Artroos toob valu ja jäigad liigesed

Artroosi puhul on oluline liigeste koormuse vähendamine ja treening: hea on näiteks basseinis ujumine.
Artroosi puhul on oluline liigeste koormuse vähendamine ja treening: hea on näiteks basseinis ujumine.Foto: Scanpix
Osteoartroos (või lihtsalt artroos) on liigesehaigus, mille peamiseks väljenduseks on valu, liigese jäikus ja liikuvuse vähenemine.

Tegu on kõige sagedamini esineva liigeseprobleemiga, mille all kannatab kuni 20% täiskasvanud elanikkonnast. See tähendab Eesti kohta umbes 200 000 artroosihaiget.

Artroos pole ainult vanemaealiste inimeste probleem, haigestuda võivad ka nooremad.

Nagu ka paljudel teistel kroonilistel haigustel puudub osteoartroosil spetsiifiline põhjus. Haiguse teket mõjutavad mitmed faktorid, sealhulgas pärilikkus ja elustiil. Artroosi pole võimalik välja ravida. Tänapäevane ravitaktika keskendub liigesevalu ja -jäikuse leevendamisele, et säilitada elukvaliteeti ning võimet igapäevategevustega hakkama saada.

Kaebuste korral tuleks alustada perearstist, kes vajadusel suunab erialaspetsialistide reumatoloogi, ortopeedi, traumatoloogi või anestesioloogi (kes aitab valu leevendada) poole.

Kuidas end ise aidata saab?

Oluline on valulike liigeste koormuse vähendamine. Seda võib teha mitmel viisil. Esiteks, püsida oma ideaalkaalus. Selle säilitamine tervisliku dieedi ja liikumise abil on väga tähtis. Liigne kehakaal annab selja-, puusa- ja põlveliigestele lisakoormuse ning võib vaevusi süvendada.

Teiseks, tegevused tuleks jaotada ühtlaselt kogu päeva peale ja mitte püüda kõiki asju korraga ära teha. Kanda tuleb paksu ja pehme tallaga jalanõusid. Selline jalats toimib amortisaatorina ja vähendab liigeste põrutamist. Vajadusel kasutada jalutuskeppi. See aitab vähendada haigele liigesele langevat koormust. Otsige võimalusi kodu- ja töökeskkonna ning auto muutmiseks, et liigset koormust vähendada. Liigeste liikuvuse säilitamine on väga tähtis. Treening aitab tugevdada haigestunud liigeseid ümbritsevaid lihaseid ning säilitada liigeste liikumisulatust. Treening on kasulik tervisele ja elukvaliteedile, aitab kaalu kontrolli all hoida ning tagab hea ööune. Hea on näiteks basseinis ujumine.

Osa ravimeid ka retseptita

Arstiga koostöös on võimalik valida endale sobiv raviskeem, kuid artroosiga toimetulek sõltub ennekõike patsiendist endast. Meeles peab pidama, et alltoodud medikamentoosse ravi kõrval on äärmiselt oluline tervislik ja liikuv eluviis.

Kerget või keskmise raskusega artroosi võib ravida ühe või mitme ravimiga. Esiteks analgeetikumid, mis on valu leevendavad ravimid. Selline ravim on näiteks paratsetamool. Paljud analgeetikumid, sealhulgas valuvastased geelid ja salvid, on apteegis saadaval retseptivabalt. Mõned on ka retseptiravimid.

Järgmine grupp on mittesteroidsed põletikuvastased ained, mis vähendavad samuti valu ja jäikustunnet. Nende hulka kuuluvad näiteks ibuprofeen, diklofenak, naprokseen ja meloksikaam jne.

Raskekujulise artroosi korral võivad vajalikuks osutuda kortikosteroidhormooni süstid. Põletikuvastaseid kortikosteroidhormoone võib süstida otse liigesesse.

Süst võib mõjuma hakata väga kiiresti (päeva jooksul) ning valuleevendav toime võib kesta mitu nädalat. Seda ravimeetodit kasutatakse enamasti siis, kui on tegu ühe liigese tugeva valusündroomiga. Kortikosteroidide sagedasel ja suurtes annustes kasutamisel imendub osa ravimist liigesest vereringesse ning võivad tekkida kõrvaltoimed.

Vajadusel proteesimine

Põlveliigese artroosi korral võib abi olla hüaluroonhappe preparaatide süstidest. Hüaluroonhape on liigesevedeliku üks koostisosi, seda leidub ka teistes organismi kudedes. Enamasti tehakse süste kord nädalas kolme kuni viie nädala jooksul. Toime tekib aeglasemalt kui kortikosteroidi süstimisel. Raskekujulise suurte liigeste (põlve- ja puusaliigesed) artroosi korral võib vajalikuks osutuda liigese proteesimine, millega tegelevad ortopeedid. Põlve- ja puusaliigese proteesimine on efektiivne kirurgilise ravi meetod, mis võib anda head raviefekti 10–15 aastaks.

Vaata ka www.artroos.ee

Äripäev
24. November 2015, 12:31

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi