Diabeetiku reisi saadavad reeglid

Veresuhkur oleks hea enne pikka välisreisi kontrolli alla saada.
Veresuhkur oleks hea enne pikka välisreisi kontrolli alla saada.Foto: Scanpix
2015. aasta augustis juhtus traagiline õnnetus Türgis puhkamas olnud Saaremaa mehega, kellel oli diabeet. Ilmselt terviserikke tõttu kukkus ta hotellirõdult end surnuks. Mida on diabeetikul reisimisel vaja silmas pidada, et ohte minimaliseerida?

Ideaalsel juhul tuleks vere­suhkru tase normaliseerida enne väljasõitu. Ebastabiilsuse või komplikatsioonide korral tuleb vältida sihtkohti, kus ei ole tagatud arstiabi lihtne kättesaadavus. Kindlasti tuleb enne reisi arstiga ka nõu pidada. Kõige turvalisem on reisida koos saatjaga, kellele saab anda ülevaate, millised on hüpo­glükeemia sümptomid ja kuidas probleemide korral käituda.

Kindlasti vaktsineerida
Kaasa tuleb pakkida kehtiv retsep (eelistatavalt kahes eksemplaris, mida hoitakse eraldi) ravimitele, mida diabeetik kasutab, samuti piisav ravimi­varu nii tavapäraste annuste jaoks kui ka veidi lisaks. Ka oleks hea kaasa võtta diabeedipäevik ja vaktsineerimisandmed (küsige perearstilt, millised vaktsineerimised on sihtkohta reisimisel vajalikud). Dia­beetikud võivad ennast enamiku reisimisega seotud haiguste vastu vaktsineerida –
difteeria, teetanus, poliomüeliit, B- ja A-hepatiit. Vaktsineerida tuleks siiski ajal, mil dia­beet on kontrolli all. Reisides eksootilistesse maadesse, tuleb lasta end enne reisi vaktsineerida vastavalt spetsialistide soovitustele. Reisivaktsiinide kohta saab infot internetist, näiteks www.vaktsineeri.ee, www.vaktsiin.ee.

Ravimid lennukis ja tollis
Kõik diabeeditarvikud tuleb enne reisi üle kontrollida ja pakkida soovitavalt kahte eraldi kotti, juhuks kui üks peaks kaotsi minema. Lennureisile minnes tuleb alati kõik ravimid ja tarvikud endaga lennuki reisijateruumi kaasa võtta.
Enamasti pole raviga seotud tarvikuid (nõelad, süstlad jne) vaja pakkida suletud läbipaistvasse kotti. Võib panna oma dia­beedivahendid lihtsalt käsi­pagasisse. Samas on tark jätta lennujaama turvakontrolli jaoks insuliin, glükagoon, glükoositabletid ja pumbatarvikud originaalpakendisse. Vajadusel peab tõestama, et kõik käsipagasis olev on isiklikuks kasutamiseks. Selleks soovitatakse võtta arstilt tõend.
Kui diabeetiku füüsiline aktiivsus või menüü erineb tavapärasest, tuleb kohandada ravi, nii nagu arstiga enne reisi kokku lepitud. Peab arvestama, et glükomeetri näidud võivad olla tegelikust kõrgemad, kui õues on palav, ja madalamad, kui õues on külm. Insuliin säilib toatemperatuuril 28 päeva. Kui hoida seda 25–30 °C juures, ravimi toime nõrgeneb.
Meeles tuleb pidad, et palava ilma korral võib temperatuur suletud autos tõusta isegi kuni 50°C. Insuliini tuleks hoida varjus, päikesevalguse eest kaitstult ja jahedas. Parim koht insuliinide säilitamiseks on külmkapp. Reisi ajal sobivad insuliini hoidmiseks termosed ja termokotid.

Kliima mõjutab ravimeid
Kuuma ilmaga peab silmas pidama, et insuliin imendub kiiremini, kui keha on soe, ja see võib põhjustada ootamatu hüpoglükeemia. Talvel on jälle insuliini külmumise oht. Külmunud insuliin muutub häguseks ja tükiliseks ning seda ei tohi enam kasutada. Suusareisi ajal ei tohi unustada insuliini autosse. Pensüstlit tasub hoida riiete sisetaskus, kui väljas on külmakraadid. Muidugi tuleb veenduda, et on kaasas glükoositabletid ja glükagoon, kui matkatakse metsas, purjetatakse merel või reisitakse kusagil mujal eraldatud paigas.
Paar praktilist nõuannet seoses soojamaareisidega. Liigne vedeliku kadu (higistamine) või puudus tõstab veresuhkru taset. Soojas kliimas peab jooma regulaarselt vett, et vähendada vedeliku kaost tingitud hüperglükeemia teket. Kui sihtkoha ajavöönd erineb lähte­koha omast, tuleb enne reisi arstiga arutada, kuidas insuliiniannust reisi ja puhkuse ajal kohandada.
Vahel on vaja insuliini reisi ajal juurde osta, siis saab pöörduda kohalikku apteeki. Kõige parem on muidugi, kui on kaasas kogu reisi ajal vajaminev insuliin, sest kõikjal ei pruugi müügil olla sama insuliini.

mystarsanofi.ee

 

Tasub teada:
Insuliiniravi saaja reisimeelespea
Kaasa tuleb lisaks pakkida:

? glükomeeter ja patareid (kontrollige, kas nii seade kui ka patareid toimivad)
? testribad
? torkeseade
? lantsetid
? eeltäidetud pensüstel või korduskasutatav pensüstel koos ampullide ja nõeltega
? glükoositabletid ja glükagoon
? suupisted (lennud võivad hilineda ja pikeneda)
? termoskott soojale maale reisides

Äripäev
25. November 2015, 15:31

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi