Putukahammustuste vältimine ja ravi

Puugi hammustuse tagajärjel
võib nakatuda näiteks borrellioosi
ja entsefaliiti
Puugi hammustuse tagajärjel võib nakatuda näiteks borrellioosi ja entsefaliitiFoto: Scanpix
Ehkki Eestis elutsevate putukate hammustused ei ole tavaliselt väga valulikud, võib kaasnev sügelus põhjustada ebamugavustunnet. Eriti ärritavalt mõjub, kui kannatatakse mitmete või korduvate putukahammustuste käes.

Seda juhtub sageli kodus esinevate hammustavate putukate, eelkõige kirpude või voodi lutikate puhul.

Miks hammustus sügeleb?

Paljudes maailma paikades levitavad hammustavad putukad tõsiseid haigusi nagu malaaria, tüüfus, kollapalavik, Lääne-Niiluse viirus ja entsefaliit. Troopilisi maid külastades planeerige vaktsineerimised varakult ja olge eriti hoolas, et vältida kokkupuudet hammustavate putukatega.

Eestis on siiski üsna ebatõenäoline, et hammustavad putukad haigusi levitavad. On siiski oht saada borrellioos puukidelt, kes pesitsevad kõrges rohus, kus liiguvad kitsed või muud taluloomad.

Putukahammustuste vältimiseks õues viibides tuleks arvesse võtta artikli kõrval toodud nõuandeid.

Põhiprobleem hammustavate putukate puhul on hammustuste poolt põhjustatud nahaärritus. Kui putukad hammustavad, süstivad nad sülge, et tagada hüübimiseta verejooks. Ärritust põhjustab immuunreaktsioon sellele süljele.

Harva on tarvis ka arstiabi

Putukad näivad eelistavat hammustada mõnda inimest rohkem kui teist ja meil on erinev tundlikkuse tase nende hammustuste suhtes. Üldjuhul on tundlikumad väikesed lapsed ja need, keda on korduvalt hammustatud.

Putukahammustused vajavad harva meditsiinilist ravi. Sellegipoolest tuleb kutsuda kohe kiirabi, kui selline hammustus põhjustab kõri-, suuvõi keeleturset, mis takistab hingamist.

Putuka nõelamise (tavaliselt herilase või mesilase) korral on allergilise reaktsiooni oht suurem kui putukahammustuse korral. Jällegi kutsuge kiirabi, kui kahtlustatakse nõelamist ja on tõsise allergilise reaktsiooni tundemärgid.

Hoia haava piirkond puhas

Kõige olulisem ravi putukahammustuse korral on haava puhastamine. Kui haava on jäänud mingeid putuka osiseid, eemaldage need ettevaatlikult sõrmeküü- ne või pintsettide abil. Seejärel puhastage hammustus seebi ja vee või alkoholilapikestega.

Turset saab alandada kohe pärast hammustust, kattes see külma kompressiga, näiteks riidesse mässitud jää (mitte kunagi ei tohi jääd otse nahale asetada).

Hammustusest tekkinud paistetuse alanemiseks võib kuluda rohkem kui nädal ja haava piirkond võib sügeleda mitu päeva.

Sügelust ja turset saab leevendada hammustuse ja nõelamise raviks mõeldud antihistamiini kreemidega. Seespidine antihistamiin (nn heinapalaviku tabletid) võib samuti aidata, eriti mitme hammustuse puhul.

Püüdke putukahammustusi mitte sügada, kuna see suurendab sügelust ja võib tekitada põletikku.

rentokil.ee

Tasub teada:

Millal pidada arstiga nõu?

 • Paistetus või valu on nii tugev, et see takistab liikumist või magamist.
 • Paistetus läheb hullemaks enam kui päev pärast hammustust.
 • Hammustus näib olevat põletikuline.
 • Kordushammustused, nagu kirbuinfestatsiooni puhul, võivad põhjustada naha ülitundlikkust ja põletikku.

Putukahammustuste tuvastamine

 • Enamikul juhtudel on raske tuvastada putukat hammustuse järgi. Reaktsioonid hammustustele erinevad niivõrd, et sageli põhjustab see valediagnoosi.
 • Üldjuhul on olulisem tuvastada hammustuse tekkimise koht ja otsida teisi indikaatoreid, et putukat kindlaks teha ja tagada selle koha töötlemine või vältimine edaspidiste hammustuste ärahoidmiseks.

Kuidas vältida õues putukalt hammustada saamist:

 • Väldi eredavärvilist riietust ja tugevaid lõhnu, kuna need meelitavad putukaid ligi.
 • Kanna pikki varrukaid, pükse, mütsi; toppige püksisääred sokkidesse, kui matkate läbi võsa või niitmata rohu.
 • Kasuta katmata nahal putukatõrjepihusteid.
 • Istudes kasuta putukatõrjevahendeid või -küünlaid.
 • Ära jäta magusaid jooke-toite avatult seisma.
 • Väldi piirkondi, kus on seisev vesi.
 • Väldi kõndimist läbi pika rohu või põõsaste. Need abinõud on eriti olulised videvikust ööni, kui paljud hammustavad putukad on aktiivsed.
Äripäev
24. November 2015, 17:28

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi