Kuidas aidata palavikku põdevat last?

Palavikus last ei tohi viia lasteaeda ega kooli.
Palavikus last ei tohi viia lasteaeda ega kooli.Foto: pixabay
Palavikus laps ei tohi minna ei lasteaeda ega kooli, vaid peaks kodus puhkama ja jõudu koguma.

Last ei ole vaja sundida tingimata voodis pikutama, ta võib soovi järgi mängida ning puhata. Palaviku ajal suureneb vedelikuvajadus, seega tuleks lapsele tihti juua pakkuda. Palavikus lastel on tihti kehv söögiisu, kuid sellepärast ei ole vaja muretseda ega last sööma sundida.

Tavaline on see, et kui palavik hakkab tõusma, muutuvad lapse käed ja jalad jahedaks, ta võib kaevata külmatunnet või tal võivad tekkida külmavärinad. Sel juhul on lapsel mõnus, kui ta pannakse soojemalt riidesse või mässitakse teki sisse. Õhukestes riietes olemine või väline jahutamine palaviku tõusmist ei takista.

Kui aga lapsel on palav, tema käed ja jalad on kuumad, siis ei tohiks ta olla liiga soojalt riides või paksu teki all, sest see takistab palaviku alanemist. Sel juhul võib laps olla kaetud vaid linaga või õhukestes riietes. Tähtis on, et ta tunneks ennast võimalikult mõnusalt ja turvaliselt.

Ei ole olemas kindlaid kehatemperatuuri väärtusi, mille puhul peab palavikku tingimata alandama või ei tohi seda teha. Palavikuravimit andes tuleb lähtuda lapse üldisest seisundist ja enesetundest.

Palavikus lapsele ravimi andmise kasutegurid

Palavikualandajat antakse selleks, et leevendada lapse üldist halba enesetunnet, kurguvalu, peavalu, kõrvavalu ja/või lihasvalu. Samuti sel eesmärgil, et laps hakkaks paremini sööma ja jooma.

Palavikuravimit ei ole vaja anda, kui laps tunneb end hoolimata palavikust üsna hästi, kui ta pole viril ning kui ta ärkvel olles mängib ja tegutseb. Laste palaviku alandamiseks sobivad paratsetamooli sisaldavad raviküünlad või siirupid. Raviküünal paigutatakse lapse pärakusse ja soovitatav on seda enne paigaldamist käte vahel veidi soojendada. Raviküünlaid ei tohi kunagi poolitada.

Raviküünlad ja siirupid sisaldavad erinevas koguses toimeainet, seetõttu tuleb hoolega lugeda soovitatavaid annuseid ravimi pakendilt ja infolehelt ning vajadusel pidada nõu apteekri, pereõe või -arstiga. Sobiva paratsetamooliannuse võib ka ise välja arvutada: see on 10–15 milligrammi lapse iga kilogrammi kehakaalu kohta.
Kahe paratsetamooli sisaldava ravimi andmise ajaline vahe peab olema vähemalt neli tundi, ööpäevas ei tohi paratsetamooli anda üle 60 milligrammi lapse iga kehakaalu kilogrammi kohta.

Rohkem kui 20 kg kaaluvale lapsele võib palaviku alandamiseks anda 200 mg ibuprofeeni. Kindlasti ei tohi lastele palaviku alandamiseks anda aspiriini. Palavikuravimi kergekäeline andmine võib pikendada haiguse kulgu ja mõnikord (kuigi harva) põhjustada kõrvaltoimeid. Kui laps on üleni kuumav, võib palaviku alandamiseks teda hõõruda leige (mitte külma) veega ning hoida niiskeid sokke jalas või niisket lappi otsmikul.

Kehatemperatuuri tõus ei ole alati haigustunnus

Palavik ei ole haigus, vaid keha kaitsereaktsioon, mis aitab kehal haigustekitajatest jagu saada. Iga kehatemperatuuri tõus ei ole veel palavik. Kehatemperatuur võib tõusta, kui imik on liiga soojalt riides või on väga kuum ilm. Väikestel lastel võib kehatemperatuur tõusta ka tegusa rassimise ja mängimise ajal – sel juhul on mõistlik mõõta kehatemperatuuri uuesti, kui laps on vähemalt pool tundi rahulikult veetnud.

Abiks termomeetri näitude mõistmisel

Kõige lihtsamalt ja täpsemalt saab kehatemperatuuri mõõta elektroonilise termomeetriga kaenla alt. Jälgida tuleb, et termomeeter ei nihkuks paigast ning selle ja keha vahel ei oleks riideid. Samuti ei tohiks nahk niiske olla. Nendel juhtudel võib termomeeter näidata tegelikust madalamat kehatemperatuuri. Kõrvatermomeetrid, lutt-termomeetrid ja ribatermomeetrid on üsna kallid ning mõõtetulemused sageli ebatäpsed.

Normaalne kehatemperatuur võib olla lastel mõnevõrra erinev. Normaalse kehatemperatuuri väärtused sõltuvad sellest, kust kehatemperatuuri on mõõdetud:
? kaenla alt mõõtes on normaalne kehatemperatuur kuni 37,3 kraadi;
? pärakust mõõtes on normaalne kehatemperatuur kuni 37,9 kraadi.

Allikas: Eesti Haigekassa juhised lapsevanemale “Väikelapse tervisehäired ja kuidas nendega toime tulla”.

Äripäev
23. November 2015, 14:50

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi