Niisutavatest silmatilkadest on abi rohkem kui ühe probleemi puhul

Oleme harjunud ostma niisutavat silmakreemi, niisutavat kehakreemi, niisutavat šampooni ja isegi huulepulka. Kuid sama tõsiselt tuleb meil suhtuda oma silmade niisutamisse. Eriti siis, kui kantakse kontaktläätsi.

Ilmselt ei ole kontaktläätsede kandjate hulgas neid, kes pole kunagi kuulnud silmatilkade kasutamise vajalikkusest. Üllataval kombel kasutab ainult 10% läätsekandjatest pidevalt silmatilku. Koguni 40% ei kasuta neid kunagi (Läätsed24.ee tarbijaküsitlus 2015. a
augustis).
Ometigi on silmatilgad läätsekandjale hädavajalikud ning neist võib abi olla mitmel juhul. Siin räägime eelkõige neist silmatilkadest, mille kohta kasutatakse ka mõistet “kunstpisarad”. Kunstpisarad ehk niisutavad silmatilgad ei ravi, vaid leevendavad kuivadest silmadest tulenevaid sümptomeid.

1. Silmatilkadest võib abi olla, kui läätse pinnale tekivad nn valged tükid.
See on üsna paljudele läätsekandjatele tuttav probleem. Need valged tükid on valgu- ja muude jääkainete ladestused, mida põhjustavad pisaravedelikus olevad lipiidid (vees mittelahustuvad ained nagu rasvad, õlid, vahad) ja valgud. Mõistagi on esimene soovitus sel puhul läätsi korralikult ning ohtra läätsevedelikuga puhastada.
Kuid me soovitame ka niisutavaid silmatilku kasutada. Lisaks silma pinna niisutamisele aitavad nad neid valgeid tükke läätse pinnalt veidi lahti leotada ja lahustada. Nii pääsevad ladestused liikuma, võivad ise silmanurka kolida ja sealt on neid parem kätte saada. Kontrollige kindlasti, et teie silmatilgad sobivad kasutamiseks koos läätsedega (selleks ei sobi kõik silmatilgad).

2. Silmatilgad aitavad silmast kätte saada tõrksa läätse.
Silmatilkadest võib abi olla siis, kui lääts ei taha silmast ära tulla. Enamasti on sellisel puhul põhjuseks nn kuiv silm, ebapiisav või vale koostisega pisaravedelik.
Niisutavad silmatilgad võivad aidata läätse lahti leotada. Kui esimene tilk ja hetk ootamist ei aita, võib lisada veel tilga või kaks. Oodake veel, kuni need mõjuma hakkavad – hullematel juhtudel võib kuluda isegi kuni paarkümmend minutit.

3. Kasutage silmatilku, kui püüate ennetada keratiiti ehk silma sarvkesta põletikku.
Keratiidi ehk silma sarvkesta mikroobse põletiku tekkimise peamiseks põhjuseks on halb hügieen. Ühe USAs läbi viidud uuringu andmetel ei pese koguni 45% inimestest enne läätsede silma panemist käsi! Keratiidi sümptomiteks võivad olla silma punetus, valu, lau turse, pisaravool, valguskartus, nägemise hägustumine, limane või mädane eritis silmast. Soovitus nr 1 on pesta alati käsi enne läätsede silma panemist või ära võtmist, hoolikalt puhastada läätsi ja läätsekonteinerit. Kuid keratiidi ennetamiseks on abi ka niisutavatest silmatilkadest, eriti suvel, kui viibite palju rannas või mujal päikese käes.

4. Niisutavad silmatilgad on teie esimene abimees kuiva silma sündroomi ennetamiseksvõi leevendamiseks!
Kuiva silma sündroomi puhul silmad kipitavad, punetavad, on väsinud või koguni valgusekartlikud. Paljud kirjeldavad seda sündroomi kui puru-silmas-tunnet. 

Niisutavaid silmatilku peaksite kasutama siis, kui:
? viibite sageli kuiva või ebakvaliteetse siseõhuga ruumides;
? teie silmi kurnab pidev töö arvutiga või telerivaatamine (siis pilgutatakse silmi tavalisest harvem);
? teil on sageli pikad autosõidud või lennureisid, kui kabiinis on kuiv, konditsioneeritud õhk;
? kasutate kontaktläätsi.

Kuiva silma sündroomi võib lisaks eespool nimetatutele põhjustada ka hormoonitaseme muutus naistel, vanus, teatud haigused (reumatoloogilised, endokrinoloogilised, onkoloogilised jm), mõningate ravimite tarvitamine (mõned valuvaigistid, allergiaravimid, rasestumisvastased vahendid, antidepressandid jm). Kuiva silma sündroomi on võimalik leevendada niisutavate silmatilkadega ehk kunstpisaratega. Jälgige, et need sisaldaksid naatrium-hüaluronaati (nt C-Well) – kehaomast ainet, mida leidub näiteks pisaravedelikus ja silma klaaskehavedelikus. Sellised silmatilgad aitavad säilitada pisarakihi stabiilsust, kaitsta silma sarvkesta kattekude ning sobivad seetõttu väga hästi kuiva silma sündroomi leevendamiseks.

Kontaktläätsede kandjatel tuleb silmatilku ostes kindlasti uurida, kas neid võib koos kontaktläätsedega kasutada!

Kui tihti silmatilku kasutada? Kindlat reeglit ei ole, kuid pigem sagedamini kui harvemini. Liiga palju korraga pole võimalik kasutada – ülejääk voolab lihtsalt silmast välja.
Ja veel – kui teile tundub, et üks silmatilkade mark teile ei sobi, siis ärge arvake, et niisutavad silmatilgad ei ole teiejaoks. Proovi lihtsalt järgmisi.

Läätsed24.ee

Äripäev
25. November 2015, 14:52

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi