Laser aitab haaval paraneda

Laserteraapia aitab muu hulgas kiirendada ka operatsioonijärgset paranemist.
Laserteraapia aitab muu hulgas kiirendada ka operatsioonijärgset paranemist.Foto: Scanpix
Suvi on tavaliselt traumarohke aeg. Inimesed on aktiivsed ning õnnetusi võib juhtuda igal pool. Samas on see ka aeg, mil me kõik soovime kiirelt terveneda, et igapäeva tegemiste juurde tagasi suunduda.

Taastusravi on erinevate terviseprobleemide järel alati tähtsal kohal, olgu tegemist siis kas keerukate südameprobleemidega või lihtsama trauma järgse raviga.

Kuidas laser toimib?

Madala sagedusega laserteraapia on oluline meetod tervendavate protsesside kiirendamiseks organismis. Seda kasutatakse peamiselt küll lihase- ja liigeseprobleemide raviks ning valu vastu, kuid see aitab sama hästi taastuda traumadest ja edendada haavade kiiremat paranemist.

Traumade puhul on soovitatav külastada erakorralise meditsiini osakonda, kuid pärast vajalike protseduuride teostamist ja diagnoosi teada saamist võib pöörduda laserravi teostava asutuse poole. Nii leiavad kiiret leevendust valu ja turse ning kahjustunud kude saab paranemiseks impulsi.

Laserteraapia toimib biostimulatsiooni kaudu ning soodustab kudede loomulikku paranemisprotsessi. Nii on tulemuseks kiirem taastumine, põletiku, valu ja turse vähenemine. Lihase- ja liigeseprobleemide korral paraneb liikumisvõime.

Laserteraapial ei ole olulisi kõrvalnähte ning protseduur ise on lihtne ja valutu. Tunda võib vaid kerget ja meeldivat soojust.

Tulemused kiirelt näha

Laser annab tänu mitmete protsesside stimuleerimisele häid tulemusi nahaprobleemide, sealhulgas haavade korral. Paranevad vereringe, rakkude proliferatsioon, elastiini ja kollageeni sünteesi tootmine. Muu hulgas aitab see raviviis kiirendada operatsioonijärgset paranemist ja soodustada krooniliste haavade paranemist.

Laser turgutab makrofaagide (immuunrakkude) tegevust, seega toetab nii lokaalset kui ka üldist immuunsüsteemi, mistõttu saavad abi ka infektsiooniga haavad.

Haavaravi tulemuseks on väiksem ja pehmem armkude. Laserteraapiat teostatakse otse haava kohal.

Tulemused on tavaliselt näha juba pärast esimest korda. Eelkõige väheneb valu ja turse. Täielikuks tervenemiseks võib ravikuur kesta neli kuni kuus korda, kuid olenevalt vigastusest vahel isegi 10–15 korda.

Kuigi laserteraapia toetab haava paranemist, on olulised ka muud haava paranemist soodustavad tegurid – eelkõige õige haava hooldus, puhtuse hoidmine, aga ka näiteks C-vitamiini piisav tarbimine. C-vitamiin aitab kaasa haava paranemisele, sest toetab kollageeni ja elastiini sünteesi.

Laserravi kasutusala on muutunud ajaga üha laiemaks. Terapeutilised laserid on head abivahendid füsioterapeutidele, massööridele ja teistele tervishoiuspetsialistidele. Jõudsalt areneb suund ka hambaravis, veterinaarias ning kosmeetika valdkonnas.

Näidustused ja keelud

Üldised näidustused laserraviks on on kutse- ja ülekoormus haigused (epikondüliit, karpaalkanali sündroom, kuke kannus, Schlatteri tõbi, tendiniit jne), selja-, turja- ja kaelavalu ning kõik muud pehme koe vigastused.

Nahaprobleemidest alluvad laserteraapiale hästi haavad, akne, ohatis, ekseemid, konnasilmad, soolatüükad. Üldjuhul saab leevendust ka psoriaasi korral.

Laserteraapia sobib igas vanuses, kuid teatud juhtudel tuleb siiski ettevaatlik olla. Laser on vastunäidustatud peamiselt pahaloomuliste kasvajate, tõsisemate südamehaiguste ja epilepsia korral. Ettevaatlikult tuleb suhtuda ravisse raseduse ajal, seda eriti kõhu piirkonnas. Lastele on laserravi lubatud, kuid laserdoosid on väiksemad. Laserravi võib üldjuhul kombineerida medikamentoosse raviga.

Laserteraapia kabinetist saab abi ja nõu

  • Tallinnas Merimetsa tervisekeskuses asuvas laserteraapia kabinetis teostatakse lisaks laser-taastusravile ka ravimassaaþi, füsioteraapiat ja kinesioteipimist.
  • Füsioterapeudi töö on probleemi määramine, tugi- ja liikumisaparaadi hindamine, taastamine ja probleemide ennetamine.
  • Juhul, kui vigastuse ulatus või põhjused on ebaselged, soovitame kindlasti enne ravi kuuri füsioterapeudi konsultatsiooni, kes lisaks kõigele eelnevale näitab vajadusel lisa harjutusi koduseks võimlemiseks.
  • Väiksemate tervisehädade puhul võib laserteraapia kuuri võtta ilma füsioterapeudi konsultatsioonita.

Allikas: Laserteraapia OÜ

Äripäev
24. November 2015, 17:22

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi