Hammaste väljalangemine prognoosib südamehaigusi

Hammaste väljalangemine on seotud tulevaste kardiovaskulaarsete probleemidega
Hammaste väljalangemine on seotud tulevaste kardiovaskulaarsete probleemidegaFoto: Andras Kralla
Hammaste väljalangemine näitab tihti, et inimesel on esinenud varasemaid põletikulisi suuhaigusi. Ulatusliku uuringu tulemused näitasid, et hammaste väljalangemine on seotud tulevaste kardiovaskulaarsete probleemide, diabeedi ja surmaga. Uuring viidi läbi Soomes Helsinki Ülikoolis koostöös Riikliku Tervishoiuinstituudiga (THL).

Puuduvate hammaste arv võib osutuda kasulikuks lisaindikaatoriks üldarstide jaoks individuaalsete krooniliste haiguste riskifaktorite hindamisel, märkis teadlane John Liljestrand. Uuringu kokkuvõte on avaldatud ajakirjas Journal of Dental Research.

Riiklik uuring FINRISK 1997 on Soome rahvastikupõhine uuring, milles osales 8446 inimest vanuses 25–75 aastat, kes täitsid põhjaliku küsimustiku ja osalesid meditsiinilistel läbivaatustel. Algjoonel registreeriti puuduvate hammaste arv ning järgnenud 13 aasta jooksul hangiti riiklikest registritest informatsiooni esinenud haigus- ja surmajuhtumite kohta.
Selgus, et rohkem kui viie hamba puudumine suurendas südame isheemiatõve ja müokardiinfarkti riski tervelt 140%. Rohkem kui üheksa hamba puudumine näitas kõrgemat kardiovaskulaarhaiguste (51%), diabeedi (31%) ja surma (37%) riski.

Hammasteta patsientidel olid vastavad riskid 40–68%. Statistilistes analüüsides võeti arvesse tavapäraseid riskifaktoreid. Hammaste puudumist puudutava informatsiooni lisamine teistele riskifaktoritele parandas surma riski kindlaksmääramise võimalusi.

Mittenakkushaigused, nagu näiteks kardiovaskulaarsed haigused ja diabeet, on kogu maailmas kõige levinumaks surma põhjuseks. Need on teadaolevalt seotud põletikuliste suuhaigustega, näiteks periodontiidiga.
Periodontiit on hammast toetavate kudede krooniline põletikuline haigus.

Selle sümptomiteks on igemete veritsus, hammaste suurem liikuvus ja sügavamad igemetaskud.
On laialt teada, et see võib põhjustada ravimata jätmise korral hammaste väljalangemist. Ühtlasi on see kõige levinumaks hammaste väljalangemise põhjuseks keskealiste ja eakate inimeste hulgas.

Äripäev
23. November 2015, 14:45

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi