Podagra ravi on võimalik õige toidu abil

Podagrast tursunud jalad.
Podagrast tursunud jalad.Foto: Wikimedia
Podagra on ainus liigeseid kurnav haigus, mida on võimalik ravida, eelkõige dieeti pidades.

Õige toit ohjab haigust

Podagrahaige peaks piirama oma söögilaual puriinirikkaid toite. See ei tähenda, et üldse ei tohiks puriini sisaldavaid toite tarbida, kuid neid tasub oma söögilauale tuua pigem harva. Puriini leidub näiteks mereandides, puljongis (eriti puljongipulbris) ja süldis. Kindlasti ei tohi podagrahaige liialdada kalaga. Kui on soov kala süüa, tasub eelistada lahjat valget kala. Samamoodi on puriinirikas ka punane liha ja kanal just rasvane osa. Pekises lihas väga palju puriini ei leidu.

Kindlasti tuleks vältida alkohoolseid jooke. Õlu sisaldab rohkelt puriini ja kange alkohol pärsib kusihappe väljutamist neerude kaudu. Samamoodi võivad ka fruktoosisiirupit sisaldavad magusad joogid tõsta podagra esinemise riski. Samas on arvatud, et punane vein ei tekita podagraatakki, kuid muidugi ei tohi ka selle tarbimisega liiale minna.

Podagra väljaravimiseks on vajalik kusihappe tase organismis normaliseerida pikaajalise ravi abil.

Tablettravi määratakse siis, kui esinevad tugevad atakid. Väga harva alustatakse tablettravi kergete atakkide korral. Samas on ravi kindlasti vajalik, kui esinevad tugevad ja pikaajalised atakid, millega võivad kaasneda liigesekahjustused ja toofused ehk kusihappekristallide kogumikud pehmetes kudedes.

Kusihappe kõrgenenud näidu üks oluline põhjus on ülekaal. Kehakaalu langetamine vähendab märgatavalt ka kusihappe taset organismis. Seetõttu on oluline säilitada normaalne kehakaal või alustada selle langetamist võimalikult kiiresti.

Toiduvaliku muutmisel tuleb kindlasti suurendada puu- ja juurviljade osakaalu. Samas ei pea inimene ühtki toitu oma menüüst otseselt välja jätma. See tähendab, et podagrahaige ei pea ainult hommikust õhtuni kapsast ja salatit närima, vaid võib lubada endale ka liha- ja kalatooteid, küll aga tuleb nende koguseid piirata.

Vedeliku tarbimine on samuti oluline ja magusate jookide ning alkoholi asemel tuleks eelistada vett, lahjat piima, teed.

Ajalooliselt kuningate tõbi

Enne 20. sajandit oli podagra pigem kõrgema ühiskonnaklassi haigus, mis oli seotud elustiiliga, mida madalama klassi inimesed ei saanud endale lubada. Seetõttu oli see inimeste seas isegi ihaldatud, sest oli justkui kõrgema sotsiaalse klassi tunnus.

Sellest tulenes ka haiguse nimetus – kuningate haigus. Haigust põdes näiteks ka Inglismaa kuningas Henry VIII, kes pidi podagraatakkide tõttu nii mõnegi sõjakäigu pooleli jätma.

Podagraataki tekkimise oht on öösel kaks korda kõrgem kui päeval ja haigusjuhtudest 80%-l on atakk toimunud jalaliigestes, näiteks suures varbas või hüppeliigeses. Atakid on vahel nii võimsad, et isegi lina puudutus varbal tekitab väljakannatamatut valu.

Haigushooga võib kaasneda higistamine, tõusta palavik ja tekkida üleüldine kehv enesetunne. Atakk taandub paari päeva või nädala jooksul.

Atakkidevahelisel perioodil ei pruugi podagrahaigel esineda mingeid vaevusi, kuid kui haigust ravima ei hakata, atakid korduvad ja võivad sageneda. Alguses võivad atakkidevahelised pausid olla kuude, isegi aastate pikkused. Atakkidevahelisel ajal on kusihappe tase veres kõrge.

Podagra on ainus reumaatiline haigus, mida on võimalik välja ravida. Selleks on vaja võtta pidevalt ravimeid, mis aitavad kusihappe taseme veres normi saada. Kui kusihappe tase on korda saadud, siis atakid lõppevad. Ravimeid peab siiski edasi võtma, sest muidu võivad atakid taastekkida.

Podagra diagnoosimiseks on kõige täpsem võimalus liigesevedeliku uurimine, kus on näha kusihappe kristalle.

Tasub meeles pidada, et kõrgenenud kusihappe tase ei tähenda alati podagrat. Suurel osal inimestest, kellel on kõrgenenud kusihappe tase, ei teki kunagi podagraatakki.

Podagra on haigus, mida on peaaegu võimatu ennetada. Podagra riski suurendavad näiteks pärilikkus, kõrge vererõhk, ülekaalulisus, ülemäärane alkoholi tarvitamine. Samamoodi tõstab podagraatakki tekkimise tõenäosust ülesöömine. Tüüpiline ataki tekkimise hetk on pärast jõule või jaanipäeva, mil üldjuhul süüakse ja juuakse palju. Samas ei ole mõistlik ka nälgida, sest ka see võib provotseerida podagra teket.

 

Äripäev
25. November 2015, 10:59

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi