Igemete veritsemise 6 põhjust

Verejäljed hambaharjal või kraanikausis pärast hammaste pesemist pole asi, mida võiks tähele panemata jätta. Manitoba provintsi hambaarsti ja Kanada Hambaarstide Liidu presidendi Peter Doigi sõnul võib juhuslikku suu veritsust esineda, kui kareda pinnaga toiduained igemeid kraabivad, ent kui hambaharjale või hambaniidile jääb verd regulaarselt, võib tegemist olla märksa tõsisema põhjusega.

Allpool on toodud kuus võimalikku igemete veritsuse põhjust ning võimalused olukorra parandamiseks.

1.Teil on igemepõletik
Kui hammastele koguneb katt ja sellest põhjustatud bakterid, võib see põhjustada igemete nakkust. Selle tulemuseks on igemepõletik. Kuna igemepõletik on valutu ja sümptomeid praktiliselt ei esine, võib see kergesti tähele panemata jääda, kui hambaharja või hambaniidi külge ei jää verejälgi. “Igemepõletik on tähelepandamatu haigus, kuna see ei põhjusta valu. Sellele ei mõelda, sest see ei anna endast märku,” ütleb Doig. Ent ravimata jätmise korral võib igemepõletik põhjustada periodontiiti – tõsist suuhaigust, millega kaasneb igemekoe hävimine ja hammaste väljalangemine.  Õnneks saab igemepõletikku peatada, ravida ja täielikult vältida. “Igemepõletik on praktiliselt sajaprotsendiliselt välditav,” ütleb Doig. Hoolikas suuhügieen, katu eemaldamine hammastelt harjamise ja hambaniidiga ning regulaarne hambaarsti külastamine aitab igemete veritsust ja igemepõletikku vältida.

2. Te suitsetate
Suitsetajaid ohustab kõrgem igemete veritsuse risk. “Suitsetamine võib põhjustada periodontiidi süvenemist erinevatel põhjustel,” ütleb Doig. Sisse hingatav suits võib jätta hammastele ärritavaid toksiine, mida võib olla keeruline suuhügieeni abil eemaldada. Need tervisele kahjulikud ained võivad põhjustada igemete kahjustusi ja veritsemist. Lisaks sellele võib suitsetajatel olla nõrgem immuunsusreaktsioon nakkuse suhtes ning esineda probleeme vere hapnikuvarustuse ja normaalse hüübimisega – kõik need faktorid võivad avaldada igemetele negatiivset mõju. Suitsetamisest loobumisega teete oma igemetele head.

3. Teie toidusedel ei sisalda piisavalt vajalikke toitaineid
Kui te ei järgi ettenähtud toitumisjuhiseid ega söö iga päev vajalikul määral värskeid puu- ja juurvilju, samuti teravilju, piimatooteid ja valgurikkaid toiduaineid, võib põletik hakata teie igemeid ohustama. “Tervisliku elustiili järgimine on oluline kaitsemeetod,” ütleb Doig. Tasakaalustatud toitumine ei taga üksnes tervet organismi, vaid ka terve suu. Ning unustage nn ‘imetoidud’, mis hoiavad väidetavalt igemed tervetena ja takistavad suuhaiguste teket. Selliseid toite pole olemas. “Ainus imeline vahend on hambahari,” ütleb Doig. “Parim kaitsemeetod on korraliku suuhügieeni ja hea üldise tervise kombinatsioon.”

4. Te olete naine
Menstruatsiooni ja raseduse ajal aset leidvad hormonaalsed muutused võivad suurendada igemete veritsuse võimalust. “On naisi, kellel kaasneb igakuise menstruatsiooniga regulaarne hormonaalne igemepõletik,” märgib Doig. “Rasedusega seotud hormonaalsed muutused suurendavad samuti igemepõletiku või periodintiidi väljakujunemise riski.” Kui te arvate, et teie igemete veritsemist võivad põhjustada hormoonid, siis küsige hambaarstilt, kuidas te saaksite oma suu tervise eest paremini hoolt kanda.

5. Te ei tegele korralikult suu hügieeniga
Liiga kõvasti harjamine, harjamata jätmine, hambaniidi mittekasutamine – kui te ei tegele suu hügieeniga regulaarselt ja hoolikalt, toob see teie igemete jaoks kaasa negatiivsed tagajärjed. “Igemed on üsna pehme kude. Kui te ärritate neid kõvade harjastega hambaharja kasutades, võivad nad hakata paistetama ja veritsema,” ütleb Doig.
Pehmete harjastega hambahari võimaldab igemeid ja hambaid õrnemalt puhastada, ent kui te harjamise üldse unustate, siis pole vahet, millist tüüpi hambaharja kasutada. “Kõige levinumaks igemepõletiku põhjuseks on hambakatu teke. Ma soovitan inimestel pesta hambaid vähemalt kaks korda päevas (hommikul ja enne magama minekut) ning kasutada iga päev hambaniiti,” ütleb Doig. Selline tegevus eemaldab nii katu kui ka toidujäägid, mis on pärast söömist suhu jäänud. “Katus sisalduvad bakterid kasutavad toidujääke, et toota happeid, mis võivad mõjutada nii hambaid kui ka igemeid,” selgitab Doig.  
Kõige halvemateks toidujääkideks on süsivesikud, mis pärinevad tärklise- ja suhkrurikkast toidust, nagu näiteks kartulikrõpsud ja puuviljarullid. Kui neid kohe ei eemaldata, võivad nad pikaks ajaks hammaste ja igemete külge kleepuda. Seega peaks kindlasti pesema hambaid vahetult pärast sellist sööki, et vältida igemete ja hammaste kahjustamist.

6. Te tarbite teatud ravimeid
Kas te olete kunagi mõelnud, miks hambaarst teilt küsib, kas te olete hakanud mõnda uut ravimit võtma? Mõned retseptiravimid võivad suurendada igemete veritsemise riski. Mõned vererõhuravimid ja immunosupressandid võivad põhjustada igemete põletikku ja veritsemist, teised ravimid aga suu kuivust, mis tekitab samuti igemeprobleeme.
“Hinnangute kohaselt on olemas üle 400 ravimi, mis võivad mõjutada sülje kogust suus, nagu näiteks antihistamiinid, rahustid, antidepressandid ja antipsühhootikumid,” ütleb Doig.
Sülge on tarvis toidujääkide minema uhtumiseks ja bakterite toodetud igemeid ärritavate hapete neutraliseerimiseks. Kui süljevool väheneb, tuleb suu hügieeni eest korralikult hoolt kanda, sest suu jääb ilma sülje kasulikust toimest.

Äripäev
03. December 2015, 14:46

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi