Külmetuse ravimine raseduse ajal

Raseduse ajal tuleb enne ravimite võtmist alati oma naistearsti või ämmaemandaga nõu pidada.
Raseduse ajal tuleb enne ravimite võtmist alati oma naistearsti või ämmaemandaga nõu pidada.Foto: Scanpix
Selleks et eesolevat talve mitte haigena veeta, saab palju oma tervise kaitsmiseks ja ravimiseks ära teha. Kuna raseduse ajal tuleks ravimeid kasutada alati ettevaatusega ning soovitavalt äärmisel vajadusel, on alljärgnevalt toodud leebed soovitused, mis sobivad nii beebiootel emale kui ka ülejäänud perele.

Mõnedel naistel alandab rasedus immuunsust, seega võib rase olla erinevatele haigustekitajatele rohkem vastuvõtlik. Kuidas aga haigeks jäämist ennetada?

Eelkõige tuleks tugevdada ning tugevana hoida oma immuunsussüsteemi. Nii on organism võimeline kaitsma end erinevate haigustekitajate eest ja ka kiirelt tervenema.

Mitmekülgne ning tervislik toitumine, regulaarne liikumine ning sage käte pesemine on samuti oluline, et vähendada riski külmetuda või nakatuda grippi. 

Kui sa oled suitsetaja, siis lõpeta suitsetamine, sest nii aitad oma immuunsussüsteemil tugevneda.

Parimad immuunsuse tugevdajad leiad loodusest puhtal kujul. Immuunsust tugevdavad väga efektiivselt näiteks küüslauk, mitmed antioksüdante sisaldavad marjad (astelpaju, jõhvikas, mustikas jt) ning vitamiinirikkad värsked köögi- ja puuviljad.

Temperatuuri mõõdukas tõus on pigem abiks

Süües looduslikke produkte, võid kindel olla, et sinu kehasse ei satu lisaaineid, mis raseduse ajal ei pruugi olla kasulikud.

Hea profülaktiline abimees on näiteks küüslaugu ja mee segu. Selle valmistamiseks lisa peenestatud küüslaugule samas koguses mett ja tarvita seda ühe teelusikatäie kaupa iga paari tunni järel. Kui sul on tõusnud palavik, on oluline teada, millal ja kuidas seda raseduse ajal ravida.

Kõrge palavik mõjutab ka sinu kõhubeebit ning võib talle ohtlik olla. Samas aitab mõõdukas kehatemperatuuri tõus hävitada viiruseid ja on organismi kaitsereaktsioon haiguse tekkides. Palavikualandajaid peaks hakkama tarvitama alates temperatuurist 38,5 kraadi.

 

Kui oled raseduse ajal külmetunud, võib abi olla järgmistest kodustest vahenditest

? Soojenda kiirelt üles see koht, kust külm n-ö sisse läks.
Kui külmetavad jalad, tee kuuma jalavanni. NB! Korralikuks jalavanniks peavad jalad vees olema põlvedeni. Võid vannivette lisada sinepipulbrit, riivitud ingverit, tšillipulbrit. Pärast jalavanni tõmba jalga villased sokid. Kui käed külmetavad, soojenda käsi voolava kuuma vee all. Kui aga külm hiilib ligi turjalt või abaluudest, võta kuum dušš. Pärast seda pane soojad riided selga või poe sooja teki alla.
? Parim ravim külmetuse ja gripi vastu on puhkus. Sel ajal keskendub keha haigusega võitlemisele. Iga päev tund või kaks puhkust või pikutamist aitab paremini ka raseduaegsete vaevustega toime tulla.
? Tarbi piisavalt vedelikke.
Juues puhast toatemperatuuril vett või mahla aitad kehal vältida veepuuduse tekkimist. Seda on eriti oluline järgida raseduse ajal ning palaviku puhul. Tavapärase 1,5–2 liitri asemel tuleks päevas juua umbes liitri võrra rohkem. Väga hästi sobivad ka taimeteed, kuid vältida tuleks kohvi ning kofeiini sisaldavaid jooke, mis viivad vedelikku kehast välja.
? Raseduse ajal sobivad külmetuse ja gripi leevendamiseks mitmed taimeteed. Ohutud on salvei, põdrasamblik, münt, meliss, kortsleht või liivatee. Sobivad ka pärnaõie-, vaarika- ja värske ingveri tee. Kui ravimtaime täpset mõju külmetusele ei tea, võiks taimeteed juua ikka mõttega, et keha soojendada. Kurguvalu puhul ei soovitata juua väga kuuma taimeteed, sest tuline vedelik ärritab veelgi valusat limaskesta. Sel puhul on kõige parem umbes 40-kraadine jook. Mesi lisa jooki, kui see on jahtunud 50 kraadini, muidu mee raviomadused kaovad.
? Kuum aur aitab ninasekreedil muutuda vedelamaks, leevendab ninakinnisust ja köha. Keeda vett ning pane pott kuuma veega kraanikaussi. Kata oma pea käterätiga ning hinga auru läbi nina. Ole ettevaatlik! Kui aur kõrvetab nina, hinga aeglasemalt. Võid osta ka inhalaatori, kuid tegemist on sama veeauruga. Võid istuda ka kinnise uksega duširuumis või duši all (juhul kui palavikku ei ole) ja võtta nn auruvanni. Ka toa õhuniisutaja või märg rätik kuumal radiaatoril aitab keskküttest tingitud kuiva õhu niiskemaks muuta ja seeläbi ninakinnisust ning kinnist köha leevendada.
? Tõsta magades peaosa kõrgemale. Kõrgem peaalus aitab leevendada ninakinnisusest tingitud ebamugavust, mis võib mõnda naist saata pea kogu raseduse. Tõsta peaalust kas patjadega või tõsta kogu madratsi peaosa, pannes sinna alla mõned paksud raamatud (rasedana palu kellegi abi tõstmisel), nii saad kohe paremini hingata ja nina on magades vähem kinni.
? Kurista kurku soolveega.
See on juba lapsepõlvest tuttav meetod. Kui kurk on hell või kurgus kraabib, tee soolalahus: veerand teelusikat soola lahustatuna soojas klaasitäies vees. Sool aitab röga välja tuua, vähendab valulikku paistetust ning leevendab seda kraapivat ärritavat tunnet kurgus. Kurista soolveega mitmeid kordi päeva jooksul vastavalt vajadusele. Võid vette lisada ka teelusikatäie mett, mis omakorda pehmendab valutavat kurku.
? Paljud lapseootel naised on raseduse ajal hädas kas tilkuva või kinnise ninaga. Parim abi nende sümtomite leevendamiseks on loputada nina soolveelahusega. Otsi apteegist selline toode, mille põhikoostiseks on sool ja vesi. Kui tootele on lisatud ravimeid, konsulteeri oma naistearsti või ämmaemandaga enne, kui seda kasutad.
Odavaim ja kiireim viis on teha aga ise soolalahus. Lahusta veerand teelusikat soola klaasis vees ning tilguta puhta pipetiga paar tilka kumbagi ninasõõrmesse. Oota 10 minutit ning seejärel nuuska. Vajadusel korda.
? Ninakinnisuse ja nohu puhul on abi põskkoobaste soojendamisest. Aseta kummalegi põsele soe keedumuna või soe soolakott (mida kuumem, seda parem, kuid ettevaatust, et end ära ei kõrveta). Võid osta apteegist ka spetsiaalse geelikoti, mida võib soojendada kuumas vees. 

Pikemalt loe: http://www.perekool.ee/artiklid/kodune-kulmetuse-ravi/

Äripäev
23. November 2015, 15:25

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi