Haavaravi saab haiglas spetsiaalses kabinetis

Ida-Tallinna Keskhaiglas (ITK) asub haavaravikabinet, kus õde patsiente vastu võtab ning nende paranemise eest hoolt kannab, teavitas ITK Sõnumid.

ITKs tegutsevasse haavaravikabinetti on oodatud inimesed üle Eesti. Patsiente vastuvõtva õe Jaanika Orava sõnul on haavaravikabinet tegutsenud juba kuus aastat ning siia jõuavad patsiendid kas kirurgide, perearstide või erakorralise meditsiini osakonna saadetuna. Tegelda tuleb mitmesuguste traumadega: on põletusest tekkinud haavu, kukkumisi, koerte puremisi, kuid ette on tulnud ka näiteks karu putke põletust ning tulistamishaava tohterdamist.

Samas käivad kabinetis ka krooniliste haigustega patsiendid – näiteks diabeetikud –, kellel haiguse tüsistusena on tekkinud jalale tõsised haavandid.

Haavaravikabineti noorim patsient on olnud 13aastane, vanim 102. Jaanika Orava hinnangul pole suvisel ajal hädalisi, võrreldes ülejäänud aastaga, kuigipalju rohkem. Küll võib tä- heldada traumapatsientide arvu kasvu, sest inimesed reisivad, teevad enam maatööd, pingutavad üle. Samuti on ka neid, kes suvisel ajal jätavad kompressioonsuka kandmise unarusse ning sellest lähtuvalt tekivad jalgadel probleemid.

Millal on tegu haava ning millal haavandiga?

Jaanika Orav selgitab, et kui trauma tagajärjel tekkinud haav ei ole 3–4 nädala jooksul paranenud, on tegu haavandiga. Täielikuks haavandi paranemiseks kulub keskmiselt 2,5–3 kuud, kuid arvestama peab kaasuvaid haigusi ning muud, mis võib haavandi paranemist aeglustada.

Haavaravi kabinetti tullakse haava puhastama, siduma, loputama ning õmblusi ära võtma. Siia satutakse ka siis, kui õmblused haaval peaksid mingil põhjusel lahti minema.

Igale patsiendile on eraldatud 20 minutit ehk õde võtab iga päev vastu vähemalt 25 patsienti. Kuid abivajajaid võib olla ka rohkem. Siin kabinetis on iga minut arvel ning õde peab olema hea inimesetundja.

Äripäev
24. November 2015, 12:16

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi