Uus kõhr tüvirakkude abil muutus reaalsemaks

Luu- ja liigesevalud vaevad igas eas inimest.
Luu- ja liigesevalud vaevad igas eas inimest.Foto: Meeli Kütt
Päev, mil osteoartriidiga patsiendid võivad liigesevalu leevendada, kasutades tüvirakuravi kahjustatud kõhre taastamiseks, liikus hiljuti lähemale, kui teadlased teatasid kõhre edukast parandamisest rottidel embrüonaalsete tüvirakkude abil.

Edu aluseks on uus inimese embrüonaalsete tüvirakkude kasutamise protseduur või protokoll, mille töötasid rangetes laboratoorsetes tingimustes välja Suurbritannia Manchesteri Ülikooli teadlased.

Teadlased kirjeldavad oma tööd puudutavat uuringut, mida rahastas ühing Arthritis Research UK, ajakirjas Stem Cells Translational Medicine. Uuring näitab, kuidas nad uut protokolli kasutasid, et kasvatada ja muuta inimese embrüonaalsed tüvirakud kõhrerakkudeks.

Uuringut juhtis Sue Kimber, Manchesteri Ülikooli bioteaduste teaduskonna professor, kes loodab koos kolleegidega, et nende meetodit saab tulevikus kasutada valuliku liigesehaiguse osteoartriidi ravimiseks. Ta märgib: “Kõhrekahjustuste ravis, kus kasutatakse embrüonaalseid tüvirakke uue koe moodustamiseks, on see suur samm edasi, kuigi praegu on antud meetod veel varases katsestaadiumis.”

Kõhred kuluvad liigestes

Osteoartriit esineb peamiselt üle 60aastastel inimestel ja on oluliseks invaliidsuse põhjuseks. See on degeneratiivne haigus, mida põhjustab kõhre kulumine liigestes, mis on inimese eluajal olnud pideva pinge all, näiteks põlved, puusad, sõrmed ja alaselja piirkond.

Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul on sümptomaatiline osteoartriit ligikaudu 9,6%-l üle 60aastastest meestest ja 18,0%-l samas eas naistest. Teadlased said kõhre eellasrakke embrüonaalsetest tüvirakkudest.

Kõhrerakud, mida nimetatakse ka kondrotsüütideks, tekivad kõhre eellasrakkudest. Uuringus kirjeldavad teadlased, kuidas nad kasutasid uut protokolli kõhre eellasrakkude saamiseks inimese embrüonaalsetest tüvirakkudest. Nad siirdasid kõhre eellasrakud kahjustatud kõhre roti põlveliigeses. Neli nädalat hiljem oli kõhr osaliselt taastunud. 12 nädala pärast oli kõhre pind sile ning väljanägemiselt normaalse kõhre sarnane. Taastatud kõhre hilisem uurimine näitas, et embrüonaalsetest tüvirakkudest saadud kõhrerakud olid koes endiselt olemas ja toimivad.

Uuring on paljulubav ja mitte üksnes seetõttu, et uue protokolli rakendamise abil saadi taastunud terve välimusega kõhr, vaid ka põhjusel, et puudusid kahjulikud kõrvalmõjud, mis on seni tüvirakkude uurimise algusaegadel tekkinud kõrgeid lootusi varjutanud, nagu näiteks ebanormaalse või kaootilise ehitusega koe või kasvajate teke.

Uue protokolli katsetamine rottidel on esimene samm katsete suunas artriiti põdevate inimestega. Kuid enne, kui need teoks saavad, tuleb veel palju teha, et tõestada protokolli toimivust ja ohutust.Teadlased planeerivad aga juba järgmist sammu, mis tugineb saadud tulemustele.

Teiseks meetodiks, kus kasutatakse inimese embrüonaalseid tüvirakke uute kõhrerakkude saamiseks, on täiskasvanud tüvirakkude kasutamine. Täiskasvanud tüvirakke leidub organismis teatud n-ö niššides ning need pole nii vastuolulised kui embrüonaalsed tüvirakud, ent ka mitte nii suure potentsiaaliga. Lisaks sellele märgivad teadlased, et vastav protseduur on kulukas.

Uuring tekitab elevust

Dr Stephen Simpson, ühingu Arthritis Research UK teadusdirektor, peab uuringut lootustandvaks. Ta ütles, et embrüonaalsed tüvirakud on täiskasvanud tüvirakkude kõrval alternatiivseks kõhrerakkude allikaks.

Lisaks selgitas Simpson, et praegune osteoartriidiravi suudab üksnes valulikke sümptomeid leevendada ning puuduvad tõhusad ravimeetodid, mis suudaks kõhre degenereerumist pidurdada või ümber pöörata. Vanematel inimestel on rakendatud edukalt kunstliigeseid, kuid need variandid ei ole sobivad noorte inimeste või vigastatud sportlaste korral.

Medical News Today
tõlkis Kalle Klein

Äripäev
23. November 2015, 12:40

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi