispaber: Enamasti on pakkimispaber ohutu. Ettevaatust nõuavad kunstvärviga kaetud rippuvad osad. Ärge laske lastel neid närida!

Glitter: Ei ole toksiline.

Kunst lume  ja vedelikuga täidetud suveniirid:   Populaarseteks suveniirideks on veega või glütseriiniga täidetud klaaspallid. Nende sees hõljuv kunst lumi on kaltsiumi karbonaat ja see ei ole toksiline. Mõnikord võib suveniiri vesi põhjustada toidumürgistust.

Lume spray: Paljud lume spray’dsisaldavadatsetooni või metüülkloriidi. Nende ainete aurud võivad sisse hingamisel põhjustada hingamisteede ärritust. Halvasti tuulutatud ruumis võib lühiajaline aurude sisse hingamine kutsuda esile pearinglust, peavalu ja oksendamist. Pikaajaline ruumis viibimine ja aurude sisse hingamine võib põhjustada raskemaid mürgistuse tunnuseid.  Lugege hoolikalt pakendis olevat kasutamisjuhendit. Kuivanud lumespray ei ole ohtlik.

Säraküünalde keelega maitsmine on ohutu. Sisaldavad baariumnitraati, mis võib alla neelamisel põhjustada seedehäireid. Kui on söödud üle 2 cm jupp, tuleb manustada aktiivsütt.

Tuletikud - kuni 20 tuletikupea söömist ei peeta ohtlikuks.

Praetermomeetrid ei sisalda elavhõbedat, vaid punaseks või siniseks värvitud petrooleumitooteid. Praadi võib süüa ka siis kui termomeeter on purunenud. Värvunud osa tuleks välja lõigata.

Patareid- (nööp-patareid) - enamik patareidest sisaldavad alkaalset elektrolüüti, mis võib välja voolates põhjustada söövitust. Nööp-patareide poolt põhjustatud sümptomid tulenevad peamiselt nende söögitorru kinni jäämisest. Tavaliselt väljuvad väiksed patareid organismist loomulikul teel.

Äripäev
21. December 2015, 14:19

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi