Oomega-3-lisandid aitavad laukõhrenäärme häirete korral

Oomega-3-rasvhappeid leidub palju kalas.
Oomega-3-rasvhappeid leidub palju kalas.Foto: Erik Prozes
Hiljutise uuringu tulemused näitavad, et oomega-3-rasvhappe toidulisandid aitavad parandada laukõhrenäärme häirete sümptomeid.

Nimetatud uuring kinnitab oomega-3-rasvhapete võimet tõkestada kuiva silma sündroomi, märgib Arun Jain (MD) India Chandigarhi Meditsiiniinstituudist.
“See on kõige selgem tõend, mida on võimalik näha,” ütles ta väljaandele Medscape Medical News.
Laukõhrenäärme häirete levik jääb vahemikku 30,3% kuni 63,3% ning on Aasias Jaini sõnul selle ülempiiri lähedal. Häireid esineb 86,0% kuiva silma sündroomiga patsientide hulgas.
Varasemad uuringud on näidanud, et oomega-3-rasvhapped võivad kuiva silma sündroomi sümptomeid vähendada, stabiliseerides pisarakilet ning suurendades pisarate eritust.
Uuringus vaatles Jain koos kolleegidega 60 mõõdukate laukõhrenäärme häirete sümptomitega patsienti, kellel kuiva silma sündroomi ei olnud ravitud. Kuna raskekujuline laukõhrenäärme häire võib lau piir­struktuuri muuta, raskendades tulemuste hindamist, hõlmas analüüs ainult mõõduka häirega patsiente.
30 ravirühma kuulunud patsienti said iga päev kaks kapslit kalaõli. Päevane 1,2-grammine oomega-3-rashvappe annus sisaldas 720 mg eikosapentaeenhapet ja 480 mg dokosaheksaeenhapet.
30 platseeborühma kuulunud patsienti said iga päev 400 mg E-vitamiini.
Algjoonel olid silma pinna haiguse indeksi, häire subjektiivse näitaja tulemused mõlemas rühmas sarnased. Pisarate lagunemise, Schirmeri testi, laukõhre ekspressiivsuse ja laukõhre kvaliteedi objektiivsete näitajate tulemused olid samuti sarnased. Uuringuperioodil paranesid kõik laukõhrenäärme häire näitajad mõlemas rühmas, välja arvatud Schirmeri testi osas, ent oomega-3-rühmas olid muutused suuremad.
Patsientide hoolika valiku tõttu tõestab see uuring veenvalt, et oomega-3-rasvhapped on laukõhrenäärme häire ravis tõhusa toimega, ütles Jain.
Siiski tunnistas ta ka paari uuringu nõrka külge. Patsiendid teadsid, kas nad saavad ravimit või platseebot ning toidusedelit ei hinnatud. “India, eriti Põhja-India toidusedel ei sisalda olulisel määral polüküllastumata rasvhappeid,” selgitas ta.
Jaini sõnul tuleb uuringut korrata, enne kui arstid võivad kindlad olla, et oomega-3-rasvhapete toidulisandid parandavad kuiva silma sündroomi sümptomeid.
Hiljutised uuringud on tema väitel seadnud kahtluse alla varasemad seisukohad, mis puudutavad oomega-3-rasvhapete kaitsvat toimet südame isheemiatõve korral. Ka arutelus osalenud Bennie Jeng (MD) Baltimore’i Marylandi Ülikoolist nõustus, et toitaine roll kuiva silma sündroomis vajab täiendavat uurimist.
“Ent uuringu ulatust arvestades oli see statistiliselt üsna veenev,” märkis ta.

Medscape
tõlkis Kalle Klein

Äripäev
25. November 2015, 15:23

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi