Naiste seksuaalkäitumine on muutunud turvalisemaks

Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku juhataja
Helle Karro
Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku juhataja Helle KarroFoto:
Eesti naiste seksuaalkäitumine on turvalisem, hoiakud eneseteadlikumad ja soov saada rohkem lapsi on suurem kui kümme aastat tagasi, selgub TÜ Kliinikumi naistekliiniku uuringust.

Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku juhataja Helle Karro sõnul on kõige olulisem tulemus see, et naiste seksuaalkäitumine on kümne aastaga turvalisemaks muutunud, hoiakud on eneseteadlikumad ja naised soovivad saada rohkem lapsi, vahendas ERRi uudisteportaal.

Soovitakse kolme last

“Kui me vaatame lapsesaamise soove, siis oli enam neid, kes sooviksid saada kolme või rohkemat last. Ideaal on selline, et inimesed tahaksid rohkem lapsi,” rääkis Karro.

Karro nimetas lapsesaamise soovi põhilised mõjutajad: kindlustunne töökoha suhtes, paindlik tööaeg, majanduslik olukord korras ja lapse hoiuvõimalused.

Seksuaalkäitumine on muutunud mitmekesisemaks ja turvalisemaks.

Esimese seksuaalvahekorra vanus ei ole nihkunud nooremasse ikka, see on jäänud keskmiselt 17–18 eluaasta vahele. Esimeses seksuaalvahekorras kasutatakse nüüd rohkem rasestumisvastaseid vahendeid ja esmakordses vahekorras ollakse pigem püsiva või varasemast tuttava partneriga.

Uurimisgrupi liige Made Laanpere avaldas lootust, et asjatundjaid üha rohkem kuulda võetakse.

Tema sõnul peab kohustuslik kooli seksuaalharidus jätkuma. “Noortele mõeldud teenused peavad kindlasti olema kättesaadavad. Rasestumisvastaste vahendite puhul peaks tegelema nende müütidega, mis nende kasutamist piirata võivad. See, mis on hästi, peaks jätkuma, ja see, mis veel ei ole – selles osas on meil olemas inimesed, kes teavad, mida ette võtta,” sõnas Laanpere.

Uuringurühma valimis oli 5200 naist, neist vastas 47%, naiste vanus oli 16–44 aastat. Kes soovib uuringuga tervikuna tutvuda, siis saab seda teha aadressilt https://sisu.ut.ee/ naisteterviseuuring.

Äripäev
26. November 2015, 09:17

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi