Kuidas valida endale retseptiga ujumisprille?

Kui te vajate nägemiseks korrigeerivaid prille või läätsi, võib teil olla soov soetada endale retseptiga optilised ujumisprillid. Õnneks on tänapäeval mitmeid firmasid, mis toodavad retsepti alusel ujumisprille, ning seega on prille saadaval väga mitmetes erinevates stiilides. Järgnev juhend on abiks just teile sobivate prillide leidmisel.

Retseptiga ujumisprillid on juba ettevalmistatud sfääriliste läätsedega, mitmete eri tugevustega, mida teatakse kui dioptreid või pooldioptreid. 

Selliste läätsede tootmine sarnaneb optikakauplustes saada olevate lugemisprillide klaaside tootmisega.
Retsept ujumisprillidele saab olema ligilähedane teie igapäevaselt kasutatavate prillide või kontaktläätsede retseptile, kuid võib ilmneda mõningaid erinevusi.
Vees, mis on piisavalt hägune keskkond, võimaldavad pooledioptrilised retseptiga ujumisprillid adekvaatse nägemise. Nad on ka enam levinud ning soodsama hinnaga kui retsepti alusel spetsiaalselt teile valmistatud ujumisprillid.
Kõige enam pakutakse ujumisprille, mis on negatiivse dioptriga, need on mõeldud lühinägelikele.
Läätsede tugevus –1,5 dioptrist kuni –10 dioptrini, o,5-dioptriliste vahedega. Positiivse dioptriga läätsed on ujujatele, kes on kaugnägijad. Antud prillid on vähem levinud.

Sobiva dioptri tugevuse leidmine
Esimeseks sammuks retseptiga ujumisprillide valikul on leida ujumisprillid, mille dioptrid vastavad enim teie igapäevaselt kantavate prillide või kontaktläätsede tugevusele.
Juhinduge järgnevast või paluge oma arstilt sobivate prillide leidmiseks abi.
? Uuendage oma prilliretsepti.
? Arvutage klaaside tugevus kasutades järgnevat valemit: ½ silndrist (cyl.) + sfäär (sph.) = klaaside tugevus.

Sfäärilise prilliklaasi mõju­pind sarnaneb poolkeraga, millega tagatakse prilliklaasi ühesugused raadiused kõikides suundades.
Kujutise teravus saavutatakse kas mõju vähendamisega (miinusklaasidel lühinägelikele) või mõju suurendamisel (plussklaasidel kaugnägijatele).
Prilliklaasi silinder korrigeerib teie silma sarvkesta kumerust ehk astigmatismi.
? Üleüldine reegel läätsede tugevuse valimisel on ümardada igapäevaselt kasutatavate prilliklaaside tugevusest allapoole, mitte ülespoole. Selliselt valitud tugevus kurnab vähem silmi.
Näiteks kui teie retseptis on sfäär -5.0 ja silinder +2.0, siis (1/2x + 2.0) + - 5.0 = -4.0 D
Või kui teie retseptis on sfäär -2.0 ja silinder -1,0, siis (1/2x – 1.0) + - 2.0 = -2.0 D (ümardatud -2,5-st allapoole).

Tavaujuja ja võistleja valikud on erinevad
Retseptiga prillide osas on viimaste aastate jooksul toimunud märgatav areng. Kasutajad saavad valida nii ujumisprilli raame kui ka läätsi, mis on sama hüdrodünaamilised kui retseptita pakutavatel ujumisprillidel. Retseptiga ujumisprille pakutakse nii profisportlastele kui ka harrastajaile. Võistlussportlastel tasuks valida tagasihoidlikumad raamid või prillid, mille mudelil on märge “racing”.
Tavaujujad, kes otsivad alternatiive senistele maskidele või suuremaläätselistele prillidele, sobiksid paremini vaba­ajamudelid, millel raamid on tugevamalt vooderdatud ning mis pakuvad avaramat vaatevälja.
Mõned brändid (Aqua Sphere™) pakuvad eraldi retsepti alusel väljastatavaid läätsi, mida on võimalik paigaldada teatud ujumisprillide raamidesse.
Antud juhul peate olema veendunud, et tellitavad läätsed sobituvad olemasolevatesse raamidesse.
See on parim võimalus neile ujujaile, kelle silmadel on erinev nägemistugevus.
On paar brändi (Sporti™), mis disainivad kahevaatelisi prille, kus ainult klaasi alumine osa vastab teatud retseptile.
Üks vähestest brändidest, mis pakub positiivse dioptriga läätsi, on Hilco™, nende juhtivaks mudeliks on Z Leader.
Retseptiga ujumisprillid võivad olla pisut kallimad kui retseptita prillid, kuid nad on siiski üsna taskukohased (muutudes üha enam taskukohaseks).
Kui tekib probleeme sobivate prillide valimisel, on tark nõu pidada oma silmaarstiga. Kasutades ujumisprille esmakordselt, võib silmadel kuluda uute läätsedega harjumiseks pisut aega.
Pärast harjumisperioodi peaksid prillid võimaldama vees adekvaatse nägemise.

www.swimoutlet.com
tõlkinud Marta Valguta

Äripäev
25. November 2015, 15:19

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi