Mis põhjustab hammaste tundlikkust?

Kui jäätiseamps või kohvilonks tekitab mõnikord hammastes valu, või kui harjamine või hambaniidi kasutamine tundub vahel neid ärritavat, võib teil olla levinud probleem, mida nimetatakse “hammaste ülitundlikkuseks”.

Seda võib põhjustada näiteks mädanik, katkine hammas, kulunud hambaemail, plommide kulumine ja hambajuurte paljastumine liiga tugeva harjamise, igemete taandumise või periodontiidi tõttu.

Kaitsekatteta dentiin annab endast kohe märku
Emailikiht, mis on keha kõige tugevam aine, kaitseb tervete hammaste kroone.
Kiht, mida nimetatakse tsemendiks, kaitseb hambajuurt igemepiiri all. Emaili ja tsemendi alla jääb dentiin, hamba osa, mis on väiksema tihedusega kui email või tsement.
Dentiin sisaldab mikroskoopilisi tuubuleid (väikesed õõnsad torukesed või kanalid). Kui dentiin jääb oma kaitsekattest ilma, avaldab kuumus, külm ning happeline või kleepuv toit tuubulite kaudu hamba sisemuses asuvatele närvidele ja rakkudele mõju. See võib põhjustada ülitundlikkust ja ebamugavustunnet mälumisel, külma või kuuma joogi tarbimisel ning suu kaudu hingamisel.
Korralik suuhügieen on oluline samm hammaste lagunemise, periodontiidi ja tundlikest hammastest tingitud valu vältimiseks. Kui te ei harja oma hambaid korralikult või teete seda liiga jõuliselt, võite igemeid kahjustada ning põhjustada hambajuurte paljastumise.

Tundlikkust võib põhjustada ka periodontiit – igemete ning hambaid toetava luu infektsioon. Kui periodontiiti ei ravita, võivad igemekoed hammastest eralduda ja moodustada tühikud ehk taskud, millesse asuvad elama bakterid. Periodontiit võib progresseeruda kuni luu ja teiste hammast toetavate kudede hävimiseni, jättes hamba juurepinna katmata. Hambaid tuleb regulaarselt kontrollida, et hammaste lagunemist, periodontiiti ja teisi probleeme oleks võimalik varakult tuvastada ja ravida.

Ravivõimalusi on erinevaid, alates pastast
Hammaste tundlikkust on võimalik ravida. Sõltuvalt põhjusest võib hambaarst soovitada teile tundlikkust vähendavat hambapastat, mis sisaldab ühendeid, mis aitavad tõkestada aistingu liikumist hamba pinnalt närvini. Tundlikkust vähendavat hambapastat tuleb tavaliselt tundlikkuse vähendamiseks korduvalt kasutada.
Kui tundlikkust vähendav hambapasta ebamugavustunnet ei leevenda, võib hambaarst soovitada ka ravi teostamist hambaravikabinetis. Hammaste tundlikesse piirkondadesse võidakse kanda fluoriidgeeli või spetsiaalseid tundlikkust vähendavaid aineid. Kui ka need meetmed ei aita probleemi lahendada, võib hambaarst soovitada muid ravimeetodeid, nagu näiteks täitmine, krooni paigaldamine või plommimine, et tundlikkust põhjustavat viga või kahjustust parandada. Ravi tüüp sõltub asjaolust, mis tundlikkust põhjustab.
Kui igemekude on juurest alates kadunud (igemete taandumine), võib hambaarst soovitada kirurgilist igeme siirdamist, et hambajuur kinni katta, hammast kaitsta ja tundlikkust vähendada. Juhul, kui on tegemist raskekujulise ja püsiva ülitundlikkusega, mida pole võimalik muude meetoditega ravida, võib hambaarst soovitada probleemi kõrvaldamiseks endodontilist (juurekanali) ravi.

Äripäev
03. December 2015, 14:49

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi