Hambaarst mikroskoobiga

Mikroskoobiga tehtud pilt juureravist.
Mikroskoobiga tehtud pilt juureravist.Foto: Vitali Gavrilin
Hambaravi areneb nagu kogu meditsiin pidevalt edasi ja nii on näiteks mikroskoop järjest suurema hulga hambaarstide igapäevane töövahend. Eelkõige kasutavad oma töös mikroskoopi hammastele juureravi tegevad arstid.

Enamasti käib patsient oma teada ikka hambaarsti juures ja vahel ka ortodondil. Tegelikult on aga erinevaid spetsialiste oluliselt rohkem. Nii on näiteks väga suurt täpsust nõudvale juureravile spetsialiseerunud eraldi juureravi arstid.
Kas juureravi vajaval patsiendil tuleks pöörduda just vastava spetsialisti vastuvõtule või piisaks ka oma raviarstist? Üldjuhul oleks parem lasta juureravi teostada siiski oma ala asjatundjal.

Juureravi osutava arsti teadmised ja oskused, kaasa arvatud väljaõpe ja kogemus on väga olulised. Juureravi protseduure viiakse läbi mikromeetrilises suurusjärgus, seega vajab ravi läbiviimine suurt täpsust ja visuaalset kontrolli. Arsti kliinilisi ning peeneid tehnilisi oskusi on võimalik võimendada kasutades adekvaatset suurendus- ja valgustustehnikat, mis parandavad oluliselt operatiivse ala nähtavust. Viimase 20 aasta jooksul on juureravis võetud kasutusse olulisi tehnoloogiaid, mis võimaldavad päästa inimeste hambaid. Üks nendest on mikroskoop (suurel pildil). Vaatamata sellele, et antud tehnoloogia kasutamist hambaravis võib nimetada innovatiivseks, on üldmeditsiinis mikroskoop olnud kasutusel juba rohkem kui 50 aastat. Näiteks kasutavad seda ka kõrva-nina-kurguarstid ja neurokirurgid.

Mikroskoobi kasutamine tagab mitte ainult suurepärase suurenduse, vaid on ka intensiivse ja fokuseeritud valguse allikas, mis on omakorda oluline osa juureravi spetsialistide varustusest. Mikroskoop võimaldab arstidel ületada raviga kaasnevaid väljakutseid, mida ei olnud varasemal ajal võimalik eelnevalt diagnoosida ega ravida. Nüüd on ka Eestis mikroskoobi kasutamine oluliseks osaks juureravi spetsialistide väljaõppes, samuti on mikroskoobid võetud kasutusse paljudes kliinikutes üle Eesti.
Mikroskoopi tuleb kasutada juureravi kõikides etappides ning see aitab lahendada ka kõige keerulisemaid juhtumeid. Näiteks: keerulise anatoomiaga hambas, kus ühes juures on kolm või enam kanalit (ülal 1. ja 2. pilt) või ahenenud kanalite leidmisel (3. pilt), kus suurenduse puudumine võib põhjustada komplikatsioonide teket.

Suur osa juureravi spetsialisti tööst on komplikatsioonide lahendamine, näiteks on vaja eemaldada eelnevalt kanalis murtud instrumente, sulgeda perforatsiooni. Mikroskoobi kasutamine võimaldab mitte ainult lahendada keerulisemaid juhtumeid, vaid on abiks ka n-ö tavalise juureravi läbiviimiseks. Protseduuri teostatakse kiiremini ja see on mugavam nii patsiendi kui ka personali jaoks.
Juureravi alla kuulub ka kirurgiline juuretipu resektsiooni operatsioon ehk apikotoomia. Protseduuri eesmärk on kõrvaldada infektsioon juhul, kui seda ei olnud võimalik kõrvaldada tavalise juureravi protseduuri käigus. Kirurgias võimaldab mikroskoobi kasutamine käsitleda kudesid minimaalse traumaga. Minimaalne trauma patsiendi jaoks tähendab minimaalset komplikatsioonide riski, kiiret paranemist ja minimaalseid, praktiliselt nähtamatuid arme.

Hambaravis tegi mikroskoop oma esimesi edusamme just juureravi spetsialistide seas. Kuid väga kiiresti avastasid selle enda jaoks ka teiste hambaravi erialade arstid. Tänapäeval kasutatakse mikroskoopi ka diagnostikaks, proteetiliste tööde valmistamisel (4. pilt) ning nagu juba ka eelpool mainitud, hambaravi kirurgias.
Isegi  kaariese ravi ja täidise asetamise protseduur edeneb mikroskoopi kasutades tunduvalt efektiivsemalt. Suurendus võimaldab tuvastada probleemi juba varakult, jättes ravi käigus alles rohkem hambakudesid ning teha protseduuri sellise täpsusega, mis oli senini võimatu. Mikroskoobi külge spetsiaalse adapteriga ühenduv fotoaparaat võimaldab arstil esitleda oma patsientidele kõrgekvaliteedilist ülevaadet protseduurist – pildid reaalsest elust on vägagi veenvad.
Mikroskoobi kasutusele võtmine andis võimaluse arstidel välja töötada uue mikroinvasiivse hambaravi kontseptsiooni, kus hammast käsitletakse säästlikult, mis võib potentsiaalselt pikendanda hammaste eluiga.

Äripäev
25. November 2015, 14:48

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi