Mis on vähktõvega seotud läbilöögivalu?

Vähipatsiente valdab sageli pidev ebamugavustunne – nn taustvalu. Tavaliselt saab seda leevendada valuvaigistitega, mille võib välja kirjutada arst. Vahel põhjustab vähktõbi aga tugevamaid lühiajalisi valuhooge, nn läbilöögivalu, mille korral taustvalu ajutiselt ägeneb.

Läbilöögivalu leevendamiseks on vaja teistsugust ravi kui taustvalu puhul.

Mõnel inimesel tekib läbilöögivalu teatava tegevuse ajal, näiteks liigutamisel – nii teab patsient juba ette, millal võib valuhoogu oodata.

Teistel inimestel aga ei pruugi läbilöögivalu olla tingitud mingist kindlast tegevusest ning see võib tekkida ootamatult ilma ilmse põhjuseta. Sellisel juhul on valuhoo etteaimamine keerulisem. Läbilöögivalu võib olla tingitud vähktõvest, selle ravist või võimalikust samal ajal esinevast ehk kaasuvast haigusest (nt osteoartriit, osteoporoos). Valu tugevus ei pruugi aga tingimata olla seotud kaasuva haiguse raskusastmega. Kui tekib läbilöögivalu või see muutub tugevamaks, tuleb võimalikult kiiresti pöörduda arsti või medõe poole, et saada sobivat ravi. See ei pruugi tingimata tähendada, et vähktõbi on süvenenud või et vähiravi ei mõju.

Miks on oluline läbilöögivalu ravida?

Valu ravimine on oluline, kuna ravimata jätmisel võib see muutuda krooniliseks (isegi juhul, kui valu põhjus kaob) ning aja jooksul süveneda (isegi juhul, kui valu põhjus ei süvene). Valu on lihtsam ravida kohe, kui patsient seda tundma hakkab, kui siis, kui see on juba mõnda aega kestnud. Võib juhtuda, et inimene ei julge endale tunnistada, et tal esineb valu, kuna muretseb, mida see tähendada võib. Ta võib ekslikult arvata, et valu põhjus seisneb selles, et vähktõbi on süvenenud, ning et valu teadvustamine tähendab seda, et ravi tuleb lõpetada. Igasugusest valust tuleks kindlasti teada anda ravijuhtumiga tegelevale tervishoiutöötajale.

Mida on võimalik ette võtta, kui valuvaigistid ei toimi eriti hästi?

Kui valuvaigisti ei toimi piisaval määral, tuleb pöörduda oma arsti poole. Võib-olla otsustatakse valuvaigisti annust suurendada, vahetada see välja mõne teise ravimi vastu, proovida mõnda muud ravimeetodit või suunata teid edasi valu leevendamisele spetsialiseerunud tervishoiutöötaja juurde.

Mida on võimalik ette võtta, kui valuvaigistid põhjustavad kõrvaltoimeid?

Ka siis kui valuvaigisti põhjustab kõrvaltoimeid, tuleb pöörduda oma arsti poole. Võimalik, et otsustatakse valuvaigisti annust vähendada, vahetada see välja mõne teise ravimi vastu, leevendada kõrvaltoimeid või proovida mõnda muud ravimeetodit.

Kas organism harjub valuvaigistiga ja kas selle toime võib kaduda?

Valuvaigistite toime kaob vaid väga harvadel juhtudel, kuigi sageli tuleb valuvaigisti annust teatava aja tagant suurendada.

Kas valuvaigistitest tekib sõltuvus?

Kui vähipatsiendile on välja kirjutatud tugevatoimeline valuvaigisti ning ta võtab seda ettekirjutuste kohaselt, ei teki tal sellest sõltuvust.

Äripäev
20. November 2015, 10:15

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi