Suuvesi – ravi või iluravi?

Suuvee kasulikkust või kasutamise vajadust tutvustab igale inimesele kõige paremini tema suuhügienist või hambaarst. Suuvee valikul apteegis on abiks apteekrid.

Apteegis müügil olevad suuveed võib jagada kindlate näidustuste järgi – põletik, tundlikud hambad, halb hingeõhk, suukuivus, hammaste värvimuutus või hoopis kõikide nende probleemide ennetamine.
Lisaks tasub teada, et hammaste harjamine ja hambavahede niiditamine on peaaegu möödapääsmatu tegevus suuhügieeni juures.
Pidev suuvee kasutamine suuõõne ja hammaste hea tervise nimel pole siiski hädavajalik. Hambaarstide ja teiste spetsialistide arvates on see lihtsalt ideaalne täiendus hambapesule.

Suuveed, millel ei ole spetsiifilist ravitoimet või ehk siis toimivad mitmeid probleeme ennetavalt ja kergemaid vaevusi leevendavalt, sobivad kõigile.
Puhtad hambad ja värske hingeõhu tagava suukosmeetika leiab apteegist spetsialisti abiga.

Tasub teada:
Abivahendeid vali vastavalt kaebusele

Igeme- ja suuõõne limaskesta põletikud
* Gum Suuvesi Paroex 0,12%, Kin Perio Kin 0,20% suuveed ja Kin Perio Kin Spray 0,20% ning Gum suuvesi Paroex 0,06% ja Parodontax 0,06% suuveed ja Prontoral.
Need suuveed sisaldavad vastava protsendiosa kloorheksidiini, mis on laia toimespektriga antimikroobne aine. Kloorheksidiin hävitab bakterid ja seened, sellel on põletikuvastane toime ning see hoiab suukeskkonna pH enam-vähem neutraalse.
Igemepõletiku ravi ühe osana ja hambakatu eemaldamiseks võib neid kasutada. Enamasti just hambaarsti soovitusel. Suurema kloorheksidiini sisaldusega suuvett või aerosooli tarvitatakse ainult lühiajaliste kuuridena umbes paari nädala jooksul. Need sobivad ka hästi nii enne kui ka pärast suuõõne operatsiooni, hamba väljatõmbamist või implantaadi paigaldamist.
Lahjem (0,06%) selle raviainega suuvesi on mõeldud inimestele, kellel on igemed põletikulised, õrnad ja tundlikud. Ka sellisel juhul, kui hambakatt tekib kergelt või hammaste korralik harjamine ja niiditamine on raskendatud (breketid, klambrid, proteesid; puuetega inimesed). Kui selliseid kaebusi ei ole, pole vaja kloorheksidiini sisaldusega suuvett kasutada. Pikaajaliselt ka mitte, kuna võib põhjustada hambaemaili värvumist tumedamaks.

Tundlikud hambad
* Sensodyne Extra Fresh suuvesi sisaldab naatriumfluoriidi ja kaaliumnitraati. Viimane langetab närvilõpmete ärrituvuse taset. Naatriumfluoriid aga soodustab hambaemaili remineralisatsioon ja vähendab demineralisatsiooni ehk muudab emaili tugevamaks ja vastupidavamaks happe toimele. Pidev suuvee kasutamine erosiooni tõttu õhenenud hambaemaili puhul võib aidata tundlikkust vähendada.
* Gum suuvesi Sensivital on ka fluoriidiga alkoholivaba suuloputusvedelik tundlikele hammastele ja igemetele. Toimet aitavad tõhustada ka suuvees sisalduvad Aloe Vera, vitamiin E ja pro-vitamiin B5. Suuvees sisalduvad toimeained elustavad igemeid ja lisavad hambaemailile mineraale.
* Biorepaire suuvesi Collutorio ja Blanx Med suuvesi sisaldavad tsinkhüdroksüapatiidi mikrokristalle, mille koostis ja struktuur sarnanevad hammaste omaga. Mikroosakesed on võimelised imbuma väikestesse lõhedesse ja pragudesse hambas. Seal nad lahustuvad ja seonduvad emaili ning dentiini struktuuriga ning parandavad hamba kaitsekihti. Tundlikkus, mis on tingitud mikropragudest ja lõhedest, peaks vähenema.
Kõik need suuveed annavad täiuslikuma tulemus koos vastava toimega hambapasta kasutamisega.

Halb suulõhn
* Gum Suuloputusvedelik Halicontrol
Väga erinevatest põhjustest tingitud halba hingeõhku on võimalik leevendada kasutades vastavaid hambapastasid ja hammaste hoolduse lõpetuseks suuvett.
Gum Halicontrol suuvesi sobib nii kroonilistest vaevustest, kui ka ajutistest põhjustest tingitud suulõhna parandamiseks. Selles sisalduv tsetüülpüridiinkloriid hävitab lõhna tekitavad bakterid keele ja hammaste biokilel (see on limakihiga ümbritsetud bakterite kooslus) ning tekitab kauakestvat kaitset pakkuva kattekihi, tsüklodekstriin püüab aurustunud lenduvad väävliühendid kinni ja neutraliseerib need, eeterlikud õlid hävitavad biokile sisse peitunud bakterid, vürtsi- ja taimesegu suurendab süljeeritumist.

Suukuivus
* Biotene, Oral-balace
Need suuveed sisaldavad toimeainena kolme ensüümi, mida leidub ka loomulikult inimese süljes. Nende koostoimel luuakse normaalne suuõõne mikrofloora, mis tagab antibakteriaalsed ja kaitsvad omadused nagu sülg. Suuvesi katab suu limaskesta ühtlaselt niisutajaga ja leevendab kuiva suu vaevusi.
* Xerostorm suuvesi sisaldab betaiini, ksülitooli, kaaliumfluoriidi, pantenooli, E-vitamiini ja allantoiini. Need ained kaitsevad, niisutavad ja toidavad igemeid, ksülitool ergutab sülje teket ja aitab suuõõne happesuse normi viia.
Valgendavad suuveed
* Gum suuvesi original white
Yotuel suuvesi valgendav jt.
Need suuveed on heaks täienduseks vastavatele hambapastadele ja aitavad võidelda parkivate toitude/jookide (tee, kohv, vein) ning tubaka tumendava mõjuga hammastele.

Suuveed lastele
Suuvett võivad kasutada ka lapsed alates vanusest, mil nad oskavad seda suus loksutada ja ei neela alla. Laste puhul peaks kasutama võimalikult naturaalseid ja alkoholi mittesisaldavaid tooteid.
Mõned tootjad on teinud lastele eraldi suuvee, aga ka neid ei tohi siiski alla neelata. Seega vanusepiirang on ikkagi seatud.
* Gum suuvesi laste penguin junior (7-12)
* Listerin suuvesi smart rinse lastele 6+aastat
* Foramen maasikamaitseline suuvesi
Suuveed suuõõne üheksa seisundi ennetamiseks
* Need on hambaaugud, hambakivi, hambakatt, halb hingeõhk, igemepõletik, veritsevad igemed, hammaste värvi muutus, suukuivus ja tundlikud hambad. Apteekides enamesindatud suuveed on Gum, Parodontax, Sensodyne, Listerin, AloeDent, Prontoral, Foramen, Blanx, SwissDent, Metsapalsam jt.

Äripäev
03. December 2015, 14:54

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi