Kui pähe kolivad kutsumata külalised

Inimese peatäi on verdimev parasiit, kes elab vaid inimese peas, juustega kaetud alal ja põhjustab peatäitõbe ehk pedikuloosi.

Peatäitõbi esineb tavaliselt lastekollektiivides, eriti pikemate juustega inimestel. Haigus levib peatäisid omava inimese peakatte, kammi või harja kasutamisel või ka otsesel kontaktil. Kitsad elutingimused ja halb hügieen on täide leviku soodustavaks teguriks.
Täid elavad peanahal ja toituvad inimese verest iga paari tunni järel, ilma toiduta hukkuvad nad mõne päevaga. Hammustuse kohad sügelevad tugevalt ja kratsimise tagajärjel võib tekkida mädane nahapõletik.
Emane täi muneb munad, mis kinnituvad liimitaolise ainega juuksekarva külge. Pärast mitme arengustaadiumi läbimist saab noor täi kahe kuni kolme nädala vanuselt suguküpseks ning on valmis alustama uut eluringi.
Tavaliselt on haigestunud ainult peanahk, harva ka kulmud, ripsmed, kubeme- või habemekarvad. Täide lemmikpiirkonnaks on kõrvade tagused. Tavalised sümptomid ei avaldu kohe, vaid mõne päeva jooksul pärast nakatumist.
Hammustuskohtadele tekivad tugevalt sügelevad kublad, mis sunnivad intensiivselt kratsima, nii et peanahal ja kaelal tekib nahapõletik ehk dermatiit. Vahel võib tekkida isegi tugev mädapõletik ja lümfisõlmede suurenemine. Hoolikal vaatlusel võib näha peanahal täisid ning juustes tinge. Pedikuloosi on seetõttu lihtne diagnoosida: täide või tingude leidmisel on diagnoos selge.
Täitõve ravimiseks on apteegis saadaval mitmesuguseid paikselt kasutatavaid vahendeid, mis määritakse peanahale ja mõne aja pärast pestakse maha. Juukseid maha ajama ei pea. Üldiselt allub pedikuloos hästi ravile ja hügieeninõudeid järgides on nakatumisoht minimaalne.
Tugeva dermatiidi või mädapõletiku korral peaks ravi saamiseks pöörduma arsti poole. Lisaks mädapõletikule võivad täid levitada ohtlikke nakkushaiguseid, õnneks pole sääraseid epideemiaid Eestis ammu esinenud.
Täitõve ennetamiseks tuleb vältida võõraste peakatete, kammide, harjade või rätikute kasutamist. Ka isiklikke esemeid ei tohiks teistele laenata.
Ka lastekollektiivides peaks profülaktiliselt kontrollima kõiki lapsi pedikuloosi suhtes, et vältida täide levikut.

Tasub teada:
Täitõbi
Probleemi olemus:
? Arvamus, et täid tekivad mustusest, on ekslik.
? Nakkuse võib saada igaüks, sõltumata soost, vanusest ja sotsiaalsest kuuluvusest.
? Sagedamini esineb täitõbe 3–11-aastastel lastel.
? Viimastel aastatel on täheldatud, et peatäide esinemissagedus maailmas suureneb. See ulatub juba sadade miljonite juhtudeni aastas.

Põhjused:
? Globaalne kliima soojenemine.
?  Tubase tegevuse tõus laste hulgas (nt arvutimängud, televisioon)
?  Täide kasvav resistentsus ravimitele – ravimid, millest oli mõnekümne aasta eest abi, ei ole tänapäeval enam piisavalt efektiivsed.
Allikas: Pärnu haigla

Äripäev
25. November 2015, 12:00

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi