Päikese paheline pale

Eesti Vähiliit juhib tähelepanu, et viimase 10 aasta vältel on haigestumus melanoomi Eestis kasvanud lausa poole võrra.

Melanoomi uusi haigusjuhte esineb Eestis igal aastal keskmiselt 7 mehel ja 14,5 naisel 100 000 inimese kohta. Euroopa keskmine uute haigusjuhtude esinemine on 12 juhtu 100 000 inimese kohta. Mittemelanoomseid pahaloomulisi nahakasvajaid esineb igal aastal Eestis 44 mehel ning 65 naisel 100 000 inimese kohta. Eesti elanike sagenev reisimine päikeserohketesse riikidesse ja sealne mõõdutundetu päevitamine ning noorte üha tihedam solaariumi külastamine on kasvatanud pidevalt nahavähki ja naha melanoomi haigestumist.

Varajane diagnostika ja tuvastamine on äärmiselt tähtis. Näiteks Eesti vähiregistri andmetest on näha, et kui melanoomi vähipaige on lokaalne, siis on aasta elulemus tervelt 99% ning viie aasta elulemus 80%.

Samas kui vähk on lokaalselt/regionaalselt levinud, langeb ühe aasta elulemus 79%ni ning viie aasta elulemus juba 32%ni. Kaugmetastaasi puhul langeb elulemus veelgi.

Päikesevalgus on oluline, et toota organismile vajalikku D-vitamiini, see on vajalik ka kaltsiumi imendumiseks ja luude kasvuks. Kuid päikesega liialdamine, sealhulgas kunstpäikese ehk solaariumi kasutamine aga suurendab nahavähi ja melanoomi teket, samuti kiirendab see naha vananemist, vähendab immuunsüsteemi tõhusust ning põhjustab ka erinevaid silmahaigusi. 50–90% nahavähi juhtude põhjuseks on liigne ultraviolettkiirgus.

Eestis avastatakse aastas pisut üle 1000 nahavähi juhu. Kuigi tegu on vähiga, mida on võimalik varakult avastada, on suremus nahavähki ja eelkõige melanoomi kõrge.

On oluline märkida, et kuigi meestel esineb nahavähki poole vähem kui naistel, sureb meesterahvaid sellesse haigusesse see-eest poole rohkem – peamiseks põhjuseks haiguse liiga hiline avastamine. Nahavähile pöörab üle Euroopa kõige suuremat tähelepanu Euromelanoma organisatsioon, mis asutati dermatoloogide poolt 1999. aastal Belgias.

Tänaseks on algatusega ühinenud 43 Euroopa riigi arstid, Eesti nende seas. Euroopa melanoomi organisatsiooni eesmärkideks on elanike skriinimine melanoomi/nahavähi varajaste juhtude avastamiseks ja inimeste harimine nende tervisekäitumise eesmärgil, et hoida ära nahakasvajatesse haigestumist.

Nahavähi ennetamiseks on oluline jälgida oma nahka ja muutuste korral sünnimärkides pöörduda kohe arsti poole. Tähtis on teada, varane haiguse avastamine tagab parima ravitulemuse.

Mida väiksemate muutustega alustada ravi, seda lihtsam see on ja seda kindlamini saab terveneda.

Eestis on välja töötatud ja edukalt maailma suundumas ka mobiilne lahendus, kuidas kahtlasi sünnimärke testida. Dr Niine Nahakliiniku arstid tutvustasid nahavähi varase avastamise kogemust aprillis Viinis maailmakongressil, mis keskendus dermatoskoopiale.

Diagnostiline meetod dermatoskoopia võimaldab näha naha morfoloogilisi struktuure, mille hindamine on eriti oluline nahakasvaja varases arengustaadiumis, kus kliinilised muutused on minimaalsed.

Äripäev
25. November 2015, 13:56

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi