Suuvesi on harjale abiks

Vanasti kasutati suuloputusvett peamiselt hingeõhu värskendamiseks, tänapäeval lisatakse suuveele mitmeid antiseptilisi aineid, mis aitavad pidurdada hambakatu tekkimist.

Lisaks sellele takistab suuvee regulaarne igapäevane kasutamine igemepõletiku teket ning parandab kogu suuõõne tervist. Suuvesi on eriti hea abivahend puuduliku motivatsiooniga patsientidele, kuid tõhusaks abiks ka puuetega inimestele, kellel on hammaste hooldamine raskendatud.
Kindlasti tuleb aga meeles pidada, et suuvedelik ei asenda hammaste mehaanilist pesemist (st hammaste harjamist ja niiditamist). Suuvesi on eelkõige ideaalne täiendus hambapesule.
Enamik suuloputusvedelikest sisaldab oma koostises fluoriide (aminofluoriid, tina­fluoriid), mis soodustavad remineralisatsiooni ja tugevdavad hambaemaili (kaitsevad hambaaukude eest).
Suuvedelikke soovitatakse kasutada igapäevaselt hommikul ja õhtul pärast hambapesu ning soovi ja võimaluse korral ka päeva jooksul pärast sööki.
Fluori sisaldavad suuveed on hädavajalikud inimestele, kes kannavad ortodontilisi (nt breketid) või ortopeedilisi (nt sildproteesid) aparaate, kuna suus esineb selliseid kohti kuhu hambaharjaga ligi ei pääse, kuid kuhu kindlasti jõuab suuvedelik.
Hammaste ülitundlikkus on veel üks levinud probleem, millega suuvedelik edukalt võitleb. Juhul kui lisaks fluorile sisaldab suuvesi ka spetsiaalselt tundlikkust vähendavaid aineid (nt natriumkloriid, natriumnitraat).
Sellist suuvett kasutatakse pärast hambapesu ja see aitab vähendada valuaistinguid, mis tihtipeale kaasnevad hammaste ülitundlikkusega.
Igemehaiguste profülaktikas on kõige levinum kloorheksidiini (CHX) baasil suuvesi, mille kontsentratsioon varieerub erinevates vedelikes 0,12–0,2%-ni. CHX seostub hamba-, igeme- ja bakteripinnal olevate anioonidega ning tänu sellele avaldab oma mõju 12–18 tunni jooksul.
Mitmed läbiviidud uuringud on näidanud, et tänapäeval on kloorheksidiin kõige efektiivsem vahend hambakatu tekkimise pärssimisel ning igemepõletike ravis (70–90% ulatuses kasutades 2 korda päevas).

Tasub teada: Kloorheksidiini kõrvaltoimed:

* valguskõvastuvate täidiste ja hammaste värvumine (õigemini see värvib biofilmi ehk hambakattu, mis pärast hambapesu jäi hammaste peale);
* maitseaistingu muutumine (mis on ajutine ja läheb iseenesest üle ravikuuri lõppedes);
* pikkajalisel kasutamisel (üle ühe kuu) soodustab see igemepealse hambakivi ja düsbakterioosi tekkimist;
* kloorheksidiini toime väheneb vere, mäda ja hambapasta jääkide juuresolekul. Sellepärast soovitatakse pärast hambapesu ja enne kloorheksidiini kasutamist suu hoolikalt puhta veega läbi loputada.

Äripäev
25. November 2015, 14:01

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi