Kogu tõde hambapastadest

Inimese päev algab ja lõpeb hambapastaga. Mida hamba­pasta sisaldab, uuris Kaarli Hambapolikliiniku hambaarst Liivika Selin.

Hambapastat on inimesed kasutanud juba tuhandeid aastaid. Hambapastana on kasutatud nii tuhastatud loomaluid kui ka peenestatud savi  ja tellisekilde. Tänapäevased hambapastad koosnevad aga hoopis teistest komponentidest.
Hambapastade koostis:
Abrasiivained: puhastav ja poleeriv toime, eemaldavad biokile, eesmärk saavutada maksimaalne puhtus minimaalse abrasiivsusega. Abrasiivaineteks kasutatakse hambapastas: kaltsiumpürofosfaati, kaltsiumkarbonaati, ränidioksiidi, naatriumbikarbonaati ehk söögisoodat või hüdreeritud/dehüdreeritud dikaltsiumfosfaati.

Vahuained ehk detergendid: pindaktiivsed ained, mis kergendavad hambakatu eemaldamist. Vahuaineteks võivad olla naatriumlaurüülsulfaat (SLS – sodium lauryl sulfate, kasutatakse vahuainena ka šampoonides, pesugeelides jne) või siis naatriumlaurüülsarkosinaat. On olemas ka hambapastad, mis ei sisalda ühtegi vahule ajavat ainet, nt  Parodontaxi tooted, Sensodyne ProNamel jt.

Humektandid: tagavad hambapasta ühtlase massi, hoiavad niiskust ja tagavad pasta säilivuse. Humektantideks on vesi, glütseriin, sorbitool. Tihti esinevad pastades kõik koos.

Sidusained: hoiavad pastas sisalduvaid aineid koos, takistavad vedeliku ja pulbri eraldumist. Sidusaineteks on: PEG – 6 ja PEG – 8 (polüetüleenglükool), tsellulooskumm, ksantaankumm (stabilisaator ja paksendaja), karrageen (valmistatud vetikatest) või hüdroksüetüleentselluloos. Erinevates pastades on erinevad paksendajad/stabilisaatorid kasutusel.
Maitse- ja lõhnaained: piparmünt, mentool jt.

Säilitusained: naatriummetüülparabeen, bensoaat.

Värvained: värvained on hambapasta tuubil kirjas numbriga (nt Cl 74260 – roheline), titaandioksiid annab pastale säravvalge värvuse.

Magusained: erinevad suhkruasendajad, nt naatrium sahhariin, atsesulfaamkaalium, ksülitool.
Terapeutilised ained: fluoriidid (naatriumfluoriid, naatrium monofluoriid), kaaliumnitraat, arginiin, kaaliumnaatriumfosfosilikaat (NOVAMIN), bakterite elutegevust pärssivad ained: triklosaan, tsinktsitraat, kloorheksidiin glükonaat.
Tundlikud hambad:
Tundlikele hammastele on olemas tundlikkust vähendavad hambapastad. Sensodyne’i hambapastad sisaldavad NOVAMINi või kaaliumnitraati, Colgate Sensitive Pro-Relief sisaldab arginiini, teiste firmade tundlikele hammastele mõeldud pastad sisaldavad enamasti kaaliumnitraati. Kõik need ained – NOVAMIN, kaaliumnitraat, arginiin – on spetsiaalselt välja töötatud hambatundlikkust vähendama. Colgate Sensitive Pro-Relief ja Sensodyne Rapid Relief (kiire leevendus) on pastad, mida võib lisaks hammaste puhastamisele  näpuga määrida (võtta hernetera suurune pasta kogus) tundlikule hambakaelale. Tundlike hammastega inimesed ei tohiks kasutada hambapastasid, millel on kirjas valgendav toime. Valgendavad hambapastad sisaldavad liiga palju abrasiivaineid, mis omakorda ärritavad paljastunud hambakaela ja võivad hamba veelgi tundlikumaks muuta.
Valgendavad hambapastad ei ole mõeldud hammaste valgendamiseks. Isegi kui valgendav pasta sisaldab karbamiidperoksiidi, ei oma ta valgendavat toimet. Ükski pasta ei suuda seda teha. Valgendavatesse hambapastadesse pannakse küll rohkem erinevaid abrasiivaineid, aga need on pigem mõeldud pigmendi eemaldamiseks ja pärast kabinetis hammaste valgendamist tulemuse kauemaks püsimiseks.

Oluline on harjamine
Kokkuvõtteks peab siiski nentima, et  hambapasta ise ei pese veel hambaid puhtaks, vaid ikkagi harjamine. Pasta on ainult abivahend. Kasutada tuleks sellist hambapastat, mis endale kõige rohkem sobib/meeldib.
Tundlike hammastega inimesed võiks kasutada tundlikele hammastele mõeldud pastasid. Kindlasti kasutada fluorisisaldusega hambapastat. Lastel kasutada lastele mõeldud hambapastasid, sisaldavad vähem flouriide.

Äripäev
25. November 2015, 14:38

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi