Ohatis võib paraneda isegi paari päevaga

Immuunsuse langusest võib märku anda ka ohatis ehk valus vill huulel.
Immuunsuse langusest võib märku anda ka ohatis ehk valus vill huulel.Foto: Wikipedia
Huuleherpes, mida sageli nimetatakse ka ohatiseks, kujutab endast väikeste villide rühma huulel ja suu ümber. Nahk villide ümber on sageli punane, paistes ja haavandiline. Villid võivad lõhkeda, eritades läbipaistvat vedelikku, ning seejärel mõne päeva pärast armistuda. Tavaliselt paranevad need mõne päeva kuni kahe nädala jooksul, kirjutas webmd.com.

Ohatist põhjustab herpes simplex viirus (HSV). Olemas on kaht tüüpi herpes simplex viirust: HSV-1 ja HSV-2. Mõlemad viirusetüübid võivad põhjustada haavandeid suu ümbruses ja genitaalidel.

Herpes simplex viirus jõuab organismi tavaliselt läbi nahas oleva avause suu ümber või sees. Harilikult hakkab see levima, kui inimene puudutab ohatist või nakatunud vedelikku, näiteks söögiriistade või raseerimistarvikute jagamisel, nakatunud isiku suudlemisel või sellise isiku süljega kokku puutumisel. Sellisel viisil kandub ohatis tihti üle lapsevanemalt lapsele. Ohatis võib edasi kanduda ka muudesse kehapiirkondadesse.

Ilmingud on erinevad

Ohatise esimesed sümptomid võivad olla valu suu ümbruses ja huultel, palavik, kipitav kurk või paistes näärmed kaelas või muudes kehaosades. Väikelastel võib mõnikord enne ohatise ilmumist sülg jooksma hakata.
Pärast villide tekkimist murdub ohatis tavaliselt lahti, sellest hakkab lekkima läbipaistvat vedelikku, seejärel aga kattub ohatis koorikuga ja kaob mõne päeva kuni kahe nädalaga. Mõnel inimesel võivad ohatised aga olla väga valulikud. Osal inimestest esineb viirus, ohatist aga ei teki. Neil sümptomeid ei esine.

Seda, kas tegu on ohatisega, oskab öelda arst. Ta esitab küsimusi, mis aitavad välja selgitada, kas olete viirusega kokku puutunud, samuti viib ta läbi vaatluse. Mingeid analüüse te tõenäoliselt andma ei pea.

Ravi on eelkõige leevendav ja toetab iseparanemist

Tavaliselt hakkab ohatis mõne päeva jooksul ise paranema. Ent kui see põhjustab siiski valu või tekitab piinlikkust, saab seda ravida.

Ravivahenditeks võivad olla nahakreemid, salvid või mõnikord ka tabletid. Ehkki ravi abil on võimalik ohatisest lahti saada ainult üks-kaks päeva kiiremini, aitab see siiski leevendada villide tekitatud valu või muid ebamugavaid sümptomeid.

Herpes simplex viirust, mis ohatisi põhjustab, ei saa ravida. Pärast nakatumist jääb viirus teie organismi kogu eluks.
Kui teil esineb sageli ohatisi, saab ravi abil vähendada tekkivate ohatiste arvu ja nende raskusastet.

Järgnevalt on toodud abinõud, mida saate rakendada, et herpes simplex viirust vältida.

* Vältige kokkupuudet nakatunud kehavedelikega, näiteks nakatunud inimese suudlemist.
* Vältige söögiriistade, jooginõude või muude majapidamistarvete kasutamist, mida on tarvitanud inimene, kellel on ohatis.
* Vältige olukordi, mis soodustavad ohatise teket. Sellised situatsioonid on näiteks stress, külmetumine ning gripp.
* Kasutage näonahal alati päikesekaitsevahendit ja hügieenilist huulepulka. Ka liigne päikesevalgus võib soodustada ohatise teket.
* Vältige rätikute, raseerimisvahendite, hambaharjade või muude hügieenitarvikute kasutamist, mida on katsunud inimene, kellel on ohatis.
* Kui teil on ohatis, siis peske kindlasti tihti käsi ja püüdke ohatist mitte puudutada. See aitab vältida viiruse levikut silmadesse või genitaalide piirkonda, samuti edasi kandumist teistele inimestele.
* Kui ohatis tekkib sageli, pidage igaks juhuks nõu perearsti või -õega.

Võimalik, et retseptiravimid aitavad teil ohatise teket vältida.

Ravivõimalused võivad haigusperioodi lühendada

Ohatise vastu puudub ravi, nagu ka seda põhjustava herpes simplex viiruse vastu. Enamasti taandub ja kaob ohatis iseenesest. Kuid ravimid võivad ohatise kestust pisut lühendada ning mõnikord nende edasist teket vältida.
Ravimitega teostatav ravi sõltub sellest, kas teil esineb ohatis esmakordselt või korduvalt ja kas te soovite ohatise edasist teket vältida.

Esmakordselt esineva ohatise ravimisel võivad suukaudsed viirusevastased ravimid valu vähendada ning paranemisaega veidi lühendada.

Korduvate ohatiste ravimisel võivad järgmised ravimid vähendada ohatise raskusastet ja kestust:
* Paiksed kreemid või salvid, mis on saadaval retseptiga või ilma retseptita, võivad leevendada ohatisega kaasnevat valu ja sügelust ning lühendada paranemisaega.
* Suukaudseid viirusevastaseid ravimeid, mis on saadaval ainult retseptiga, võib kasutada esimeste sümptomite, näiteks sügeluse tekkimisel.

Pärast ohatise edasiarenemist nendel ravimitel erilist mõju ei ole.  

Suukaudseid viirusevastaseid ravimeid võib tarvitada ka igapäevaselt korduvate ohatiste vältimiseks. Eriti puudutab see inimesi, kellel esineb ohatist tihti ja see on valulik. Kui teil on nõrgenenud immuunsüsteem, võib teil ohatise tekkimisel sümptomite kontrolli all hoidmiseks vaja minna kõnealuste ravimite suuremaid doose või suuremaid igapäevaseid annuseid huuleohatise tekkimise vältimiseks.

Kuigi selliseid juhtumeid esineb harva, võivad nõrgenenud immuunsüsteemiga lapsed ja täiskasvanud vajada ägeda ohatisepuhangu korral ka antibiootikume, et ravida võimalikke bakteriaalseid infektsioone.

Muud ravimid toetavad ilmingute talumist

Ohatise esimene staadium võib olla nii valus, et teil on raske süüa, juua ja isegi magada. Lapsele, kellel on palavik ja palju ohatisekoldeid, on tarvis anda juua vett, et vältida vedelikupuudust.

Täiskasvanud ja vanemad lapsed, kellel on ohatise valulik esimene staadium, vajavad mõnikord valu leevendamiseks retsepti alusel väljastatavat suuvett. Kui te soovite ohatise sümptomite leevendamiseks rakendada aga alternatiivseid viise, siis olemas on mitmed lisaravi võimalused.

C-vitamiin, lüsiinilisandid ja sidrunmeliss on näited lisaravivahenditest, mis võivad pakkuda ohatise korral mõningast leevendust.

C-vitamiini võib manustada suukaudse tabletina, ohatisele kantava paikse kreemina või vedelal kujul. Lüsiinilisandeid manustatakse tablettidena ning sidrunmeliss on saadaval samuti paikse kreemina.

Äripäev
23. November 2015, 14:59

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi