60aastased saavad järgmisel suvel haigekassast kutse

Kas just täpselt selline, kuid sarnane hakkab peitvere testi purk olema.
Kas just täpselt selline, kuid sarnane hakkab peitvere testi purk olema.Foto: Wikipedia
Päris mitu korda edasi lükkunud jämesoolevähi sõeluuringu alguseks on kindlaks määratud järgmise aasta 1. juuli, lubab haigekassa.

Jämesoolevähi sõeluuring on suunatud 60-69aastastele ravikindlustatud inimestele. Seega saavad järgmise aasta teises pooles kutse 1956. aastal sündinud ravikindlustatud mehed ja naised.

Tegemist on esimese sõeluuringuga Eestis, millesse on haaratud nii mehed kui ka naised. Need inimesed, kellel kehtivat ravikindlustust pole, aga sõeluuringule kutset ei saa - sama kehtib ka näiteks rinnavähi ja emakakaelavähi sõeluuringu kohta.

Haigus on päris sage. Eestis haigestub jämesoolevähki igal aastal 800-900 inimest.

Kuidas sõeluuring praktiliselt välja nägema hakkab?

Jämesoolevähi sõeluuringu kutse saab sihtrühma kuuluv inimene oma rahvastikuregistris olevale postiaadressile. Kutses on ka selgitus sõeluuringus osalemise kohta. Uuringus osalemiseks on vaja külastada oma perearsti. Perearstilt või -õelt saab inimene peitvere analüüsi tegemiseks testi, kasutusjuhendi ning ümbriku analüüsi saatmiseks. Testi teeb inimene ise kodus ja saadab seejärel laborisse. Analüüsi saatmise postikulu on eelmakstud, inimesele sellega kulutusi ei kaasne.

Kui testi tulemused on korras, siis saadetakse inimesele selle kohta teade ja ta saab uue kutse jämesoolevähi sõeluuringus osalemiseks kahe aasta pärast. Kui aga laboris leitakse analüüsist peitverd, siis on vajalik edasine uuring. Selle kohta saadetakse inimesele koju teavitus ja kogu info edasise toimimise kohta.  Inimene saab igas etapis küsimuste korral saab pöörduda nõustamiseks oma perearstikeskusse.

 

Äripäev
16. December 2015, 14:27
Vaata EST või RUS arhiivi