Intiimpiirkond vajab eraldi tähelepanu

Järjest sagedamini teadvustatakse enesele, et õige intiimhooldusega saame vältida võimalikke probleeme, põletikke, aga ka ebamugavus- ja piinlikkustunnet nii paarisuhtes kui ka arstidega suheldes. Intiimhügieen on oluline kõigil – nii naistel kui ka meestel, nii suguelu elavatel kui ka suguelu mitte elavatel inimestel.

Intiimpiirkonda (väliseid suguelundeid, häbememokkade vahelt, meestel ka eesnaha alt) soovitatakse pesta 1–2 korda päevas ja enne ning pärast seksuaalvahekorda. Pesemiseks sobib leige vesi ja spetsiaalne intiimpesuvahend (-vedelik, -geel, -vaht), ei sobi tavaline seep. 

Intiimpesuvahendi puhul on oluline selle pisut happeline pH tase, kasuks tuleb piimhappe sisaldus. Tavaline seep võib nahka ja limaskesti kuivatada, ärritada ning halvenenda loomulikku kaitsevõimet bakterite suhtes.

Kindlasti kuulub õige intiimhoolduse alla ka piisavalt sage aluspesu vahetamine (igapäevaselt või vähemalt üle päeva) ja õige tualettpaberi kasutamine (pühkida eest-taha liigutusega).

Abiks on ka spetsiaalsed tampoonid

Päris sageli on naised hädas intiimpiirkonna punetuse, ärrituse, kiheluse, kipituse, väliste suguelundite tursega, suurenenud tupevooluse, vahel ka ebameeldivalt lõhnava voolusega.

Osad neist kaebustest on õige intiimhügieeniga välditavad. Samuti pakuvad probleemile leevendust apteegist saadavad spetsiaalsed tupeküünlad, salvid ja tampoonid.

Paljud neist sisaldavad piimhappebaktereid, mis aitavad taastada normaalse tupe mikrofloora, mille tulemusena probleemid kaovad.

Kui siiski nädalaga mure ei lahene, peab pöörduma perearsti või naistearsti vastuvõtule. Naised, kes kannatavad tihti eelpool mainitud probleemi de käes, võiksid piimhapet sisaldavaid tupeküünlaid kasutada ka profülaktiliselt. 

Lisaks on tänapäeval olemas spetsiaalsed piimhappebaktereid sisaldavad tampoonid, mida tuleks kasutada menstruatsiooni ajal tavaliste tampoonide/hügieenisidemete asemel või nendega vaheldumisi (meeldetuletuseks: tampoone peab vahetama iga kolme kuni kuue tunni järel).

Vanuse suurenedes, teatud ravimite kasutamisel, raseduse ja rinnaga toitmise ajal, aga ka pideva stressi korral, võib probleeme tekitada tupe ja intiimpiirkonna kuivus. See võib häirida naise elukvaliteeti, tuua kaasa ebamugavustunde, sügeluse, kipituse ja valuliku seksuaalvahekorra.

Õnneks on olemas spetsiaalsed intiimpiirkonda niisutavad kreemid, geelid ja vahekorra ajal kasutatavad libestuskreemid. Kui käsimüügist saadavatest kreemidest, geelidest väheks jääb, tuleb pöörduda arsti poole.

Juhusliku vahekorra ajal kasutage alati kondoomi

Õige intiimhügieeni juurde kuulub ka mitte-püsipartneriga seksuaalvahekorda astudes kondoomi kasutamine. Tänapäeval on saada klassikalisi, aga ka veidi erilisemaid (täppidega, triipudega, maitsetega, värvilisi) tavasuuruses ja suuremas mõõdus kondoome, seega peaks igaüks leidma endale sobiva.

Lisaks erinevatele intiimpiirkonna pesuvahenditele, kreemidele, tupeküünaldele, tampoonidele, kondoomidele leiab tänapäeval apteegist ka vaagnapõhjalihaste tugevdamiseks ette nähtud spetsiaalseid tupekuule.

Oma intiimhügieeni ja -tervise huvides külastage apteeki, kust leiab vahendeid nii võimalike probleemide ennetamiseks kui ka juba tekkinud muredele leevendust.

Kasutatud kirjandus:
Galina Litter “Õige intiimhügieen hoiab ära vaevused” Apteeker 4(56); 2012 lk 10-11

Äripäev
25. November 2015, 10:39

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi